Blog

2/10 z serii: Swoboda w mówieniu – Dlaczego?

Twoim celem jest osiągnięcie płynności i swobody w mówieniu, w komunikacji po angielsku (lub innym języku, jakiego się uczysz), tak?
Dowiedziałes się już, że język, którego się uczysz ma stać się częścią Twojego życia, Twojej codzienności, Twojego dnia. Dowiedziałeś się także co konkretnie zrobić, żeby tak się stało.

Dzisiaj kolejny (drugi) wpis z cyklu:

10 fenomenalnych i konkretnych wskazówek, dzięki którym osiągniesz poziom, o jakim zawsze marzyłeś!

Wskazówka numer 2:

Powiedz sobie jasno: DLACZEGO SIĘ UCZYSZ?

Zastanów się przez chwilę. Bądź szczery z sobą. Nie oszukuj 🙂 Dlaczego się uczysz? Czy naprawdę, ale tak NAPRAWDĘ chcesz nauczyć się języka?
A może należysz do osób, które szybko się zapalają do nauki języka, a po pewnym czasie motywacja spada? Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak jest?

Często robimy coś, co wydaje nam się, że chcemy, ale tak naprawdę realizujemy pragnienie kogoś innego (rodziców, szefa, środowiska “bo wypada znać angielski”) i wewnętrznie nie odczuwamy silnej potrzeby i chęci poznania nowego języka. I właśnie dlatego nauka języka może wydawać się trudna. Widzimy więcej przeszkód i trudności po drodze, które przeobrażamy w wymówki pod tytułem “ja i tak nie mam talentu językowego”, “ale to jest trudny język”, “mam blokadę i nie umiem jej przełamać”.

Żeby osiągnąć płynność, swobodę i pewność siebie, musisz czuć, że naprawdę tego chcesz. Jak się tego dowiedzieć? Zadaj sobie 3 pytania:

1. Dlaczego tego chcę?
2. Jak się będę czuć, gdy osiągnę swobodę i płynność w mówieniu?
3. Czy droga do celu sprawi mi radość, czy wyłącznie osiągnięcie celu?

Pamiętaj o tym, że cel ostateczny, czyli swobodne i płynne posługiwanie się językiem to ogromny krok, wielki postęp. Żeby go osiągnąć, wyznaczaj sobie mniejsze cele po drodze. Jakie? Na przykład codziennie przez minimum 10 minut weź udział w naszym wyzwaniu 😉
I ciesz się tymi mniejszymi celami. Ciesz się każdego dnia, kiedy naprawdę poświęcisz ten czas na naukę. Pamiętaj o tym, DLACZEGO się uczysz, miej z tego frajdę. Efekty w postaci wielkich postępów przyjdą w swoim czasie 😉

Daj mi znać w komentarzu dlaczego Ty się uczysz! 🙂

Tutaj możesz przypomnieć sobie wskazówkę numer 1.

Aggie

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!