3/10 z serii: Swoboda w mówieniu na całe życie – Plan

Chcesz mówić i myśleć swobodnie w języku obcym. Nie stresować się, nie mieć barier, nie zastanawiać się „jakiego czasu mam teraz użyć”?

Już wiesz, że aby to osiągnąć, język, którego się uczysz, powinien stać się częścią Twojego życia, nawet wiesz jak może do tego dojść. 

Wiesz także, że musisz wiedzieć DLACZEGO chcesz się uczyć tego języka. Jaki jest Twój osobisty cel, co Tobą kieruje, czy droga do realizacji tego celu również sprawi Ci radość?

Dzisiaj zdradzę Ci kolejną wskazówkę, dzięki której będziesz o kolejny krok bliżej osiągnięcia płynności i swobody w języku obcym.

Plan, Cele i Organizacja Dnia

Wyznacz sobie cel długoterminowy nauki. Pamiętaj jednak, że czeka Cie trochę kroków, zanim go osiągniesz. Wyznaczaj sobie więc mniejsze cele, krótkoterminowe. Ustalaj terminy i wywiązuj się z nich. Przede wszystkim przed samym sobą. Świętuj każdą realizację tego krótkoterminowego celu. Wyznacz sobie nagrodę, która sprawi Ci radość 😉

Zastanów się nad swoim dniem, trybem życia i z pełną świadomością zaplanuj w nim miejsce na naukę języka.

Sposób nauki

Dokładnie zastanów się również jaka to będzie nauka języka? Poznaj różne metody uczenia się, przenalizuj szkoły językowe, jeśli z takiej chcesz skorzystać, programy do nauki języków. Wybierz to, co jest Ci najbliższe i co czujesz, że przybliży Cię do celu najszybciej i najbardziej efektywnie. Porozmawiaj z osobami, które zrealizowały swój cel. I tu podkreślam, nie proś o rekomendacje kogoś, kto chodzi do różnych szkół, a efektów nie ma.

Kiedy i jak długo

Pomyśl, w którym momencie w ciągu dnia poświęcisz czas na naukę, na lekcję, na naukę samodzielną. Ile dokładnie to będzie czasu?

Co dokładnie?

Jaką dokładnie aktywność zamierzasz podjąć? Posłuchać piosenki? Przesłuchać podcast i wypisać zwroty? Nauczyć się zwrotów z ostatniego artykułu, stworzyć z nimi zdania/opowiadanie? Obejrzeć serial w oryginale? Co to będzie dokładnie? Wystarczy, że zaplanujesz sobie taką aktywność językową dzień wcześniej. A potem trzymaj się planu.

Trzymaj się planu

No właśnie. Trzymaj się planu. Tak jak codziennie rutynowo myjesz zęby, wychodzisz z psem na spacer lub robisz poranną kawę. Zrób tak, żeby nauka języka była Twoim rytuałem, czymś, co musisz zrobić codziennie. Nie odpuszczaj. Doskonałość osiągniesz wyłącznie poprzez codzienną, systematyczną pracę, a nie lekcje w szkole 2 x w tygodniu. Nie chodzi o to, abyś dosłownie uczył się codziennie. Chodzi o to, żebyś znalazł odpowiednie chwile w ciągu dnia, w których otoczysz się językiem, stanie się on częścią Twojego życia, a Ty będziesz go dosłownie chłonąć na luzie!

Daj znać czy zrobiłeś już plan nauki!

Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!