3 zasady poprawnego oddychania
Co by było gdyby w szkole jako pierwszą rzecz uczono nas poprawnego oddychania, a nie alfabetu?
Może to brzmieć dziwnie. Ale jak to? Oddychania trzeba się uczyć?
Większość ludzi oddycha nieprawidłowo i nie zdaje sobie sprawy z tego jak ogromny to ma wpływ na ich zdrowie fizyczne (zaczynając od problemów z zębami i szczęką, postawą, alergiami, chrapaniem, częstymi infekcjami i wszelkimi problemami w obrębie każdego układu w naszym ciele) i psychiczne (a więc nasze myśli, reakcje, poziom zmartwień, lęków, depresji).
Dobra wiadomość jest taka, że każdy w każdym wieku może nauczyć się poprawnie oddychać, i może to robić wykonując inne codzienne czynności 🙂
O tym jest dzisiejszy odcinek.
Podcast dostępny również tutaj: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcast
W tym odcinku: „3 zasady poprawnego oddychania”
- myśli a oddech
- dlaczego źle oddychamy?
- po czym poznać, że źle oddychamy?
- duży oddech = niedotlenienie
- efekt Bohra
- jak oddychać poprawnie?
Linki i nawiązania
Instagram: @wagarowicze
Facebook: Facebook.com/wagarowiczepl
TikTok: https://www.tiktok.com/@wagarowiczepl
Strona: https://wagarowicze.pl
Newsletter | Nauka.Holistycznie: https://wagarowicze.pl/newsletter/newsletter
Holistyczny Roczny Program Nauki Angielskiego: https://przemianajezykowa.pl
Platforma i aplikacja do nauki angielskiego: https://vagaru.com
Ciekawe cytaty z podcastu „3 zasady poprawnego oddychania”
’Nie wiem, czy wiecie, ale to, jak oddychamy, wpływa na nasze myśli, emocje, poziom zmartwień i stresu.’
’Jeżeli chcemy poczuć spokój naszego umysłu, powinniśmy zajmować się naszym umysłem i ciałem tak, jak zajmujemy się ogrodem.’
’Nadmierne oddychanie powoduje, że jesteśmy niedotlenieni, co może prowadzić do stresu i lęków.’
’To nie jest suplement, to nie jest tabletka, to nie jest kurs magiczny, to jest po prostu oddech.’
’Zwalniając nasz oddech, zwalniamy nasze życie.’
’Kiedy oddychamy wolniej, nie jesteśmy w stanie myśleć szybko i dużo, bo my zwalniamy.’
Rozdziały podcastu „3 zasady poprawnego oddychania”
Objawy hiperwentylacji (00:00:00)
Omówienie objawów hiperwentylacji, takich jak słaba koncentracja, zawroty głowy i lęki.
Wprowadzenie do tematu oddechu (00:00:26)
Kamil przedstawia zasady oddychania, które poprawiają zdrowie.
Wpływ oddechu na myśli i emocje (00:01:20)
Jak oddychanie wpływa na nasze myśli, emocje i poziom stresu.
Autopilot myślenia (00:02:02)
95% naszych myśli to powtarzające się, nieświadome myśli, które kierują naszym życiem.
Porównanie umysłu do ogrodu (00:02:48)
Jak dbać o umysł, aby pozbyć się negatywnych myśli i stresu.
Praktyka uważności przez oddech (00:04:20)
Oddech jako najprostsza praktyka prowadząca do uważności i spokoju umysłu.
Normalny oddech a hiperwentylacja (00:05:54)
Różnice między normalnym a nadmiernym oddychaniem oraz ich konsekwencje.
Przyczyny nadmiernego oddychania (00:07:42)
Czynniki prowadzące do hiperwentylacji, takie jak emocje i brak ruchu.
Objawy nadmiernego oddychania (00:09:04)
Jak rozpoznać, że oddychamy za dużo, na podstawie objawów fizycznych.
Dlaczego nadmierne oddychanie jest szkodliwe? (00:10:58)
Wyjaśnienie, jak nadmierne oddychanie prowadzi do niedotlenienia organizmu.
Stres a oddychanie (00:12:36)
Jak stres wpływa na nasz oddech i ogólną fizjologię.
Reakcje organizmu na stres (00:14:07)
Jak stres zmienia naszą fizjologię i reakcje ciała w codziennym życiu.
Wpływ stresu na oddech (00:15:35)
Omówienie, jak stres prowadzi do hiperwentylacji i wpływa na zdrowie mózgu.
Zwolnienie oddechu (00:17:21)
Zalecenie zwolnienia oddechu w sytuacjach stresowych dla uspokojenia organizmu.
Głęboki, ale nie głośny oddech (00:19:03)
Różnica między głębokim a dużym oddechem oraz techniki oddychania w stresie.
Zasady poprawnego oddychania (00:20:39)
Trzy zasady: cichy, niewidoczny i długi oddech dla lepszego zdrowia.
Monitorowanie oddechu (00:22:06)
Zalecenie używania zegarka do śledzenia częstości oddechu podczas snu.
Zachęta do interakcji (00:22:52)
Prośba o pytania i komentarze dotyczące tematów związanych z oddechem.
Podsumowanie i zakończenie (00:23:23)
Trankskrypt podcastu „3 zasady poprawnego oddychania”:
(transkrypt wygenerowany automatycznie)
Aggie 00:00:00 Jakie są objawy hiperwentylacji, czyli co możemy obserwować w swoim ciele. Co jest objawem tego, że nadmiernie oddychamy? To może być zaskakujące, bo wciąż nie łączy się takich objawów z nieprawidłowym oddechem. Słaba koncentracja, zawroty głowy, lęki, ataki paniki, bóle głowy, pędzący umysł, uczucie złości, irytacji, mgły umysłowej.
Kamil 00:00:26 Hej kochani! Z tej strony Kamil.
Aggie 00:00:28 I Aggie.
Kamil 00:00:28 Cześć. Witamy Was serdecznie i w tym podcaście przedstawimy Wam 3 zasady oddychania, dzięki którym będziecie mogli polepszyć swoje zdrowie, swoje wyniki, rezultaty, myśli, polepszyć swoje myśli, czyli ograniczyć natłok myśli i ograniczyć stres. I w zasadzie tak powiedziałem, że powiemy w tym podcaście, a tak naprawdę powie Aga, dlatego że ja będę bardziej obecny w tym podcaście mentalnie niż głosem, dlatego, że Aggie, która na swoim koncie Pośród wielu kursów, które zrealizowała, ma między innymi kurs oddechu. I to nie byle jaki, bo Aggie jest certyfikowanym instruktorem oddechu buteyko dla tego Agi. Zamieniamy się w słuch i chcemy dowiedzieć się, jakie trzy zasady oddychania są najważniejsze, żeby poprawić nasze zdrowie i nasze życie.
Aggie 00:01:20 Nie wiem czy wiecie, ale to jak oddychamy wpływa na nasze myśli, wpływa na nasze emocje, wpływa na nasz poziom zmartwień, stresu, na nasze codzienne reakcje i też nadmiar naszych myśli i konkretne emocje jakich doświadczamy wpływają na to, jak oddychamy. W ogóle obliczono, że mamy mniej więcej około 60 000 myśli na dobę.
Kamil 00:01:54 I to nieźle, bo.
Aggie 00:01:56 Myśli.
Kamil 00:01:56 Jak się czasami mówi, że mam sto tysięcy myśli. Dosłownie to wcale to nie jest tak dalekie od prawdy.
Aggie 00:02:02 To jest bardzo bliskie. Tak, dokładnie. I pytanie teraz dlaczego my nie wiemy? Skoro mamy tak dużo myśli, to dlaczego nie pamiętamy wszystkich myśli? Otóż 95% tych myśli to są myśli powtarzające się, z których nie zdajemy sobie sprawy. To jest tak zwany autopilot. I kiedy my nie wiemy, o czym myślimy, to my w pewien sposób pozwalamy tym nieświadomą myślą kierować naszym życiem, kierować naszymi reakcjami i tym, w jaki sposób rozmawiamy, w jaki sposób reagujemy, w jaki sposób prowadzimy nasze życie. I generalnie myślenie jest tym, co nas odróżnia od innych zwierząt.
Aggie 00:02:48 Jest bardzo użyteczna i bardzo potrzebna. O ile to są myśli, które są praktyczne, które przynoszą praktyczne rozwiązania, które są kreatywne i wnoszą dla nas i dla innych jakieś dobre rzeczy. Ale to właśnie te 95% myśli to są myśli, które nie są użyteczne i nie są kreatywne, a wręcz to są myśli, które przynoszą nam stres. Martwienie się o przyszłość, myślenie o przyszłości, poczucie niepewności, strach przed zmianą, wątpliwości, depresje i tak dalej. Możemy porównać nasz umysł do ogrodu kwiatowego i jeżeli chcemy, żeby nasz ogród był piękny, to dbamy o niego regularnie, czyli usuwamy chwasty. Kiedy te chwasty się pojawią i dbamy o nasze kwiaty, czyli dbamy o to, żeby miały odpowiednie warunki do tego, żeby mogły pięknie rosnąć. Więc jeżeli my chcemy poczuć spokój naszego umysłu i wyciągnąć z naszego umysłu to, co ma najlepsze, czyli tą kreatywność i te myśli, które prowadzą do czegoś co jest dobre. To powinniśmy zajmować się naszym umysłem, naszym ciałem, tak jak zajmujemy się tym ogrodem. Ogrodnik osoba, która zajmuje się ogrodem zawsze jest czujna i uważna i każdego dnia przychodzi do tego ogrodu i sprawdza co się dzieje.
Aggie 00:04:20 Usuwa chwasty, kiedy je zauważy, albo nawet wyrwie je, zanim one zaczną wyrastać, bo już wie, że tam się pojawiają ich takie małe zalążki i dzięki temu ogród kwitnie i jest piękny. I tak samo dzięki praktyce uważności i czujności nasz umysł pozostaje spokojny. I właśnie najprostszą i najszybszą praktyką, która prowadzi nas do tej uważności, do tej czujności, jest oddech I niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że nie oddycha właściwie i że ten niewłaściwy oddech powoduje szereg różnych konsekwencji. I właśnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sama taka podstawowa, fizjologiczna, można by powiedzieć rzecz jak oddech jest przyczyną i jednocześnie skutkiem nadmiaru myśli, stresu, lęków, depresji i tak dalej. Normalnie człowiek oddycha między 10 a 12 razy na minutę, co daje nam więc około 5 6 litrów powietrza na minutę i normalny, prawidłowy oddech. To jest oddech, który jest cichy, czyli taki, którego nie słyszymy, który jest spokojny, którego nie widać i który jest regularny, a nie jest urwany i chaotyczny.
Kamil 00:05:52 Który jest przez nos.
Aggie 00:05:54 Oczywiście taki, który jest przez nas tak i osoby, które cierpią na depresję albo cierpią na ataki paniki, na zaburzenia lękowe, oddychają więcej. Obliczono, że jest to około między 15 a 20 oddechów na minutę. Co nam daje między 10 a 15 litrów powietrza pojemności powietrza na minutę. Jeżeli porównamy ten oddech do jedzenia, to tak jakbyśmy jedli między 7 a 10 dużych posiłków dziennie. I to jest nadmierne oddychanie, tak zwana hiperwentylacja. To znaczy, że oddychamy więcej, niż potrzebujemy. I teraz pytanie co powoduje, że my oddychamy za dużo? Są to różne rzeczy silne emocje, złość, napięcia, deadline, presja, zmartwienia, nadmierne myślenie. Taki zalew myśli. Brak regularnego ruchu, brak regularnych ćwiczeń fizycznych, a także przekonanie, że trzeba brać duże wdechy, żeby się uspokoić. Także nadmierne jedzenie powoduje, że oddychamy za dużo. Nadmierne mówienie, za dużo mówienia, a także wysoka temperatura w domu, czyli kiedy nasze pomieszczenie, w którym przebywamy jest zbyt gorąco, jest przegrzane?
Kamil 00:07:22 Mhm. Tak, to jest właśnie niesamowite, że mówimy weź głęboki oddech albo ćwiczymy coś i staramy się często jak najwięcej oddychać, bo przecież oddychanie da mi energię.
Kamil 00:07:33 Generalnie dzieje się zupełnie odwrotnie i to są niesamowite informacje, które można zastosować od razu do swojego życia tak naprawdę.
Aggie 00:07:42 No właśnie, dlaczego to takie mocne oddychanie nie daje nam energii, a wręcz ją zabiera? Za chwileczkę o tym powiem. Teraz zobaczmy, po czym możemy w ogóle poznać, że za dużo oddychamy. Ponieważ oddech jest tak fizjologiczny, że my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Więc możemy zauważyć, że kiedy złapiemy się na tym, że oddychamy przez usta, to znaczy, że tego oddechu jest za dużo. Kiedy słyszymy swój oddech, kiedy na przykład siedzimy i nic nie robimy, i słyszymy, że oddychamy, kiedy często wzdychamy, kiedy często ziewam, kiedy pociągamy nosem, kiedy słyszymy świszczenie w naszym oddechu, kiedy ten oddech jest nieregularny, czyli jest szybszy, wolniejszy, taki rwany, Kiedy często wstrzymujemy oddech nieświadomie, kiedy przed mówieniem bierzemy duże haust powietrza. Takie duże wdechy, kiedy nasz oddech powoduje, że ruszamy ramionami, że ruszamy naszą klatką piersiową, że całe ciało się rusza, kiedy oddychamy, czy też kiedy ciężko oddychamy W nocy, kiedy mamy rano na przykład suche usta, kiedy chce nam się pić w nocy albo kiedy wstajemy do toalety właśnie w środku nocy.
Aggie 00:09:04 I teraz jakie są objawy hiperwentylacji, czyli co możemy obserwować w swoim ciele? Co jest objawem tego, że nadmiernie oddychamy? To może być zaskakujące, bo. Wciąż nie łączy się takich objawów z nieprawidłowym oddechem. Objawy ze strony układu nerwowego, takie jak słaba koncentracja, zawroty głowy, lęki, ataki paniki, bóle głowy czy taki pędzący umysł. Czy mrowienie, drętwienie, drżenie. Depresja. Uczucie złości, irytacji, mgły umysłowej. Zaburzony sen. Często czas, Uczucie stresu, Uczucie napięcia, uczucie odłączenia od rzeczywistości. Objawy ze strony układu krwionośnego, takie jak palpitacje serca, przeskakujące serca, szybko bijące serce, czy też ból albo ucisk w klatce piersiowej, czy też nieregularne tętno. Objawy ze strony układu oddechowego, takie jak już mówiłam, świszczący oddech jak częsta zadyszka, dyszenia, kaszel, częste ziewanie, chrapanie czy też bezdech senny. Ze strony układu pokarmowego również mamy objawy takie jak refluks czy zgaga, czy wszelkie inne zaburzenia trawienia. I oczywiście na pewno objawy składają się. Składa się zespół różnych czynników. Natomiast warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób oddech zmieniając nasz oddech będą.
Aggie 00:10:58 Będzie zmieniało się to, jak się czujemy, jak czuje się nasze ciało, jak zmienia się nasza fizjologia. I teraz tak dlaczego to nadmierne oddychanie jest takie niefajne, takie niedobre i dlaczego pozbawia nas energii zamiast nam jej dodając? Otóż nadmierne oddychanie powoduje, że jesteśmy niedotlenieni. To jest tak zwany efekt bora. Nie wiem, czy o nim słyszeliście, ale wiemy, że tlen dostarczany jest do naszych komórek przez czerwone krwinki. Fakt. Fakt. Ale teraz to czy ten tlen zostanie dostarczony do komórek od czegoś zależy. To nie jest tak, że on zawsze zostaje tam dostarczony. On zależy od tego, ile w naszych płucach znajduje się dwutlenku węgla. I to nie jest tak, że my z wydychanym powietrzem wydychamy całość dwutlenku węgla, bo jakaś część tam zostaje i ona tam musi zostać. To jest te 5% dwutlenku węgla w płucach musi być. I kiedy my oddychamy za dużo, my wdychamy za dużo dwutlenku węgla, więc w płucach zostaje go mniej. I wtedy, kiedy w naszych płucach jest za mało dwutlenku węgla, to ten tlen, który znajduje się w czerwonych krwinkach, przykleja się do hemoglobiny i nie zostaje uwolniona do komórek, do tkanek, do narządów.
Aggie 00:12:36 Czyli innymi słowy pozostajemy niedotlenieni. Mam nadzieję, że starałam się to bardzo jasno wytłumaczyć, bo wiem, że zrozumienie tego, jak to działa. Często jest takim czymś, co otwiera oczy i można sobie uświadomić, że Ok. To o to chodzi. To dlatego tak to działa. Bo taka jest nasza fizjologia. I teraz co mają do tego myśli? Co ma do tego nasz, nasz. Nasze życie na co dzień? Nasze życie dzisiaj jest bardzo wypełnione stresem i to w jaki sposób oddychamy. Jeżeli oddychamy nieświadomie, oddychamy szybko i za dużo ten stres potęguje, powoduje, że on staje się coraz większy. Generalnie normalna reakcja stresowa człowieka na bodziec stresowe powoduje zmianę. W naszej fizjologii To jest normalne. Stres nie jest niczym nienormalnym. Ok. Stres jest jak najbardziej czymś naturalnym. Jakie to są zmiany w naszej fizjologii, jakie obserwujemy? Kiedy jesteśmy pod wpływem stresu? Zwiększa się oczywiście częstotliwość naszego oddychania. Oddychamy dużo, szybko i Często i ciężko. Zwiększa się nasze tętno, uwalniana jest adrenalina, nasze źrenice się rozszerzają, krew odpływa z organów wewnętrznych do rąk i nóg po to, żebyśmy mogli uciekać.
Aggie 00:14:07 Może też pojawić się biegunka. I zobaczcie. Kiedyś bodźcem stresowym dla człowieka było zagrożenie ze strony dzikich zwierząt na przykład. A dzisiaj stresem dla człowieka są korki, nie pozałatwiane sprawy, otwarte sprawy, goniące terminy. To jest inny bodziec, ale w ciele reakcja jest dokładnie taka sama. Tylko, że dzisiaj ten bodziec a raz, że nie zagraża naszemu życiu, a dwa, że to nie jest jednorazowy bodziec, tylko on jest rozwleczony w czasie. To się dzieje cały czas. I Taka reakcja stresowa, której doświadczamy, której doświadcza nasze ciało, ma za zadanie przygotować nasze ciało do ucieczki, do biegu, do wyzwania przed tygrysem czy przed jakimś innym zwierzakiem. Ale w dzisiejszym świecie my nie musimy uciekać przed tym tygrysem, bo mamy ten stres, kiedy siedzimy w pracy, kiedy siedzimy w korku, w aucie na przykład i my pozostajemy w bezruchu. Siedzimy, więc ten stres nie ma gdzie odpłynąć, nie ma w jaki sposób się uwolnić. I przez to, kiedy my jesteśmy w stresie, oddychamy ciężko i oddychamy mocno i z naszych płuc, tak jak mówiłam wcześniej, odpływa więcej dwutlenku węgla niż potrzeba.
Aggie 00:15:35 I to powoduje, że nasze naczynia krwionośne zostają zwężone, zostaje ograniczony dopływ krwi do naszego mózgu, a nasz mózg pozostaje niedotleniony. I jak już wiemy, jest ograniczone uwalnianie tlenu do komórek, bo taki jest. Tak wygląda efekt Bohra. I to nas prowadzi z kolei znowu do nadmiernego myślenia, do bardzo różnych, czasami przypadkowych myśli. Do takich niekontrolowanych, co z kolei znów będzie potęgować nasz stres. I tak tworzy się błędne koło. I teraz jak to zmienić? Czy możliwe jest to, żeby odwrócić to poprzez nasz oddech? Taka prosta rzecz, taka rzecz. Wiecie, to nie jest suplement. To nie jest tabletka, to nie jest kurs magiczny. To jest po prostu oddech. I zobaczcie skoro stres powoduje, że oddychamy więcej, to wzięcie kolejnego dużego i mocnego oddechu ten stres tylko nam pogłębi, zamiast nas ukoić, uspokoić. Więc my potrzebujemy zrobić coś zupełnie odwrotnego. Potrzebujemy oddychać powoli, po cichu i długo. I tylko wtedy dostarczamy ciału tlen. Kiedy oddychamy lekko, mało długo i mniej. To będzie powodowało zwiększenie ras tlenku azotu w naszym nosie i będzie pozwalało dwutlenku węgla gromadzić się, co będzie powodowało uwolnienie tlenu do wszystkich komórek w naszym ciele, a na tym nam powinno zależeć.
Aggie 00:17:21 Więc jeżeli w stresie oddychamy szybciej, to fizjologicznie możemy, żeby uspokoić się, zwolnić oddech. Czyli jak stresujemy się oddychać. To nie chodzi o to, żeby wziąć duży oddech, czyli tylko chodzi o to, żeby zwolnić oddech. I spróbujcie teraz zwolnić oddech, zwrócić uwagę na to, jak oddycham. W ogóle samo skierowanie uwagi na oddech powoduje, że on już zwalnia. I zauważcie też, że kiedy oddychamy wolniej, nie jesteśmy w stanie mówić szybko. Nie jesteśmy w stanie chodzić szybko. Nie jesteśmy w stanie też myśleć szybko i myśleć. Dużo myśli, bo my zwalniamy, więc zwalniając nasz oddech, zwalniamy nasze życie. Ok, pierwsza rzecz. Kolejna rzecz kiedy jesteśmy w stresie, częściej wzdychamy więc, żeby nie odczuwać tego stresu fizjologicznego. Naszym zadaniem jest hamować tą potrzebę wzdychania, jeżeli ona jest nienaturalna. Oczywiście nie mówimy tutaj o tych naturalnych. Mówimy o tym, co jest nadmierne. Kiedy w stresie dalej oddychamy. Nasz oddech powoduje, że rusza się nasza klatka czy nasze ramiona. Koncentrujemy się na tym. Możemy sobie położyć ręce na brzuchu na przeponę albo tutaj po bokach, pod żebrami i poczuć jak oddychamy do brzucha.
Aggie 00:19:03 Czyli ten oddech ma być głęboki, ale to nie znaczy, że on ma być duży, głośny i widoczny. To jest różnica między właśnie tym głębokim oddechem, który nas uspokoi, ukoi, a oddechem dużym, który spowoduje jeszcze więcej stresu. Oczywiście, jeżeli jesteśmy w stresie, często nieświadomie oddychamy ustami, nasze usta się otwierają i zawsze powinniśmy oddychać tylko i wyłącznie nosem. Kiedy jesteśmy w stresie, oddychamy też głośno, więc naszym zadaniem wtedy jest. Jeżeli chcemy uspokoić nasz stres, uspokoić swoje ciało, skierować uwagę na oddech i starać się oddychać tak, żeby tego oddechu nie było słychać. I dalej, jeżeli jesteśmy w stresie, nasz oddech jest często nieregularny, więc kiedy my uregulujemy oddech i wykonamy konkretne ćwiczenia czy konkretne praktyki, które pomogą nam uregulować ten oddech, poczujemy natychmiastową zmianę. Więc podsumowując trzy są trzy zasady poprawnego oddychania. To jest oddychanie cicho, tak, żeby nikt wokół nas nie słyszał o oddechu i żebyśmy my sami nie słyszeli własnego oddechu. 2. Oddychać niewidocznie, czyli tak, żeby nie było nawet widać, że się ruszamy.
Aggie 00:20:39 Jeżeli sobie wyobrazimy sobie damy piórko pod nasz nos, to tak jakbyśmy chcieli, żeby to piórko się nie ruszyło w ogóle. I to będzie powodowało taką reakcję naszej przepony, że ta przepona będzie bardziej pracowała i nasz oddech będzie się pogłębiał. I trzecia rzecz, trzecia zasada poprawnego oddychania to jest długi oddech, czyli wdech i wydech, bardzo spokojny i bardzo długi. Więc 10 12 to jest norma ustanowiona przez współczesną medycynę. Natomiast nie wiem, czy wiecie, ale o ilość oddechów na minutę, która wiąże się z długowiecznością, z taką harmonią pełnią zdrowia to jest 6 oddechów na minutę. I wiemy, że są różni mnisi, którzy potrafią tych oddechów brać mniej. Więc sama praktyka oddechowa prowadzi nas do tego, żeby nasz oddech uspokajać i żeby I można to robić w każdej chwili. Mając naczynia, pędząc gdzieś możemy zwolnić oddech i zobaczyć, co się wtedy wydarza, co się wydarza w naszych myślach. Co się wydarza w naszym ciele, w naszych słowach, w naszych gestach, w naszym tonie.
Kamil 00:22:06 Jest to, kiedy świadomie zwalniamy swój oddech.
Kamil 00:22:08 A drugie to jest też to, jak w ogóle wygląda nasz oddech, kiedy my nie kontrolujemy go. I do tego na przykład można sobie założyć zegarek, taki sportowy, na noc i on zmierzy na przykład naszą częstość oddychania podczas snu. I wtedy może się okazać, że mamy 18 20. No i zobaczcie, jaka jest tutaj fantastyczna droga, którą możemy właśnie ćwiczeniami potem w dzień wypracować, żeby tych oddechów na minutę było coraz mniej. I generalnie im jest ich mniej, tym całe nasze ciało jest zdrowsze i jesteśmy na jakby mniej mniejszym ryzyku różnych chorób i tak dalej, Więc to jest naprawdę bardzo dobry wskaźnik, na który mamy realny wpływ.
Aggie 00:22:52 Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie do oddechów, chcielibyście się dowiedzieć więcej, posłuchać więcej na jakiś konkretny temat, który Was ciekawi, możecie komentować. Będziemy bardzo wdzięczni za Wasze pytania, wtedy będziemy mogli się do nich odnieść. Natomiast na dzisiaj, na teraz zostawiam Was z narzędziem kierowania uwagi do swojego oddechu i go wydłużania, wyciszania i uspokajania.
Kamil 00:23:23 Kochani, jeżeli ten podcast powiedział Wam coś nowego i wniósł do Waszego życia nowe informacje, dajcie koniecznie znać.
Kamil 00:23:31 Dajcie gwiazdkę na Spotify. Jeżeli słuchacie na Spotify, to zasubskrybujcie na YouTube i słyszymy się w kolejnym odcinku. Wszystkiego dobrego dla Was! Dobrego oddechu.
Aggie 00:23:42 Dzięki bardzo!