Bez tego nie nauczysz się angielskiego!

Dzisiaj zdradzę Ci sześć magicznych i konkretnych składników, dzięki którym będziesz mieć gotowy przepis na skuteczną naukę angielskiego.

Ale ostrzegam! To nie będzie ani łatwa, ani prosta droga. To jest droga pod górę, ale gdy już wyjdziesz na szczyt, poczujesz prawdziwą dumę i będziesz wiedzieć, że to najlepsza droga, jakąś przeszedłeś i przeszłaś.
Jeśli masz ochotę obejrzeć filmik, a nie czytać, pod tekstem znajdziesz ten filmik.

1. Cierpliwość

„Ja chcę tu i teraz. Przecież uczę się już tak dużo, chciałabym żeby efekty były bardziej widoczne.”

Też tak masz?

Znam wiele osób, które szybko demotywują się, bo nie widzą efektów natychmiast.

Musisz uświadomić sobie, że nauka angielskiego jest długotrwałym procesem. Ciesz się małymi krokami. Nie nauczysz się w dwa dni ani w tydzień. Po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty, łatwiej Ci się  wysłowić, bardziej poczujesz angielski, więcej będziesz rozumieć. Efekty przychodzą powoli, a dostrzegasz je zawsze w momencie, w którym się ich najmniej spodziewasz. Musisz robic swoje i cieszyć się tym, co osiągasz każdego dnia.

Co zrobić, żeby być cierpliwym? 

Prowadź dziennik nauki! A więc codziennie robiąc plan swoich zadań zapisz sobie, czego się dzisiaj nauczysz a pod koniec dnia weryfikuj tę wiedzę. A pod koniec miesiąca sprawdź ile czasu poświęciłeś na angielski.

2. Systematyczność

Bardzo często dostaję maile od osób, które piszą, że jedną z wielkich przeszkód w nauce angielskiego był brak systematyczności.

Nie ma opcji. Musisz mieć kontakt z angielskim codziennie. Od tego nie ma weekendów, wakacji ani świąt 🙂 językiem komunikujesz się zawsze, w różnych sytuacjach i przy różnych okazjach.

Co zrobić, żeby być systematycznym?

To, co pomaga w systematyczności to na przykład nasze Wyzwania Językowe. Znajdziesz na blogu aż 11 wyzwań językowych, czyli 181 dni bezpłatnej nauki, czyli w sumie 6 miesięcy nauki.

Systematyczną naukę znajdziesz w miejscu, w którym jest wszystko, czego potrzebujesz, żeby opanować angielski – Vagaru.

ZŁOTY ŚRODEK: Umiarkowanie. Mniej znaczy więcej. Nie przepisuj wszystkich konstrukcji, tylko kilka. Naucz się używać porządnie jednego zwrotu, czyli w taki sposób, że potrafisz użyć go w zdaniu, w konkretnej sytuacji… i jeszcze potrafisz wyjaśnić go po angielsku! Nie chodzi o to, żeby „przerobić cały tekst od A do Z” a o to, żeby trwale zapamiętać i wiedzieć w jakim kontekście osadzić to, czego się uczysz.

3. Determinacja

Sama chęć nie wystarczy. Musisz naprawdę BARDZO chcieć się nauczyć.

Co zrobić?

Otaczać się ludźmi, którzy również chcą się nauczyc i jasno widzieć swój cel. Przypominaj sobie o tym każdego dnia. Zapisz sobie, dlaczego chcesz opanować angielski. I powtarzaj sobie to codziennie, jak mantrę.

Zapomnij o szkolnym „ale mi się nie chce”. Działaj i pamiętaj, że przyniesie Ci to piękne efekty!

4. Przyjemność

Nauka ma być czymś fajnym, ma być stałym elementem dnia., ale czymś na co czekasz. Ma dawać przyjemne poczucie spełnienia, wykonania dobrej pracy. Dla siebie!

Co zrobić, żeby była przyjemna?

Korzystaj z materiałów, które Cię interesują. Ucz się wśród ludzi, którzy Cię motywują i dodają Ci energii.

5. Kontakt z prawdziwym angielskim

Najlepiej z osobami, które mówią wyłącznie po angielsku, a oprócz tego oglądaj seriale, filmy, programy, podcasty. Bez względu na to, na jakim jesteś poziomie. Bo osoby na poziomie podstawowym również powinny z takiej opcji korzystać, tylko celem dla osób początkujących nie jest pełne zrozumienie, a oswojenie się z angielskiem, poznanie melodii języka. A bardzo często się właśnie tutaj demotywują. Niepotrzebnie. To duży krok do tyłu! Przecież właśnie w taki sposób dzieci uczą się języka, który również dla nich jest obcy.

6. Dyscyplina

To, co jest często najtrudniejsze w takiej regularnej nauce to konsekwencja. Łatwo jest na początku, kiedy motywacja jest wysoka. Ale motywacja nie istnieje naprawdę… to, co pozwoli osiągnąć efekty to właśnie samodyscyplina.
Motivation is what gets you started. Habit is what gets you going.

Motywacja to coś, co pozwala zacząć. Nawyk to coś, co pozwala wytrwać!

Co zrobić, żeby się zdyscyplinować?

Rób dokładny plan nauki i codziennie go realizuj. Nie patrz na jutro i na to, co będzie za miesiąc. Codziennie rób swoje, bez względu na okoliczności. Jeśli nie zrealizujesz planu, nie demotywuj się od razu. Zmień go następnym razem, dostosuj do siebie i do swojego trybu życia. Z czasem wypracujesz najlepsze rozwiązanie dla siebie! 🙂

 

 

With ❤️
Aggie

 

Jeśli chcesz uczyć się właśnie w taki sposób wpadaj do nas na Vagaru.com

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Julia
Julia
5 lat temu

A co zrobic jak ma sie 2- miesieczne dziecko i chce sie uczyc angielskiego :/ staram sie odsluchiwac nagrania ale zapisywac to nie mam jak:/ czesto slucham na spacerach kiedy spi i to jedyna czynnosc ktora jestem w stanie wtedy robic i nie wiem czy to nie za malo.

Julia
Julia
5 lat temu
Reply to  Aggie

Dzieki ten nawyk musze sobie wyrobiec bo czasem wchodze na vagaru a czasem zapominam ale teraz postaram sie bardziej aby moja frekwencja byla częstsza!

Irena
Irena
5 lat temu

Cierpliwość to największy skarb jaki mam 🙂 Efekty rzeczywiście są może nie aż tak spektakularne jak bym chciała ale cieszę się i z tego. VAGARU bardzo pomaga w systematycznej nauce angielskiego. 🙂

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!