Blog

Bez tego nie nauczysz się angielskiego!

Dzisiaj zdradzę Ci sześć magicznych i konkretnych składników, dzięki którym będziesz mieć gotowy przepis na skuteczną naukę angielskiego 😉 Ale ostrzegam! To nie będzie ani łatwa, ani prosta droga. To jest droga pod górę, ale gdy już wyjdziesz na szczyt, poczujesz prawdziwą dumę i będziesz wiedzieć, że to najlepsza droga, jakąś przeszedłeś i przeszłaś 🙂
Jeśli masz ochotę obejrzeć filmik, a nie czytać, pod tekstem znajdziesz ten filmik 🙂
Do rzeczy!

1. Cierpliwość.

“Ja chcę tu i teraz. Przecież uczę się już tak dużo, chciałabym żeby efekty były bardziej widoczne.”

Też tak masz?

Znam bardzo wiele osób, które szybko demotywują się, bo nie widzą efektów natychmiast.

Musisz uświadomić sobie, że nauka angielskiego jest długotrwałym procesem. Musisz cieszyć się małymi krokami. Nie nauczysz się w dwa dni ani w tydzień. Po miesiącu zobaczysz pierwsze efekty – łatwiej Ci się  wysłowić, bardziej poczujesz angielski, więcej będziesz rozumieć. Efekty przychodzą powoli, a dostrzegasz je zawsze w momencie, w którym się ich najmniej spodziewasz. Musisz robic swoje i cieszyć się tym, co osiągasz każdego dnia.

Co zrobić, żeby być cierpliwym? 

Prowadź dziennik nauki! A więc codziennie robiąc plan swoich zadań zapisz sobie, czego się dzisiaj nauczysz a pod koniec dnia weryfikuj tę wiedzę. A pod koniec miesiąca sprawdź ile czasu poświęciłeś na angielski.

2. Systematyczność. 

Bardzo często dostaję maile od osób, które piszą, że jedną z wielkich przeszkód w nauce angielskiego był brak systematyczności.

Nie ma opcji. Musisz mieć kontakt z angielskim codziennie. Od tego nie ma weekendów, wakacji ani świąt 🙂 językiem komunikujesz się zawsze, w różnych sytuacjach i przy różnych okazjach.

Co zrobić, żeby być systematycznym?

To, co pomaga w systematyczności to na przykład nasze Wyzwania Językowe. Znajdziesz na blogu aż 11 wyzwań językowych, czyli 181 dni bezpłatnej nauki, czyli w sumie 6 miesięcy nauki.

Systematyczną naukę znajdziesz w miejscu, w którym jest wszystko, czego potrzebujesz, żeby opanować angielski – Vagaru.

ZŁOTY ŚRODEK: Umiarkowanie. Mniej znaczy więcej. Nie przepisuj wszystkich konstrukcji, tylko kilka. Naucz się używać porządnie jednego zwrotu, czyli w taki sposób, że potrafisz użyć go w zdaniu, w konkretnej sytuacji… i jeszcze potrafisz wyjaśnić go po angielsku! Nie chodzi o to, żeby „przerobić cały tekst od A do Z” a o to, żeby trwale zapamiętać i wiedzieć w jakim kontekście osadzić to, czego się uczysz.

3. Determinacja.

Sama chęć nie wystarczy. Musisz naprawdę BARDZO chcieć się nauczyć.

Co zrobić?

Otaczać się ludźmi, którzy również chcą się nauczyc i jasno widzieć swój cel. Przypominaj sobie o tym każdego dnia. Zapisz sobie, dlaczego chcesz opanować angielski. I powtarzaj sobie to codziennie, jak mantrę.

Zapomnij o szkolnym „ale mi się nie chce”. Działaj i pamiętaj, że przyniesie Ci to piękne efekty!

4. Przyjemność. 

Nauka ma być czymś fajnym, ma być stałym elementem dnia., ale czymś na co czekasz. Ma dawać przyjemne poczucie spełnienia, wykonania dobrej pracy. Dla siebie!

Co zrobić, żeby była przyjemna?

Korzystaj z materiałów, które Cię interesują. Ucz się wśród ludzi, którzy Cię motywują i dodają Ci energii.

5. Kontakt z prawdziwym angielskim. 

Najlepiej z osobami, które mówią wyłącznie po angielsku, a oprócz tego oglądaj seriale, filmy, programy, podcasty. Bez względu na to, na jakim jesteś poziomie. Bo osoby na poziomie podstawowym również powinny z takiej opcji korzystać, tylko celem dla osób początkujących nie jest pełne zrozumienie, a oswojenie się z angielskiem, poznanie melodii języka. A bardzo często się właśnie tutaj demotywują. Niepotrzebnie. To duży krok do tyłu! Przecież właśnie w taki sposób dzieci uczą się języka, który również dla nich jest obcy.

6. Dyscyplina.  

To, co jest często najtrudniejsze w takiej regularnej nauce to konsekwencja. Łatwo jest na początku, kiedy motywacja jest wysoka. Ale motywacja nie istnieje naprawdę… to, co pozwoli osiągnąć efekty to właśnie samodyscyplina.
Motivation is what gets you started. Habit is what gets you going.

Motywacja to coś, co pozwala zacząć. Nawyk to coś, co pozwala wytrwać!

Co zrobić, żeby się zdyscyplinować?

Rób dokładny plan nauki i codziennie go realizuj. Nie patrz na jutro i na to, co będzie za miesiąc. Codziennie rób swoje, bez względu na okoliczności. Jeśli nie zrealizujesz planu, nie demotywuj się od razu. Zmień go następnym razem, dostosuj do siebie i do swojego trybu życia. Z czasem wypracujesz najlepsze rozwiązanie dla siebie! 🙂

Jeśli chcesz mieć wszystko w jednym miejscu, koniecznie dołącz do Vagaru.

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AggieJuliaIrenaJulia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Julia
Gość
Julia

A co zrobic jak ma sie 2- miesieczne dziecko i chce sie uczyc angielskiego :/ staram sie odsluchiwac nagrania ale zapisywac to nie mam jak:/ czesto slucham na spacerach kiedy spi i to jedyna czynnosc ktora jestem w stanie wtedy robic i nie wiem czy to nie za malo.

Aggie
Admin

Za mało jest wtedy kiedy nic nie robimy! Bierne słuchanie jest idealnym rozwiązaniem kiedy naprawdę nie możemy zrobić nic ponad to. Odpuść presję, że musisz teraz zrobić wszystko. Jest taki czas, kiedy jesteś z Maluszkiem, że to jest najważniejsze i priorytetowe. Każdego dnia poświęć 10 minut na angielski, nawet w formie słuchania, ale RÓB TO CODZIENNIE. Możesz też słuchać przez tydzień tego samego nagrania i w pewnym momencie zacznij je zatrzymywać po każdym zdaniu i powtarzaj na głos. Nie musisz nic zapisywać, ani wkuwać. Po prostu sobie powtarzaj. I tyle. W ten sposób wyrabiasz NAWYK regularnej nauki, a to zaprocentuje… Czytaj więcej »

Julia
Gość
Julia

Dzieki ten nawyk musze sobie wyrobiec bo czasem wchodze na vagaru a czasem zapominam ale teraz postaram sie bardziej aby moja frekwencja byla częstsza!

Aggie
Admin

Planuj sobie wcześniej kiedy konkretnie i co będziesz robić. Nawet jeśli planujesz 10 minut nauki, to zapisz to i zrealizuj 🙂 w ten sposób budujesz nawyk. Zapisanie zwiększa znacznie prawdopodobieństwo, że to zrobisz. Trzymam kciuki! 😉

Irena
Gość
Irena

Cierpliwość to największy skarb jaki mam 🙂 Efekty rzeczywiście są może nie aż tak spektakularne jak bym chciała ale cieszę się i z tego. VAGARU bardzo pomaga w systematycznej nauce angielskiego. 🙂

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!