Co robić gdy brakuje motywacji?
Często myślimy, że kiedy będziemy mieć motywację, to wszystko zrealizujemy. Że to motywacja ma moc sprawczą i od jej poziomu zależy nasze powodzenie lub jego brak.
Każdy z nas tego doświadczył, że ta wysoka energia, ten entuzjazm, zwany przez nas motywacją nie trwa wiecznie. A kiedy wygasa, gaśniemy i my.
I tak jest z każdym przedsięwzięciem nowym. Z nowym planem. Nowym nawykiem. Co robimy kiedy motywacja gaśnie? Czekamy, aż wróci. Mamy nadzieję, że ona przyjdzie. Że wróci. I znów, popłyniemy na fali, po to, żeby znów po kilku próbach zrezygnować. I tak zataczamy koło.
A więc skoro to nie motywacja odpowiada za realizację naszych marzeń i celów, to co?
O tym jest dzisiejszy podcast.
Podcast dostępny również tutaj: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcast
W tym odcinku: „Co robić gdy brakuje motywacji?”
- wytrwałość i silna wola
- co mówi neurobiologia o silnej woli?
- wytrwałość można znaleźć w mózgu
- jak zwiększyć wytrwałość
Linki i nawiązania:
Podcast: Jak ćwiczenia fizyczne zmieniają nasz mózg?
Podcast: Skąd brać motywację. Dopamina. Reset. Prokrastynacja.
Podcast: Sen. Lekarstwo na wszystko.
Ciekawe cytaty z podcastu „Co robić gdy brakuje motywacji?”:
„Nie ma wolności bez dyscypliny, a dyscyplina nie jest możliwa bez wolności.”
„To było na tyle trudne zadanie, że ono było niemal niemożliwe do wykonania.”
„Wszystkie doświadczenia językowe w moim życiu mówiły mi, że nie jestem wystarczająco dobry.”
„Nasza wytrwałość i nasza silna wola są zdecydowanie mocniejsze, są na wyższym poziomie, kiedy jesteśmy dobrze wypoczęci.”
„Potem, jak już zrobisz to, czujesz się o wiele lepiej i też wzmacniasz takie poczucie, że ja mogę, ja zrobiłam, ja wytrwałam w tym.”
„Nie będzie mi się chciało, ale chcę to zrobić i po prostu robię, koniec.”
„Jeżeli w to wierzymy i temu pozwalamy odejść, to tak będzie.”
„Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy was do praktykowania wytrwałości, bo tak jak wszystko w naszym życiu jest praktyką, tak i to.”
Społeczność #ProjektFajneŻycie
Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności #PFŻ, w której znajdziesz osoby, z którymi wspólnie możesz się rozwijać i które tak jak Ty, chcą tworzyć fajne życie w pełni zdrowia, energii i dobrych wajbów.
Tutaj możesz dołączyć do społeczności Projektu Fajnego Życie.
To grupa, w której inspirujemy się i dzielimy się wiedzą, której zastosowanie pozwala na zdrowe, długie i fajne życie, na wykorzystanie własnego potencjału, wolność osobistą, szczęście, radość z życia, znalezienie swojej pasji, wiedzą, która powinna być podstawą w szkole. Wierzymy, że każdy człowiek zasługuje na fajne życie.
Poprzez #ProjektFajneZycie budujemy bazę wiedzy, która naszym zdaniem powinna być podstawą w naszej edukacji.
Rozdziały podcastu „Co robić gdy brakuje motywacji?”:
Wytrwałość w mózgu (00:00:00)
Omówienie, jak wytrwałość wpływa na młodość mózgu i jakie obszary mózgu są związane z wytrwałością.
Brak motywacji w nauce języka (00:01:28)
Dyskusja na temat braku motywacji w nauce języka angielskiego i spadku motywacji po pewnym czasie.
Wpływ motywacji na działanie (00:02:55)
Analiza skutków braku motywacji na podejmowanie działań i konsekwencji związanych z brakiem motywacji.
Dyscyplina, wytrwałość, silna wola (00:05:25)
Rozmowa o dyscyplinie, wytrwałości i sile woli jako kluczowych cechach prowadzących do realizacji celów.
Badania dotyczące silnej woli (00:08:40)
Przedstawienie wyników badań na temat wyczerpywania się silnej woli i jej związku z zadaniami wymagającymi samokontroli.
Badania na temat wytrwałości (00:14:04)
Omówienie wyników badań na temat wytrwałości i wyczerpania zasobów.
Wpływ snu i wypoczynku na wytrwałość (00:14:59)
Wyjaśnienie, jak sen i wypoczynek wpływają na wytrwałość i silną wolę.
Lokalizacja wytrwałości w mózgu (00:15:34)
Omówienie, gdzie w mózgu znajduje się wytrwałość i jak ją wzmacniać.
Ćwiczenia aerobowe i wytrwałość (00:19:23)
Wyjaśnienie, jak ćwiczenia aerobowe wpływają na wytrwałość i silną wolę.
Pokonywanie oporu i wytrwałość (00:18:19)
Omówienie znaczenia pokonywania oporu dla wytrwałości i silnej woli.
Angażowanie się w czynności bez końca (00:25:32)
Omówienie znaczenia angażowania się w czynności bez oczekiwania konkretnego efektu dla wytrwałości.
Przekonania i mózg (00:27:03)
Omówienie przekonań dotyczących starzenia się mózgu i wpływu na zachowanie.
Hate now love later (00:28:08)
Rozmowa o podejściu „hate now love later” i korzyściach z wytrwałości.
Inspiracja do wytrwałości (00:28:30)
Podsumowanie, jak praktykowanie wytrwałości może przynieść pozytywne rezultaty.
Podziękowania i pożegnanie (00:28:48)
Prośba o wsparcie podcastu oraz pożegnanie z odbiorcami.
Trankskrypt podcastu „Co robić gdy brakuje motywacji?”:
(transkrypt wygenerowany automatycznie)
Aggie (00:00:00) – Gdzie ta wytrwałość jest w mózgu? Otóż jest w miejscu, które nazywa się kora przedniej części zakrętu śródobręczy. Z ciekawostek też powiem Wam, że tak zwani Super Ages, czyli osoby starsze, których funkcje poznawcze nie pogorszyły się z wiekiem, ten obszar mózgu mają większy niż ich rówieśnicy. A co to oznacza? To oznacza, że praktykowanie wytrwałości sprawia, że nasz mózg pozostaje młody.
Kamil (00:00:30) – Hej, z tej strony Kamil.
Aggie (00:00:31) – I Aggie
Kamil (00:00:32) – Witamy Was w podcaście Wagarowiczów. Mówimy o tym wszystkim, o czym zapomniała powiedzieć nam szkoła, czyli jak prowadzić swoje życie z pasją w dobrostanie zarówno fizycznym jak i psychicznym. Sięgamy do źródeł zarówno naukowych, jak i duchowych, jak i filozoficznych. Czyli jednym słowem projekt Fajne życie. Działamy.
Aggie (00:00:51) – Mam wrażenie, że przypisujemy motywacji rolę sprawczą i zrealizowanie każdego celu. Myślimy, że kiedy będziemy mieć motywację, to wszystko zrealizujemy. Będzie łatwo, fajnie, miło i sympatycznie. Spotykamy się na co dzień z tym problemem, braku motywacji u osób, które z nami uczą się angielskiego. I zazwyczaj schemat jest taki sam, czyli motywacja jest i działa super na początku, a potem spada, ulatuje i generalnie cały plan nauki się sypie.
Kamil (00:01:28) – To potem jeszcze o którym mówisz to ten okres czasu jest różny i każdy ma takie swoje okienko motywacyjne. Niektórzy mają jeden dzień, niektórzy tydzień, niektórzy potrafią nawet miesiąc być zmotywowani i potem poszybować jakby w dół.
Aggie (00:01:44) – Oczywiście to jest kwestia bardzo indywidualna, natomiast zawsze jest to fala wznosząca i później opadająca. Tak to po prostu działa. Działa motywacja. Podobnie jest z ćwiczeniami fizycznymi. W styczniu wszystkie siłownie czy kluby fitness, studia jogi pękają w szwach, a gdy przychodzi luty, marzec są już wtedy znacznie przerzedzone. I motywacja, żeby schudnąć, żeby mieć dobrą formę na lato jest wysoka. I mamy postanowienie noworoczne. Mamy dużo entuzjazmu i chcemy rozpędem działamy, ale każdy z nas tego doświadczył, że ta wysoka energia, ten entuzjazm, który jest zwany motywacją, nie trwa wiecznie. A kiedy wygasa, gaśnie i my już przestajemy działać. Po prostu nam się nie chce. I tak jest z każdym nowym przedsięwzięciem, z każdym nowym planem i nowym nawykiem. Więc co my robimy, kiedy ta motywacja gaśnie? Czekamy, aż wróci i mamy nadzieję, że wróci, że przyjdzie.
Aggie (00:02:55) – I wtedy popłyniemy na fali i będzie znowu fajnie. Po to, żeby znów po kilku próbach zrezygnować, bo motywacja odejdzie, prawda? I tak zatacza koło.
Kamil (00:03:09) – Tak, tak, potem to mówimy próbowałem wiele razy, robiłem już wszystko, ale to nie działa itd. Ale w momencie, kiedy zapytamy się, co konkretnie robiłeś, jak długo i jak to konkretnie wyglądało, to nagle się okazuje, że obraz jest zupełnie inny.
Aggie (00:03:32) – O motywacji napędzanej dopaminą nagraliśmy cały podcast. Jeśli jeszcze nie słuchaliście, bardzo polecamy. Wyjaśniamy jak działa dopamina, Wyjaśniamy to, że dzięki niej chce nam się pracować, mieć pasje, realizować cele. Dopamina jest istotna w kontekście uzależnień, także w kontekście kompulsywnego sięgania po telefon, podjadania, przegrywania. Mówiliśmy tam też o tym, co konkretnie możemy robić, żeby podnieść nasz bazowy poziom dopaminy, więc zachęcamy do tego. A dzisiaj porozmawiamy o tym, co tak naprawdę powoduje, że realizujemy cele i marzenia. Bo to nie jest zasługa motywacji. To nie ona jest tym sprawcą. Bo tak naprawdę motywację mamy zawsze.
Aggie (00:04:23) – I jeśli nie jest to motywacja do nauki angielskiego czy do tego, żeby gdzieś iść, poćwiczyć, to jest motywacja do sprawdzenia, co tam nowego na Insta. Ta motywacja zawsze jest.
Kamil (00:04:36) – A może ktoś coś napisał na smsie? A może na whatsappie? Albo na messengerze? Albo gdziekolwiek? To są rzeczy. A może w telewizji coś ciekawego mówią?
Aggie (00:04:45) – Jeżeli my już ruszymy z angielskim, jeżeli już zaczniemy ćwiczyć, zaczniemy coś zmieniać i zaczniemy wprowadzać nowe nawyki do naszego życia, to tutaj już nie ma rozmowy na temat motywacji do działania. Tutaj rozmawiamy o wytrwałości, o sile woli i o dyscyplinie. Dyscyplina w ogóle nie cieszy się dobrą sławą. Nie jest cool i kojarzy się często z wymierzania kar cielesnych. Ma negatywny wydźwięk, A tak naprawdę to właśnie dyscyplina, wytrwałość, determinacja, silna wola prowadzą nas do celu.
Kamil (00:05:25) – No bo czym jest dotarcie do celu? Żeby dotrzeć do celu, trzeba zrealizować poszczególne kroki, które najpierw planujemy. Mówimy sobie OK, teraz robię to, potem robię to, potem robię to. I nie jest problemem. To, żeby być do tego zmotywowanym, bo to jest niemożliwe, że tylko jest problemem to, żeby określić to w czasie.
Kamil (00:05:46) – Wsadzić swój grafik i po prostu robić, niezależnie od tego, czy będzie, czy będę miał na to ochotę, czy nie. Dlatego, że ta początkowa motywacja powinna wystarczyć. Jeżeli jest motywacja, żeby to osiągnąć, to już zajmuję się konkretami i wiem, że wtedy motywacja mi nie będzie potrzebna, tylko po prostu robienie tego.
Aggie (00:06:04) – Nie patrzę na motywację, a dosłownie biorę i się dyscyplinuje.
Kamil (00:06:08) – Zmieniam swoją tożsamość. Mówię sobie jeżeli tak do tej pory nie było. Ja jestem człowiekiem, który jak coś postanowi, to to realizuje, dlatego że to jest ważne i istotne w moim życiu. I tyle. I zdyscyplinowanie. Robię kolejne kroki i działam.
Aggie (00:06:23) – No właśnie dyscyplina. Dyscyplina to brzmi tak wiecie jak w szkole dyscyplina, dyscyplina musi być, tzn. że będziemy tam wymierzać kary.
Kamil (00:06:30) – To jest na baczność.
Aggie (00:06:31) – A Ric Rubin powiedział, że dyscyplina i wolność wydają się przeciwieństwami, prawda? A w rzeczywistości to partnerzy. Dyscyplina nie oznacza braku wolności, lecz stanowi harmonijną relację z czasem. Jean-Paul Sartre powiedział, że wolność nie polega na robieniu wszystkiego, co się chce, ale na chceniu tego, co się robi.
Aggie (00:06:57) – Nie ma wolności bez dyscypliny, a dyscyplina nie jest możliwa bez wolności. Nie możemy inaczej spojrzeć na dyscyplinę. Możemy spojrzeć na dyscyplinę jako klucz do naszej wolności. Dyscyplina, wytrwałość, silna wola to nie są cechy, z którymi się rodzimy. To są cechy, które wypracowujemy przez codzienne wybory, przez nasze codzienne decyzje. Wytrwałość, silna wola To też nie brzmi cool. To jest nudne, żmudne i trudne, bo musimy mierzyć się z chwilami, w których nam się nie chce. Kiedy jest trudno, to my musimy być wytrwali i wytrwać mimo wszystko. Ale to właśnie wytrwałość jest nasz charakter, naszą tożsamość. To wytrwałość prowadzi nas do zrealizowanych marzeń. A co o wytrwałości i silnej woli mówi neurobiologia? Było na ten temat kilka badań. Najciekawsze będzie na końcu. Jeden z bardzo dobrych badań, o którego wynikach być może słyszeliście, mówi, że silna wola jest zasobem, który ulega wyczerpaniu. W tym badaniu, o którym mówię, o którym wspominał w swoim podcaście na ten temat prof. Berman, poproszono uczestników, żeby albo oparli się, czyli odmówili świeżo upieczonych ciasteczek, których zapach unosił się w powietrzu, albo żeby oparli się, odmówili zjedzenia rzodkiewek, po czym otrzymali trudne zadanie.
Aggie (00:08:40) – To było na tyle trudne zadanie, że ono było niemal niemożliwe do wykonania. I mierzono, ile silnej woli uczestnicy mieli do tego, żeby to zadanie wykonać. I co się okazało? I okazało się, że jeżeli ludzie mieli oprzeć się o ciasteczko, co jest trudniejsze krócej, mogli skupić się na tym trudnym zadaniu przez krótszy czas. Natomiast jeżeli mieli oprzeć się rzodkiewką, co było łatwiejsze, dłużej mogli pracować nad zadaniem trudnym. Więc wniosek był taki, że jeżeli musisz oprzeć się jakiejś jednej trudnej rzeczy, będziesz mieć później mniej silnej woli, żeby zaangażować się w kolejne zadanie. Co by sugerowało, że silna wola ulega wyczerpaniu, tak jak nasza energia.
Kamil (00:09:28) – Dlatego moim zdaniem też warto jest patrzeć na to, na co tę energię, tą silną wolę porządkujemy. Bo jeżeli porządkujemy naszą silną wolę, po to rzeczy, które w ogóle nie wnoszą wartości do naszego życia, to pytanie, czy warto to robić, czy nie warto zachować tę silną wolę na to, co naprawdę chcę zrobić, co doprowadzi mnie do jakiegoś celu.
Aggie (00:09:53) – Tak, ale pytanie, czy na pewno ta silna wola ulega wyczerpaniu? No właśnie.
Aggie (00:09:57) – Bo przeprowadzono też inne badania. A powiedziałam, że najlepsze będzie na końcu. A to jeszcze nie jest koniec. Wiemy, że nasz mózg potrzebuje glukozy. Zastanawiano się, że może to zasób glukozy ogranicza silną wolę. Więc w badaniu uczestnicy otrzymali glukozę między pierwszym trudnym zadaniem a drugim. To zadanie wymagało silnej woli. I okazało się, że poziom ich silnej woli utrzymał się albo nawet wzrósł do. Po podaniu glukozy. Najlepsze okazało się później. Otóż przekonanie o silnej woli determinuje wpływ glukozy na samokontrolę. Co to znaczy? To znaczy, że jeżeli wierzysz w to, że glukoza wzmacnia silną wolę, będziesz mieć więcej silnej woli po spożyciu. Bez względu na to, czy ją spożywasz, czy jednak nie. A więc przekonanie. A nie sama glukoza jest niesamowita. Jest absolutnie niesamowita. Nie raz już mówiliśmy na temat placebo, na temat przekonań na temat wiary, która ma potężny wpływ na nasze ciało, nasz umysł, efekty badań. Dużo rzeczy.
Aggie (00:13:57) – To brzmi jak samospełniająca się przepowiednia. Tak to działa.
Kamil (00:14:01) – This is science, bejbe.
Aggie (00:14:04) – Oczywiście. Więc tak naprawdę nauka podaje różne badania, bardzo ciekawe na temat wytrwałości czy jest wyczerpanym zasobem, czy nie jest wyczerpanym zasobom. Nie jest to do końca. Wnioski z tego płynące nie są konkretne. Można powiedzieć, że niektórych badań wynika, że jest, innych badań wynika, że nie ma tak.
Kamil (00:14:29) – Należałoby też podać taką hipotezę, że jeżeli często używamy naszej silnej woli, to mamy ją lepiej wytrenowane i częściej możemy się oprzeć jakimś pokusom. Ale z drugiej strony też pytanie, jakie są odstępy pomiędzy tymi aktami silnej woli i czego one konkretnie dotyczą? Więc temat jest do gruntownego zbadania przez naukowców. Natomiast to co my wiemy, to wiemy, że przekonania i siła wiary to jest niepodważalna rzecz.
Aggie (00:14:59) – I to zostało zbadane. Dlatego to badanie było takie fascynujące. Natomiast to, co wiemy na pewno, to, co nauka wie na pewno, to to, że nasza wytrwałość i nasza silna wola są zdecydowanie mocniejsze. Są na wyższym poziomie, kiedy jesteśmy dobrze wypoczęci, kiedy jesteśmy wyspani. Czyli jeżeli śpimy źle, nieregularnie, jeżeli jesteśmy zmęczeni, jeżeli coś nas boli, coś nam dolega, jeżeli czujemy się źle, mentalnie, emocjonalnie, kiedy jesteśmy rozproszeni, rozleniwienie nasza wytrwałość będzie niska.
Aggie (00:15:34) – A więc budujemy naszą wytrwałość poprzez dosłownie biologię, poprzez sen, poprzez rytm dobowy i życie w zgodzie z rytmem dobowym. Pierwsza rzecz, o której chcę powiedzieć na temat tego, w jaki sposób wzmacniać wytrwałość w sobie. O kolejnych zaraz opowiem. Jest też taka bardzo ciekawa rzecz o tym, że wytrwałość możemy znaleźć w mózgu, Więc gdzie ta wytrwałość jest w naszym mózgu? Otóż jest w miejscu, które nazywa się kora przedniej części zakrętu wśród obręczy. Z ciekawostek powiem Wam, że tak zwani Super Ages, czyli osoby starsze, których funkcje poznawcze nie pogorszył się z wiekiem, ten obszar mózgu mają większy niż ich rówieśnicy. A co to oznacza? To oznacza, że praktykowanie wytrwałości sprawia, że nasz mózg pozostaje młody i że nie starzejemy się tak jak osoby, które tego nie robią. No więc teraz przechodzimy do rzeczy. Dlatego tak naprawdę zastanawiamy się no dobra, fajnie, Skoro ta wytrwałość jest taka fajna, to co mogę zrobić, żeby ją zwiększyć? Pierwsza rzecz, o której już mówiłam, to jest sen z praktyka snu zadbanie o swój sen.
Aggie (00:16:57) – Na temat snu nagraliśmy cały podcast. Zachęcamy do posłuchania, do praktykowania. Druga rzecz to jest zarządzanie stresem, czyli to jest przebywanie w stanie, które jesteśmy spokojni, zrelaksowani, w którym jesteśmy, czujemy się dobrze, nie odczuwamy żadnego zagrożenia stałego, nie spieszymy się, nigdzie nie gonimy, kiedy czujemy, że nasz układ nerwowy jest uspokojony i jest taki, jaki ma być. I trzecia rzecz, nie ostatnia. Jak zwiększyć naszą wytrwałość? Poprzez robienie trudnych rzeczy, takich rzeczy, które budzą w nas opór, czyli robimy coś, czego wcale nie chcemy. I w ten sposób nie tylko zwiększamy zasób swojej wytrwałości, ale dbamy też o stan zdrowia naszego mózgu. Dlatego, że tak jak powiedziałam wcześniej, nasz mózg zachowuje swoją młodość. Więc protip jest taki, że powinniśmy zmuszać się do tego, żeby codziennie robić coś, wobec czego odczuwamy opór. Powinniśmy się w to angażować. Co to może być? To może być zimny prysznic. Genialny przykład, bo ile razy ktoś by tego nie robił, zawsze jest ten opór. Po prostu zawsze jest, bo nie chcemy tego robić.
Aggie (00:18:19) – Czy to będzie dodatkowy set ćwiczeń na treningu, czy to będzie tabata pod górkę, do której nie zmusił mnie Kamil dzisiaj. Górki mamy takie soczyste, nie są takie małe.
Kamil (00:18:33) – Słuszna góra.
Aggie (00:18:37) – Tak.
Kamil (00:18:37) – Po co iść, jak można pod górę zrobić Tabatę, prawda? Prawda.
Aggie (00:18:41) – Logiczne. Czy poprzez np. wydłużanie naszego postu przerywanego, czy nie, zjedzenie deseru, na który mamy ochotę, to ciastko pachnie nam, a my nie, nie zjemy. To są trudne rzeczy. To są trudne rzeczy. Więc wytrwałość tego wymaga. Po prostu tak to działa. Kolejna rzecz, która powoduje zwiększenie poziomu naszej wytrwałości to są ćwiczenia aerobowe. Godzina takich ćwiczeń 3 razy w tygodniu. Wiemy, że te ćwiczenia wzmacniają ścieżki neuronowe prowadzące do obszaru mózgu odpowiedzialnego za silną wolę.
Kamil (00:19:23) – Właśnie powiesz jeszcze raz jak to się nazywa.
Aggie (00:19:25) – kory przedniej części zakrętu wśród obręczy.
Kamil (00:19:29) – MC.
Aggie (00:19:30) – Nie jest nam potrzebne, żeby wiedzieć jak ta część mózgu nazywa. Ważne, żebyśmy pamiętali, że jest w naszym mózgu część, w której coś.
Kamil (00:19:39) – Się.
Aggie (00:19:39) – Faktycznie odbywa. To faktycznie się dzieje i ta część się zwiększa.
Aggie (00:19:44) – Kiedy ją praktykujemy. Kiedy praktykujemy tą konkretną czynność, czyli wytrwałość. Więc teraz tak jeżeli już robimy, wykonujemy trzy razy w tygodniu, po godzinie takie ćwiczenia aerobowe. One nie będą działać. Musimy dodać więcej. Ważne jest, żeby robić coś, czego do tej pory nie robiliśmy, coś, co wymaga pokonania jakiegoś oporu i trudności. Więc jeżeli regularnie ćwiczysz, to dodaj do ćwiczeń coś, czego nie lubisz. Tak, ja mam swoje rzeczy, których nie lubię. Ja nie lubię robić pompek, nienawidzę się podciągać.
Kamil (00:20:20) – Ja odwrotnie.
Speaker 3 (00:20:21) – Hahahahaha.
Kamil (00:20:23) – Tak, ale dla mnie to jest naprawdę wydarzenie tygodnia. Trening nóg Dla mnie to jest wydarzenie tygodnia, do którego ja się przygotowuję mentalnie. I pomimo odczuwania tego, że. Nie chce mi się tam iść. Prowadzą moje nogi tam, żeby je zrobić. Oczywiście jak zrobię to już czuję się dobrze.
Aggie (00:20:41) – I to jest ten opór, który pokonujemy. Początkowo strasznie nam się nie chce, np. możesz Kamil dodawać trening nóg do Twojego ulubionego treningu, kiedy robisz coś, czego strasznie nie chcesz, ale zrobisz tą jedną serię, to będzie wzmacniało ten obszar mózgu.
Aggie (00:20:57) – I to jest właśnie piękne, bo potem jak już zrobisz to czujesz się o wiele lepiej i też wzmacniasz takie poczucie, że ja mogę, ja zrobiłam, ja wytrwałam w tym.
Kamil (00:21:09) – Buduje swoją tożsamość i tożsamość, że niezależnie od tego, czy mi się będzie chciało, czy nie, to ja mam tak, że jak coś chce, to po prostu wezmę, to zrobię i to potem działa na różnych aspektach życia.
Aggie (00:21:25) – Tak, dokładnie tak. Jeżeli jest trudno nauczyć się angielskiego i nam się nie chce i jest to trudne, to pokonanie tego oporu, który jest, będzie nam wspaniale służył. Bo z jednej strony będziemy dalej rozwijać się w angielskim, ale dwa, że będziemy rozwijać swój mózg w tym, że jesteśmy wytrwali, będziemy rozwijać naszą wytrwałość. To są dwie rzeczy.
Kamil (00:21:55) – To jest w ogóle bardzo istotne, żeby zrozumieć, że to nie jest tak, że wszystkim się wszystko chce i i po prostu wszystko płynie tak samo jak do ćwiczeń fizycznych. Oczywiście treningi są przyjemnością, potem mamy endorfiny itd. I wszystko pięknie się składa i potem jesteśmy zdrowi, czujemy się dobrze, mamy lepszy apetyt, możemy jeść więcej, z przyjemnością czujemy się lepiej na żołądku.
Kamil (00:22:20) – I seria seria pozytywnych rzeczy. Natomiast sam moment, w którym mam coś zrobić on rzadko jest taki, że po prostu wyskakuję z łóżka i po prostu biegniesz, bo chcę dzisiaj zrobić trening nóg.
Aggie (00:22:36) – Albo chcę wskoczyć do tej zimnej wody z lodem. Och, marzę o tym przez całą noc.
Kamil (00:22:41) – Więc. Więc tak Więc to jest ta świadomość, że chcę się nauczyć angielskiego. I zaczynam dzisiaj. I mam w planie trzy razy w tygodniu w godzinie od tej do tej itd. W kontekście celów nagrywaliśmy podcast Jak to ustalić, żeby, żeby ten cel nam działał, jak go realizować. Natomiast świadomość tego, że ten opór istnieje i że pokonywanie tego oporu jest rzeczą naturalną, normalną, pożądaną i że tak to będzie wyglądać, to już jest naprawdę krok dalej, dlatego że często wydaje nam się, że to po prostu ma przychodzić samo i samo się ma dziać nie to samo nie wychodzi. Trzeba ten opór pokonać i realizować.
Aggie (00:23:23) – I zobaczcie, że tu w ogóle nie ma mowy o motywacji, że nam się chce, że to ma być motywujące dla nas.
Aggie (00:23:29) – Nie, to po prostu jest robota do zrobienia.
Kamil (00:23:31) – Albo od razu, że nam się nie będzie chciało. Proste. Nie będzie mi się chciało, ale chcę to zrobić i po prostu robię koniec.
Aggie (00:23:38) – Mam napisane zaplanowane Idę, robię, zrobię to, będę się zastanawiać i wtedy.
Kamil (00:23:44) – Jak Jest taki trik. O tym też mówiliśmy, że można iść wtedy na 5 minut, niezależnie od tego, co masz robić czy trening, czy bieganie, czy angielski i siądę ok, zrobię 5 minut.
Aggie (00:23:55) – Ale nie wejście do zimnej wody w.
Kamil (00:23:59) – 5 sekund i jeżeli mi się odwidzi po 5 minutach to wtedy daję sobie prawo zrezygnować. Zazwyczaj to się dzieje 5 minut i idziemy na trening. Ciało się zaczyna ruszać.
Aggie (00:24:11) – Zaczynamy może jeszcze.
Kamil (00:24:13) – Te 5 minut, jeszcze jest to jeszcze i w taki sposób jesteśmy w stanie.
Aggie (00:24:17) – To zrobić i stwierdzamy fajnie, mogę tak jeszcze.
Kamil (00:24:20) – Tak jest. Jeżeli jeszcze jest większy opór, to też. I to jest też udowodnione badaniami naukowymi, przynajmniej jednym, że można wyobrażać sobie negatywne skutki tego, co się stanie, jak tego nie zrobię.
Kamil (00:24:35) – I wtedy zdobyć dodatkowe. To może nas popchnąć do tego, żeby tę wytrwałość zachować.
Aggie (00:24:42) – Są jeszcze dwie rzeczy, które budują naszą wytrwałość. To jest jedna z nich. To jest angażowanie się w czynności, które nie mają końca, czyli konkretnego efektu. Chodzi o to, żeby działać dla samego działania. Nie po to, żeby zobaczyć efekt, czyli mieć tę nagrodę taką, że jest coś skończone. Po prostu angażuje się w coś dla samego zaangażowania, co wiem, że jest długim procesem, ale po prostu robię to dla samego robienia bez oczekiwania tego celu końcowego. To też jest trudne, bo mamy tą potrzebę natychmiastowej gratyfikacji. Chcemy widzieć cel, chcemy widzieć efekt. A nie zawsze tak jest. Nie zawsze go mamy zobaczyć. I im częściej będziemy się wystawiać na takie sytuacje, tym bardziej będzie to budowało naszą silną wolę.
Kamil (00:25:32) – No i teraz prawdziwy hit. Zarówno trening, jak i nauka angielskiego, jak i zdrowe odżywianie się to są czynności, które nie mają końca. To są czynności, które zmieniamy po prostu nasze życie i zaczynamy być inną osobą.
Kamil (00:25:51) – I tak to wygląda.
Aggie (00:25:52) – Więc zapraszamy Was do angażowania się właśnie w takie fajne, zdrowe czynności. I ostatnia rzecz, która bardzo wzmacnia naszą silną wolę, to jest przebywanie w środowisku, w nowych środowiskach, w których możemy uczyć się, dowiadywać nowych rzeczy, czyli wchodzenia w nowe konteksty w życiu, w nowe środowiska, w nowe miejsca, podróże, w zupełnie nowe miejsca, w inny sposób z innymi ludźmi. Podróże są świetnym przykładem, ale to nie muszą być podróże. To może być bardzo dużo, ale chodzi o to, żeby wychodzić z naszej codziennej rutyny i robić rzeczy, które są dla nas nowe, inne po to, żebyśmy mogli uczyć się nowych rzeczy. Bo przypominam, że my tu jesteśmy. Nasz mózg. To po to jest, żeby uczyć się nowych rzeczy. Bo jeżeli nie uczy się nowych rzeczy, to co robi? Gaśnie, kurczy się, zmniejsza się. A tego nie chcemy, prawda? Chcemy zachować młodość naszego mózgu. Chcemy dbać o nasz mózg. Chcemy, żeby był sprawny do ostatnich lat naszego życia.
Aggie (00:27:03) – Ale to zależy od nas. To nie jest tak, że tak już jest. To przekonanie, że mózg się starzeje i z wiekiem człowiek zapomina itd itd. Jeżeli w to wierzymy i temu pozwalamy odejść, to tak będzie oczywiście. Natomiast jest to nasza praca, która dzięki której możemy nasz mózg zachować. W młodości nagraliśmy też podkast na temat mózgu i tego, co się dzieje z mózgiem pod wpływem ćwiczeń fizycznych. Są to fascynujące informacje w szczególności dla osób dla wszystkich nas, bo każdy z nas w pewnym momencie swojego życia osiągnie starszy wiek i. I warto. Warto wiedzieć co robić, żeby w tym starszym wieku zachować witalne ciało i młode. A to zależy w dużej mierze od naszego mózgu i od tego, w jaki sposób o niego dbamy. A dbamy o to. Podsumowując robiąc trudne, nieprzyjemne, niefajne rzeczy, które budzą w nas opór. Nie wiem, czy tego oczekiwaliśmy. Ja po dzisiejszym.
Kamil (00:28:08) – Tekście jest trochę tak, że hate now love later, czyli teraz możesz coś nienawidzić, ale będziesz kochać to w przyszłości. Wiele rzeczy, które robimy w naszym życiu tak właśnie wygląda i warto to robić, bo potem możemy powiedzieć, że osiągnąłem, zrobiłem i dało mi to określone rezultaty, którymi się dzisiaj mogę cieszyć.
Aggie (00:28:30) – Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do praktykowania wytrwałości, bo tak jak wszystko w naszym życiu jest praktyką, tak i to. I do tego, że będziecie wiedzieć, że nawet jak czujecie ten opór, że Wam się nie chce, to że ok, to tak ma być, że mózg będzie młody dzięki temu.
Kamil (00:28:48) – Super, dzięki śliczne, Dajcie łapkę w górę jeżeli podcast się Wam podobał. Gwiazdka na Spotify koniecznie i udostępnijcie innym, żeby też mogli wytrwać w wytrwałości. I cieszyć się z pięknych wyników. Dzięki serdeczne i do usłyszenia za tydzień.
Aggie (00:29:05) – Trzymajcie się! Cześć!
