Co to znaczy had better i dlaczego lepiej to przeczytać…

Nauczysz się za chwilkę mówić o tym, jak poradzić komuś (albo sobie), żeby dla własnego dobra coś zrobił. Jak na przykład lepiej, żebyś przeczytał i przeczytała ten krótki wpis, bo dzięki niemu nauczysz się bardzo przydatnej konstrukcji:

had better do something

Konstrukcji z had better używamy, wtedy kiedy chcemy powiedzieć, że byłoby lepiej, żeby ktoś coś zrobił.

Więc tytuł tego artykułu: dlaczego lepiej to przeczytać po angielsku brzmiałby: you had better read it.

Jej znaczenie jest zbliżone do czasownika modalnego should (powinieneś), ale nie pokrywa się z nim w 100%.

Konstrukcji had better możemy używać tylko w przypadkach konkretnych czynności a nie ogólnych porad dotyczących działania tak jak robi o should. W konstrukcji had better jest również odczuwalny podtekst mówiący o tym, że jeśli ktoś nie skorzysta z porady, to możesz ponieść jakieś konsekwencje decyzji, podobnie do polskiego zwrotu: „Lepiej, żebyś…”.

Pomimo tego, że konstrukcja had better zawiera słówko had w czasie przeszłym, to cała konstrukcja dotyczy zawsze wyłącznie czasu przyszłego lub teraźniejszego. Had w tej konstrukcji nie ma żadnego związku z przeszłością.

Forma:

osoba + had better + bezokolicznik

Możemy używać zwrotu w całości:

  • You had better read it now

A możemy też zastosować skrót:

  • You’d better read it now.

Przykłady

  • He had better come here. (He should come here.) Lepiej, żeby tu przyszedł.
  • We had better ask him. Lepiej, żebyśmy go zapytali.
  • I had better go now. Lepiej, żebym już poszedł.
  • It’d better be important. Lepiej, żeby to było ważne

Przeczenia

Jeśli chcesz użyć przeczenia i powiedzieć, że lepiej, żeby ktoś czegoś nie robił dodaj po prostu przeczenie not zaraz po had better.

Not w tym miejscu nie skraca się tak jak w przypadku can’t, don’t, isn’t, hasn’t. etc. i zawsze jest w pełnej formie:

  • You don’t look very well. You’d better not go to work. Nie wyglądasz dobrze. Lepiej, żebyś nie szedł dziś do pracy.
  • You’d better not be late. Lepiej, żebyś się nie spóźnił.

Przeszłość

Jeśli chcesz coś podobnego powiedzieć o przeszłości, o tym, że lepiej kiedyś było coś zrobić, użyjesz nieco dłuższej konstrukcji:

IT WOULD HAVE BEEN BETTER IF + PAST PERFECT (HAD + 3 FORMA)

Jak na przykładach:

  • It would have been better if we hadn’t gone there. Byłoby lepiej gdybyśmy wtedy tam nie poszli.
  • It would have been better if you hadn’t talked to him last night. Byłoby lepiej gdybyś z nim wczoraj nie rozmawiał.

Jak się tego nauczyć?

Obejrzyj lub przesłuchaj nagranie z native speakerem zawierające przykłady użycia had better, które znajdziesz pod tym wpisem.

Polecam Ci ćwiczenie Shadowing w czasie oglądania, to najlepsze ćwiczenie szybko poprawiające płynność w mówieniu po angielsku!

Jest bardzo proste. Zatrzymuj nagranie po każdym zdaniu albo fragmencie zdania i powtarzaj je na głos. Im więcej razy powtórzysz, tym lepiej. Wstań, poruszaj się, nie siedź w jednym miejscu kiedy powtarzasz. Staraj się powtarzać tak jak native speaker, ćwicz, żeby powiedzieć w podobnym tempie, tonie, rytmie.

Jeśli chcesz naprawdę dobrze utrwalić tę konstrukcję, zrób jeszcze jeden krok dalej.

Powtarzaj sobie te zdania przez cały dzień. Przywołuj je z pamięci. To ćwiczenie wagarowiczów nazywa się Memory Scan i pomaga zapisać się nowym słówkom i zdaniom w Twojej pamięci długotrwałej. 

Dodaj te zwroty do powtórek w aplikacji Vagaru.

Dodaj zwroty z 'had better’ do powtórek w aplikacji

UWAGA! Musisz być zalogowany do Vagaru w drugim oknie przeglądarki!

Kolejne ćwiczenie, Real Life, polega na tym, że wyobrażasz sobie sytuacje z Twojego życia, w których używasz tych zdań. Poczuj prawdziwe emocje!

Pamiętaj, Twój mózg uczy się poprzez aktywność. Opanowanie nowej umiejętności zajmuje mu wiele godzin regularnych i częstych powtórek. Nie wystarczy, że przeczytasz i posłuchasz. Powtarzaj, mów na głos. Nagrywaj się gdy mówisz. W ten sposób uczysz się gramatyki, a więc przyswajasz poprawne konstrukcje uruchamiając kilka zmysłów. Im więcej ich zaangażujesz, tym lepiej zapamiętasz.

Polecam Ci powtórzyć sobie całe zdania z tym zwrotem w aplikacji do nauki angielskiego z inteligentnymi powtórkami. Wykonaj ćwiczenia w aplikacji i przekonaj się jak nowe zwroty wpisują się w Twoją pamięć.

Jeśli masz pytanie, zostaw w komentarzu.
Daj też znać jak Ci poszło! 

With LOVE ❤️
AggieBlog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!