Co to znaczy had better i dlaczego lepiej to przeczytać…
Nauczysz się za chwilkę mówić o tym, jak poradzić komuś (albo sobie), żeby dla własnego dobra coś zrobił. Jak na przykład lepiej, żebyś przeczytał i przeczytała ten krótki wpis, bo dzięki niemu nauczysz się bardzo przydatnej konstrukcji:
Konstrukcji z had better używamy, wtedy kiedy chcemy powiedzieć, że byłoby lepiej, żeby ktoś coś zrobił.
Więc tytuł tego artykułu: dlaczego lepiej to przeczytać po angielsku brzmiałby: you had better read it.
Jej znaczenie jest zbliżone do czasownika modalnego should (powinieneś), ale nie pokrywa się z nim w 100%.
Konstrukcji had better możemy używać tylko w przypadkach konkretnych czynności a nie ogólnych porad dotyczących działania tak jak robi o should. W konstrukcji had better jest również odczuwalny podtekst mówiący o tym, że jeśli ktoś nie skorzysta z porady, to możesz ponieść jakieś konsekwencje decyzji, podobnie do polskiego zwrotu: „Lepiej, żebyś…”.
Pomimo tego, że konstrukcja had better zawiera słówko had w czasie przeszłym, to cała konstrukcja dotyczy zawsze wyłącznie czasu przyszłego lub teraźniejszego. Had w tej konstrukcji nie ma żadnego związku z przeszłością.
Forma:
Możemy używać zwrotu w całości:
- You had better read it now
A możemy też zastosować skrót:
- You’d better read it now.
Przykłady
- He had better come here. (He should come here.) Lepiej, żeby tu przyszedł.
- We had better ask him. Lepiej, żebyśmy go zapytali.
- I had better go now. Lepiej, żebym już poszedł.
- It’d better be important. Lepiej, żeby to było ważne
Przeczenia
Jeśli chcesz użyć przeczenia i powiedzieć, że lepiej, żeby ktoś czegoś nie robił dodaj po prostu przeczenie not zaraz po had better.
Not w tym miejscu nie skraca się tak jak w przypadku can’t, don’t, isn’t, hasn’t. etc. i zawsze jest w pełnej formie:
- You don’t look very well. You’d better not go to work. Nie wyglądasz dobrze. Lepiej, żebyś nie szedł dziś do pracy.
- You’d better not be late. Lepiej, żebyś się nie spóźnił.
Przeszłość
Jeśli chcesz coś podobnego powiedzieć o przeszłości, o tym, że lepiej kiedyś było coś zrobić, użyjesz nieco dłuższej konstrukcji:
Jak na przykładach:
- It would have been better if we hadn’t gone there. Byłoby lepiej gdybyśmy wtedy tam nie poszli.
- It would have been better if you hadn’t talked to him last night. Byłoby lepiej gdybyś z nim wczoraj nie rozmawiał.
Jak się tego nauczyć?
Obejrzyj lub przesłuchaj nagranie z native speakerem zawierające przykłady użycia had better, które znajdziesz pod tym wpisem.
Polecam Ci ćwiczenie Shadowing w czasie oglądania, to najlepsze ćwiczenie szybko poprawiające płynność w mówieniu po angielsku!
Jest bardzo proste. Zatrzymuj nagranie po każdym zdaniu albo fragmencie zdania i powtarzaj je na głos. Im więcej razy powtórzysz, tym lepiej. Wstań, poruszaj się, nie siedź w jednym miejscu kiedy powtarzasz. Staraj się powtarzać tak jak native speaker, ćwicz, żeby powiedzieć w podobnym tempie, tonie, rytmie.
Jeśli chcesz naprawdę dobrze utrwalić tę konstrukcję, zrób jeszcze jeden krok dalej.
Powtarzaj sobie te zdania przez cały dzień. Przywołuj je z pamięci. To ćwiczenie wagarowiczów nazywa się Memory Scan i pomaga zapisać się nowym słówkom i zdaniom w Twojej pamięci długotrwałej.
Kolejne ćwiczenie, Real Life, polega na tym, że wyobrażasz sobie sytuacje z Twojego życia, w których używasz tych zdań. Poczuj prawdziwe emocje!
Pamiętaj, Twój mózg uczy się poprzez aktywność. Opanowanie nowej umiejętności zajmuje mu wiele godzin regularnych i częstych powtórek. Nie wystarczy, że przeczytasz i posłuchasz. Powtarzaj, mów na głos. Nagrywaj się gdy mówisz. W ten sposób uczysz się gramatyki, a więc przyswajasz poprawne konstrukcje uruchamiając kilka zmysłów. Im więcej ich zaangażujesz, tym lepiej zapamiętasz.
Polecam Ci powtórzyć sobie całe zdania z tym zwrotem w aplikacji do nauki angielskiego z inteligentnymi powtórkami. Wykonaj ćwiczenia w aplikacji i przekonaj się jak nowe zwroty wpisują się w Twoją pamięć.
Jeśli masz pytanie, zostaw w komentarzu.
Daj też znać jak Ci poszło!
With LOVE ❤️
Aggie
Super. Bardzo pomocne 🙂