Czasowniki Modalne Can i Could: Kiedy je stosować?

Can jest jednym z czasowników modalnych, którego możesz go użyć kiedy chcesz powiedzieć, że ktoś ma jakąś umiejętność:

He can drive a car. On potrafi jeździć samochodem.
We can do that faster. Potrafimy to zrobić szybciej. 

Możesz go użyć kiedy chcesz powiedzieć, że coś jest możliwe:

It can happen. To może się zdarzyć.
We can go there and talk to them. Możemy tam pójść i z nimi porozmawiać.

Kiedy będziesz chciał powiedzieć, że coś nie jest możliwe lub ktoś nie ma jakiejś umiejętności użyjesz przeczenia not. W formie pełnej łączy się ze słówkiem can:

I cannot swim. Nie potrafię pływać.
She cannot see that. One nie może tego zobaczyć. 

Nigdy nie piszemy can not, chyba, że not jest częścią następnego zwrotu np.: I can not only draw but also paint very well. Wtedy ma jednak inne znaczenie: Nie tylko potrafię świetnie rysować, ale również malować.

W formie skróconej (i częściej spotykane) używamy: can’t:

I can’t swim. Nie potrafię pływać. 
She can’t see that. Ona nie może tego zobaczyć.

Jeśli w czasie przeszłym będziesz chciał powiedzieć, że ktoś ogólnie posiadał umiejętność robienia czegoś  lub miał na coś pozwolenie użyjesz słówka could, które funkcjonuje jako przeszła forma can w tym znaczeniu:

He could swim when he was 4. Umiał pływać kiedy miał 4 lata.
They could go where they wanted. Mogli iść tam, gdzie chcieli.

Uważaj jednak: jeśli będziesz chciał powiedzieć, że ktoś mógł coś zrobić w konkretnej sytuacji, był w stanie coś zrobić, użyjesz zwrotu was/were able to zamiast could:

She was able to prepare everything. Mogła/była w stanie wszystko przygotować.
We were able to escape.  Mogliśmy uciec.
I wasn’t able to ask my question. Nie mogłem/nie byłem w stanie zadać mojego pytania.

Jak się tego nauczyć?

Obejrzyj lub przesłuchaj nagranie z native speakerem zawierające przykłady z can/could, które znajdziesz pod tym wpisem.

Polecam Ci ćwiczenie Shadowing w czasie oglądania, to najlepsze ćwiczenie szybko poprawiające płynność w mówieniu po angielsku!

Jest bardzo proste. Zatrzymuj nagranie po każdym zdaniu albo fragmencie zdania i powtarzaj je na głos. Im więcej razy powtórzysz, tym lepiej. Wstań, poruszaj się, nie siedź w jednym miejscu kiedy powtarzasz. Staraj się powtarzać tak jak native speaker, ćwicz, żeby powiedzieć w podobnym tempie, tonie, rytmie.

Jeśli chcesz naprawdę dobrze utrwalić tę konstrukcję, zrób jeszcze jeden krok dalej.

Powtarzaj sobie te zdania przez cały dzień. Przywołuj je z pamięci. To ćwiczenie wagarowiczów nazywa się Memory Scan i pomaga zapisać się nowym słówkom i zdaniom w Twojej pamięci długotrwałej. 

Liczy się Twoje zaangażowanie! Trzymam kciuki za Ciebie! 🙂

Kolejne ćwiczenie, Real Life, polega na tym, że wyobrażasz sobie sytuacje z Twojego życia, w których używasz tych zdań. Poczuj prawdziwe emocje!

Pamiętaj, Twój mózg uczy się poprzez aktywność. Opanowanie nowej umiejętności zajmuje mu wiele godzin regularnych i częstych powtórek. Nie wystarczy, że przeczytasz i posłuchasz. Powtarzaj, mów na głos. Nagrywaj się gdy mówisz. W ten sposób uczysz się gramatyki, a więc przyswajasz poprawne konstrukcje uruchamiając kilka zmysłów. Im więcej ich zaangażujesz, tym lepiej zapamiętasz.

Polecam Ci powtórzyć sobie całe zdania z tym zwrotem w aplikacji do nauki angielskiego z inteligentnymi powtórkami. Wykonaj ćwiczenia w aplikacji i przekonaj się jak nowe zwroty wpisują się w Twoją pamięć.


Dodaj tę lekcję do swojego konta na Vagaru i powtarzaj w aplikacji.

Kliknij w link poniżej (aby zadziałał, bądź zalogowany w drugim oknie przeglądarki do Vagaru)

Przechodę do lekcji na Vagaru

Jeśli masz pytanie, zostaw w komentarzu.
Daj też znać jak Ci poszło! 

With LOVE ❤️
Aggie




Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
Kamil
2 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł.

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!