Czy zdrowie to loteria? [część 2] Kilka faktów i badanie, które wywraca świat do góry nogami

Kochani, jest takie jedno badanie, które wywróciło świat do góry nogami. W zasadzie powinniśmy powiedzieć „wyróciłoby„. Jest to największe badanie naukowe w historii ludzkości, a większość ludzi o nim nie słyszała. Okazuje się, że duże odkrycia to również duże konsekwencje dla świata. Dlatego też o bardzo wielu rzeczach nie mówi się w mediach, a dolne paski ekranu programów informacyjnych są zarezerwowane dla rzeczy, które znacznie bardziej budzą nasze instynkty wyszukiwania zagrożeń w otaczającym świecie niż informacje na temat tego jak żyć lepiej lub zdrowiej.

[Podcast część 2]: Czy zdrowie to loteria? Kilka faktów i badanie, które wywraca świat do góry nogami.

W tym podcaście opowiadamy:

 • historie naszych problemów zdrowotnych i przemian, które przyniosły nam stan zdrowia, o jakim kiedyś marzyliśmy
 • skąd się biorą wszystkie infekcje i czy możemy coś zrobić, żeby nas nie dopadły? Jeśli tak, to co?
 • największe badanie naukowe w historii ludzkości, o którym powinni uczyć w szkole podstawowej
 • prawdziwa petarda: jak są kształtowane informacje, które do nas docierają w mediach na temat tego, co jest zdrowe
 • co się stało po publikacji badania Campbella i dlaczego zapewne o nim nie wiesz?
 • kreowanie zapotrzebowania na produkty a realna misja instytucji publicznych dbania o Twoje zdrowie
 • medycyna nam znana: lekarze, procedury, leki… a więc zaleczanie objawów. A kto szuka przyczyn chorób?

Dobrego słuchania! Dzielcie się komentarzami. Ten podcast jest kontynuacją tego odcinka


Słuchaj w odtwarzaczu na tej stronie:

Lub na serwisach podcastowych:

Spotify

Apple podcasts

Źródła:

 • Badanie dotyczące wpływu diety na przebieg CV:
  https://nutrition.bmj.com/content/early/2021/05/18/bmjnph-2021-000272
 • Artykuł z The Lancet jednego z najbardziej poważanych czasopism, w którym publikowane są badania naukowe. Artykuł infromuje o skuteczności szcz. p-ko CV biorąc pod uwagę całą populację, która obniża podawane w komunikatach marketingowych 95% skuteczności do 0,84%. Dokładnie wyjaśniamy to w podcaście.
  https://www.thelancet.com/journals/lanmic/article/PIIS2666-5247(21)00069-0/fulltext
 • Największe badanie wpływu diety na zdrowie w historii ludzkości:
  Autorzy: T. Colin Campbell, Thomas M. Campbell, tytuł oryginału: China Study, tytuł wydania polskiego: Nowoczesne zasady odżywiania
 • Badanie, które ujawniło, że na 3 życia uratowane dzięki szcz. p-ko CV, musimy zaakceptować 2 śmierci spowodowane szcz. p-ko CV. Badanie wkrótce po zaakceptowaniu, zostało anulowane z powodu błędu w interpretacji danych – chodzi o to, że nawet jeśli dane tak wskazują, nie można w ten sposób sformułować wniosku. O usuwaniu „niewygodnych” badań naukowych pisał Campbell, wspominamy o tym również w podcaście. Nie wykazano błędu w samych danych w tym badaniu, dlatego pomimo anulowania badania je przytaczamy i zachęcamy do samodzielnego spojrzenia i wyciągnięcia własnych wniosków (o tym badaniu nie wspominaliśmy w podcaście).
  https://www.mdpi.com/2076-393X/9/7/693/htm
 • Miejsca, w których ludzie żyją 100 lat w zdrowiu.
  Autor: Dan Buettner, tytuł oryginału: The Blue Zones, tytuł wydania polskiego Niebieskie strefy.
  Jeśli nie chcesz czytać całej książki polecam artykuł, który świetnie streszcza i podsumowuje książkę: https://akademiawitalnosci.pl/tag/niebieskie-strefy/
 • Informacje o lekach, skutkach ubocznych, toksyczości, rakotwórczości, wyniki badań klinicznych, informacje dot. wprowadzenia leków do obrotu (Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych)
  http://urpl.gov.pl/pl

Angielskie zwroty, które pojawiły się w tym podcaście:

?? ?? DODAJ PONIŻSZE ZWROTY DO POWTÓREK W APLIKACJI wraz z wymową i zdaniami
UWAGA! Musisz być zalogowany do Vagaru w drugim oknie przeglądarki!
Zwroty będą widoczne w aplikacji mobilnej Vagaru w zakładce „Powtórki”.

what this paper adds = what we learn from this piece of writing
czego dowiadujemy się z tej publikacji

durable demand for = a need for something that lasts for a long time
zapotrzebowanie na coś przez długi czas

one of the best-selling products ever = a product that has sold a great number of copies
jeden z najlepiej sprzedających się produktów wszechczasów

plant-based diets = diets made completely of plants
diety roślinne

may be considered for = may be given attention to
mogą być rozważone

Sth will be told in public = sth will be told so people will hear about it
zostanie publicznie wypowiedziane

Sth is known in private = when you know about something and other people don’t
wiadomo o czymś prywatnie

brought in about $125 billion = make a particular amount of money
przyniósł/zarobił około 125 miliardów dolarów

 

 

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Tyskax91
Tyskax91
2 lat temu

Ja ciągle wracam do tej książki. Kiedyś w wiadomościach na insta Aga mi ją poleciła. Faktycznie jest kontrowersyjna,chociaż mnie łatwo przyszło przyjąć jej treści, natomiast w najbliższym otoczeniu spotkałam się z oburzeniem i komentarzami typu „naczytałas się głupot, przeczytałas jedną książkę i chcesz świat zmieniać etc”. Przez pewien okres wykluczylam nabiał i mięso z diety, ale ciągle jednak trudno jest mi utrzymać te zdrowe nawyki żywieniowe, zwłaszcza,że nie mam zrozumienia wśród najbliższych. Zauważyłam jednak, że odkąd ograniczam swoim dzieciom spożycie mięsa i nabiału to rzadziej chorują i łagodniej przechodzą infekcje. Moje dzieci są dość wybredne. Córka jest wrażliwa na zapachy… Czytaj więcej »

Aggie
Admin
2 lat temu
Reply to  Tyskax91

Wiesz, nie każdy człowiek ma chęć zgłębiania wiedzy i to jest OK. Nie musimy i nawet nie powinniśmy nikogo przekonywać ani namawiać. Każdy człowiek sam decyduje o sobie. Nie każdemu będzie się podobać, że chcesz zmienić świat, bo może im się wydawać, że to nie jest możliwe z ich perspektywy. Może nie wierzą informacjom zawartym w książkach. Wolą wierzyć paskom informacyjnym w TV. I mają do tego prawo. Warto zaakceptować to, że nasi bliscy myślą inaczej. Nie musimy mieć ich zrozumienia, oni wcale nie muszą rozumieć naszych wyborów. Ale przecież to nasi bliscy, kochajmy ich takimi, jacy są, bez zmieniania.… Czytaj więcej »

katarzyna
katarzyna
2 lat temu

Cudownie sie Was slucha na urlopie.U nas zmiana żywienia w Rodzinie trwala 9 lat.Dziś nasze dzieci(9 i 6 lat) wspaniale potrafią dokonać właściwego wyboru.Trzeba jednak pamiętać,ze my jesteśmy przykładem dla nich,wiec spożywajmy wspólnie posiłki i wspólnie dużo sie ruszajmy.A największym sukcesem jest to ze udalo sie przekonać dziadków ,ze bez mięsa i mleka da sie żyć ?.

Aggie
Admin
2 lat temu
Reply to  katarzyna

Pięknie!!! Dokładnie tak jest, sami jesteśmy najlepszym przykładem.. jeśli ktoś chce i ma gotowość, może również wyruszyć tą ścieżką, ale nie każdy tego chce, i to też jest ok! 😉

Jacek
Jacek
1 rok temu

Hej, świetne materiały. Nie piszecie jednak nic o tym co jeść. To żeby nie jeść nabiału, mięsa słodyczy to jedno. Pytanie rodzi się czym zastąpić cenne substancje występujące w produktach, z których rezygnujemy.

Aggie
Admin
1 rok temu
Reply to  Jacek

Dobre pytanie Jacek. Sama szukam na nie odpowiedzi od ponad 10 lat. Planuję więcej postów/podcastów w tym temacie. Ale zasada jest jedna… im bardziej naturalne, prawdziwe jedzenie, im mniej przetworzone, tym lepiej. Im bardziej prosty skład, naturalne pochodzenie. Im prostsze, tym bardziej strawne. Im prostsze jedzenie, bez antybiotyków, sterydów i innych „poprawiaczy”, tym więcej cennych substancji nam przynosi, a nie wyrządza szkody. Zawsze polecam w tym temacie Niebieskie Strefy (jest książka, jest strona online całego projektu, dużo o tym w sieci), czyli miejsca na świecie, gdzie mieszkają zdrowi 100-latkowie. Badacze sprawdzali co takiego sprawia, że żyją w zdrowiu tak długo.… Czytaj więcej »

Anna
Anna
4 miesięcy temu

Aggie jaki jest tytuł tej książki ?

Aggie
Admin
3 miesięcy temu
Reply to  Anna

„Nowoczesne zasady odżywiania” T. Colin Campbell

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!