Dlaczego nie osiągamy tego, o czym marzymy?

Wiesz dlaczego nie osiągamy tego, o czym marzymy? 

Bo wzmacniamy to, o czym myślimy na co dzień i to, co praktykujemy.

Więc jeśli marzymy o tym, żeby mówić płynnie po angielsku, bez żadnych blokad, ALE na co dzień mamy poczucie winy, że robimy za mało, że powinniśmy więcej czasu poświęcić na angielski, że powinniśmy więcej słówek się nauczyć, że powinniśmy otworzyć tę książkę, a od tygodnia się nie możemy zebrać, że w tym wieku już dawno powinniśmy mówić biegle, że inni mówią super, że coś z nami jest nie tak…. to umacniamy to poczucie winy. 

Z każdym dniem czujemy się coraz bardziej i bardziej winni, a angielski stoi w miejscu.

I to normalne, dlatego, że to, co praktykujesz, umacniasz. To fakt, tak działa nasz mózg.

I teraz najważniejsze… nie chodzi o to, żeby zakopać to poczucie wstydu pod dywan, żeby przyjąć sztuczny uśmiech, założyć różowe okulary i udawać, że myślimy pozytywnie, kiedy w środku czujemy się okropnie niewystarczająco dobrzy tu, gdzie jesteśmy.

To tylko pogłębi problem.

Chodzi o to, żeby to poczucie winy poczuć w sobie. Mimo, że boli. Mimo, że wolelibyśmy od tego uciec. 

Jak to zrobić?

O tym jest dzisiejsza polecajka. Zajrzyj i daj znać w komentarzu co myślisz. Słuchaj, oglądaj, nawet jeśli początkowo nie rozumiesz. Zrozumienie przyjdzie z czasem.

Bo to, co praktykujesz, umacniasz.

❤️ 🎞️ Moc Uważności: Praktyka czyni mistrza, a więc uważaj, co praktykujesz.

Dzisiaj niemal wszyscy mówią o uważności. Ale ja mam poczucie, że nie mówi się o najważniejszym.

Uważność ma polegać na tym, że koncentrujemy się na tym, co właśnie robimy. Albo na oddechu. Albo na medytacji z oddechem i skupianiu się na tym jak oddychamy. 

Brzmi cudownie, ale w rzeczywistości jest to mega trudne (chyba, że jesteś mnichem buddyjskim, który praktykuje od lat przez sporą część dnia). Jest to umiejętność, jak każda inna wymaga praktyki. Więc w tej medytacji siedzimy a myśli nam ciągle uciekają. I mamy znów poczucie, że nie umiemy w medytację. Że jesteśmy w tym słabi.

I nie mówi się o najważniejszej części praktyki tej medytacji. O tym, że tu nie chodzi o uważność…   a o to, JAK praktykujesz tę uważność.

Jeśli ciągle siedzisz i prowadzisz autokrytykę.. to praktykujesz autokrytykę, a nie uważność. Jeśli czujesz frustrację, praktykujesz frustrację, a nie uważność. Bo to, co praktykujesz, umacniasz.

Wystarczy, że podejdziesz do swojej praktyki (wszystkiego… każdej umiejętności) z taką czułością, jak rodzic, który obejmuje kochającymi ramionami swoje dziecko. Z życzliwością. Serdecznością. Przytulając to poczucie winy, frustrację, złość czy poczucie bycia niewystarczająco dobrym. Bez potrzeby zmiany tego i ucieczki. 

Wystarczy, że zrozumiesz i obejmiesz tę prawdę, że perfekcja nie jest możliwa. Możliwa jest zmiana. Ale perfekcja nigdy. A zmiana odbywa się cały czas. Póki żyjemy, przechodzimy ciągłe transformacje, czy tego chcemy, czy nie.

Pod koniec filmiku Shauna mówi o ćwiczeniu, które stosuje na co dzień, które bardzo pomogło jej w życiu kiedy przechodziła przez bardzo trudny rozwód. I na początku wydawało się jej sztuczne, trudne i w ogóle nie czuła, żeby jakkolwiek działało. Ale to, co praktykujesz, umacniasz.

Poniżej znajdziesz fragmenty polecajki i samą polecajkę. Mam nadzieję, że spodoba Ci się i pozwoli Ci spojrzeć na życie w zupełnie nowy sposób… Może zaczniesz stosować ćwiczenie? Daj znać w komentarzu jeśli masz ochotę podzielić się tym ze mną. 

We hold ourselves to these unrealistic standards of perfection and then we judge ourselves when we don’t live up to them. 
Trzymamy się nierealnych standardów perfekcji a potem oceniamy się, kiedy tym standardom nie sprostamy.

We’re not supposed to perfect. Perfection isn’t possible. But transformation is.
My nie mamy być perfekcyjni. Perfekcja nie jest możliwa. Ale transformacja jest możliwa.

The mind wanders 47% of the time. 
Błądzimy myślami przez 47% czasu.

That’s almost half of our lives that we’re missing.
To niemal połowa życia, które nas omija.

What you practice grows stronger. 
To co praktykujesz, umacniasz.

Our repeated experiences shape our brain.
Przeżycia, które powielamy kształtują nasz mózg.

The monk explained to me that if I was meditating with judgement, I was just growing judgement. Meditating with frustration, I’m growing frustration.
Mnich wyjaśnił mi, że jeśli medytowałam oceniając siebie, umacniałam ocenianie siebie. Medytując z frustracją, umacniam frustrację.

Mindfulness isn’t just about paying attention. It’s about how we pay attention. With kindness. It’s like these loving arms that welcome everything, even the messy, imperfect parts of ourselves.
W uważności nie chodzi tylko o zwracanie uwagi na coś. Chodzi o to jak tę uwagę kierujemy. Z życzliwością. To tak te kochające ramiona, które obejmują wszystko, nawet tę zagmatwane, niedoskonałe części samych siebie. 

We’re practising all the time, moment by moment, not just when we’re meditating. We’re growing something in every moment.
Praktykujemy cały czas, w każdej chwili, nie tylko wtedy kiedy medytujemy. Umacniamy coś w każdej chwili.

What do you want to grow? What do you want to practice?
Co chcesz umacniać? Co chcesz praktykować? 

Mindfulness works. Shame doesn’t work. Physiologically, it can’t work because when we feel shame the centers of the brain that have to do with growth and learning shut down.
Uważność działa. Wstyd nie działa. Fizjologicznie nie może działać, ponieważ kiedy odczuwamy wstyd, obszary mózgu odpowiedzialne za rozwój, wzrost i uczenie się zostają zamknięte. 

Kindness gives us the courage to look at those parts of ourselves we don’t want to see.
Życzliwość daje nam odwagę do tego, by przyjrzeć się tym częścią nas, których nie chcemy zobaczyć. 

Kindness bathes us with dopamine, turning on learning centers of the brain and giving us the resources we need to change.
Życzliwość kąpie nas w dopaminie, włączając obszary w mózgu odpowiedzialne za naukę i zapewne 

Transformation is possible for all of us, no matter what. 
Przemiana jest możliwa dla każdego z nas, bez względu na wszystko.

❤️ 🎞️  The Power of Mindfulness: What you practice grows stronger.

Bardzo lubię wystąpienia na TED Talk, dlatego jak widzisz, często je polecam. Wczoraj również znalazłam inne wystąpienie, które całe przepłakałam, i którym podzielę się z Tobą w następnym tygodniu. Nie dlatego, że jest smutne, ale dlatego, że mówi o tym, co jest w życiu NAPRAWDĘ najważniejsze. I kto wie, może dla kogoś będzie impulsem do przewartościowania własnego życia. Nie zawsze trzeba oczywiście tego robić. Nie zawsze chcemy. Ale czasem słyszymy coś, co „zaklikuje” i zmienia wszystko. 

TED Talks również wykorzystujemy do tematów do nauki samodzielnej na Vagaru. W tym tygodniu nawet pojawił się temat z filmikiem z TED o tym: Why having fun is the secret to a healthier life, czyli dlaczego sekretem do zdrowszego życia jest… dobra zabawa. 

Na każdym poziomie na Vagaru stosujemy filmiki autentyczne, prawdziwe, co oznacza, że od początku nauki oswajasz się z realnym językiem. Nie ma dzięki temu przykrej niespodzianki, jaką jest rozdźwięk między tym, co w podręczniku do nauki a w realu.

Do Vagaru możesz dołączyć w każdej chwili.

A to, co praktykujesz, umacniasz. Co będziesz praktykować przez najbliższe 30 dni?

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!