Blog

Dlaczego słuchanie po angielsku jest ważniejsze niż myślisz?

Jeśli chcesz płynnie mówić po angielsku, musisz znać jego brzmienie, rytm, intonację. Musisz poznać dźwięki angielskiego. Osłuchać się z nimi. W angielskim znajdziesz ponad 44 dźwięki, a liter „tylko” 23. Oznacza to, że musisz poznać te dźwięki (a nie litery!), żeby mówić po angielsku!

Gdy słuchasz jak ktoś mówi po angielsku, Twój mózg zajmuje się wyszukiwaniem i rozpoznawaniem słów spośród wszystkich dźwięków jakie słyszy.

Oczywiście łatwe to nie jest, ponieważ ludzie nie robią pauz po każdym słowie, dlatego trzeba wiedzieć, które słowa są akcentowane w zdaniu, a które nie! Ale żeby rozumieć, co mówią ludzie, trzeba ich często słuchać!

Co więc daje regularne słuchanie?

  • ćwiczy Twoją uwagę
  • pozwala Twojemu mózgowi rozpoznać i ćwiczyć nowe słowa
  • pozwala Ci ćwiczyć sylaby akcentowane oraz akcentowane słowa w zdaniu
  • uczy Cię rozpoznawania różnic w intonacji angielskiej
  • pozwala Ci rozpoznać i zrozumieć konstrukcje gramatyczne!
  • uczy Cię nowych słów i wyrażeń, w szczególności tych, które pojawiają się często w mowie!!!

KIEDY EFEKTY?

Zapamiętaj! Uświadom to sobie, zaakceptuj i otwórz się na coś nowego, innego 🙂

Nie oczekuj, ze od razu bedziesz rozumieć!

Największy błąd jaki popełniamy polega na tym, że wydaje nam się, że skoro już zabraliśmy się za naukę, to efekty powinny być już. Wydaje Ci się, że skoro uczysz się już X lat angielskiego, to jeśli włączysz serial po angielsku to powinieneś go rozumieć.

NIE jest tak.

Nie bedziesz rozumieć wszystkiego od razu. Jeśli Twoja nauka przez te X lat polegała na DORYWCZYM kontakcie z angielskim, na nauce z książek i ćwiczeń, na uzupełnianiu zadanek… to tym bardziej nie będziesz rozumieć od razu.

Są dwa rodzaje słuchania:

1. AKTYWNE (czyli takie, kiedy słuchasz i koncentrujesz się, słuchasz, żeby zrozumieć albo wyłapać kontekst, albo oswajasz się z melodią języka)

2. PASYWNE (czyli takie, kiedy nie koncentrujesz się na tym, czego słuchasz, robisz coś, np. pracujesz, gotujesz, sprzątasz, rozmawiasz z kimś… a w tym czasie w tle leci sobie program/film/serial/radio nadające po angielsku.

Twoim zadaniem jest słuchać AKTYWNIE oraz PASYWNIE. Pasywnie możesz słuchać zawsze. Słuchanie aktywne planuj sobie wcześniej.

Co to znaczy słuchać pasywnie? 

To znaczy nie koncentrować się na tym, czego słuchasz, nie szukać znaczenia. Innymi słowy – niech coś leci w tle kiedy robisz inne rzeczy. Nawet jeśli nie koncentrujesz się na tym, czego słuchasz, Twój mózg przepracowuje to na poziomie podświadomym.

Słuchaj też aktywnie – nie oznacza to, że musisz ROZUMIEĆ to, co słyszysz. I nie będziesz rozumieć wszystkiego od razu. To NATURALNE. Ale nie przestawaj tego robić myśląc, że to za trudne. Nie stanie się łatwe jeśli nie będziesz słuchać. Żeby stało się łatwe, MUSISZ słuchać!

Słuchaj świadomie, wsłuchuj się.

Wsłuchuj się w intonację, w pewne wzorce, w rytm, w brzmienie… Z czasem będziesz słyszeć słowa, wyrażenia i całe zdania.

Czas na słuchanie powinien znaleźć się w KAŻDYM DNIU TWOJEJ NAUKI!

To jest Twoje otoczenie się angielskim, które możesz stworzyć samodzielnie i wcale nie musisz wyjeżdżać za granicę. (O tym czy trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby nauczyć się języka pisałam tutaj)

Z NAPISAMI CZY BEZ?

Jeśli dopiero zaczynasz osłuchiwać się i oglądać programy/seriale/filmy, przez pierwsze 2 tygodnie możesz włączać napisy angielskie, a jak minie ten czas, to je wyłącz i sluchaj/oglądaj po prostu.

Generalnie lepiej jest nie posiłkować się napisami, wówczas koncentrujesz się w 100% na rozumieniu ze słuchu. A na napisy patrzysz… a więc używasz wzroku i rozpoznajesz litery.

Wiem, że rozumienie ze słuchu bywa trudne. Bo native speakerzy nie mówią słówkami. Mówią całymi zdaniami, w których część słówek akcentują, a część “połykają”. I właśnie dlatego powinieneś i powinnaś słuchać od samego początku, żeby Twój mózg wyłapał nowe wzorce nowego języka.

Materiały, z których możesz słuchać:

https://wagarowicze.pl/sprawdzone-i-ciekawe-strony-do-nauki-angielskiego.html

Z tej strony możesz słuchać na żywo stacji radiowej z wybranego miejsca na świecie!

https://tunein.com/radio/

Oczywiście mnóstwo słuchania czeka na Ciebie również na naszych wagarach, czyli na Vagaru.pl: 

  • codziennie nowy program do nauki samodzielnej, w którym jest albo filmik albo podcast do odsłuchania
  • w każdym nowym programie do nauki samodzielnej oprócz filmiku/podcastu do odsłuchania czeka na Ciebie podsumowanie tematu w formie audio oraz video (!) przez native speakera

Wszystkie nagrania audio możesz pobrać jako mp3 i odsłuchiwać dowolną ilość razy w różnych częściach dnia!

Im częściej powtórzysz nawet to samo nagranie, tym szybciej i łatwiej będziesz je rozumieć 🙂

Do Vagaru dołączyć możesz zawsze tutaj: https://vagaru.pl 🙂

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
AggiePawełOlaIrena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Irena
Gość
Irena

Pasywnie słucham codziennie. Aktywnie też z lekcji VAGARU 🙂

Paweł
Gość
Paweł

i jakie masz obserwacje po 7 miesiącach, czy to działa? No i na jakim jesteś poziomie, bo jeśli znasz język a tylko go “szlifujesz” to z pewnością słuchanie wystarczy…

Ola
Gość
Ola

Od pewnego czasu co wieczór włączam sobie krótkie filmiki po angielsku. Pasywnie słucham rzadko, ale muszę to zmienić 😉

Aggie
Admin

Świetnie! 😉 Daj znać czy słuchasz już pasywnie? 🙂

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!