Dlaczego wymowa jest taka ważna?

Wiem, jak często ten temat w szkołach i na kursach jest pomijany. Uczysz się z podręcznika, robisz zadania, czytasz teksty, rzadziej czegoś słuchasz, a na mówienie często brakuje czasu. Na początku nauki łatwo można wyrobić sobie złe nawyki, nad którymi później trzeba pracować jeszcze bardziej.

Dzisiaj chcę Ci pokazać w jaki sposób w krótkim czasie samodzielnie możesz nauczyć się poprawnej wymowy.

Pamiętaj, żeby nie porównywać wymowy do akcentu! Akcent to coś, co można nabyć lub nie. Można mówić po angielsku poprawnie wymawiając, a akcent może wciąż zdradzać nasze pochodzenie i wcale nie musi być brytyjski! I nic w tym złego 🙂

Natomiast poprawna wymowa ma wpływ na komunikację i jej skuteczność! Źle wymówione słówko spowoduje brak zrozumienia, a co za tym idzie brak komunikacji z drugą osobą. Wiem też z doświadczenia, że sporo osób boi się mówić po angielsku i nie jest pewna tego, czy właściwie wymawia słowa. Ze strachu przed popełnieniem błędu więc wiele osób zamyka się.

Musisz uświadomić sobie z czego ten strach wynika. Wiesz z czego?

Ze strachu przed krytyką. A wiesz skąd wynika ten strach? Z niewiedzy. Jeśli nie jesteś pewny jak wymówić słówko, sprawdź je. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz cały czas niepewny tego słówka, a to spowoduje kolejne konsekwnecje w postaci strachu przed mówieniem. Strach przed krytyką musisz pokonać w sobie. Pewność siebie i zarazem świadomość procesu nauki to najlepsze sposoby na niego 🙂 Każdy, kto się uczy popełnia błędy i nikt nie zamierza Cię krytykować.

A krytykują tylko ci, którzy mają niskie poczucie własnej wartości i dzięki Tobie chcą się poczuć lepiej. Nie daj się 🙂

Okej! Wracam do tematu właściwej wymowy. Jak nauczyć się jej w krótkim czasie? Usiądź wygodnie 😉 Zaparz sobie ulubioną herbatkę, kawę, cokolwiek lubisz. I otwórz się na nową przygodę! Pamiętaj, nauka języka nie jest nudna i żmudna. Nauka języka to PODRÓŻ do innego świata, odkrywanie nowych smaków, poznawanie nowych ludzi i poszerzanie horyzontów.

Jedziemy!

1. Słuchaj.

Słuchaj tego, co lubisz. Znajdź swój ulubiony podcast, kanały youtube, seriale, filmy, piosenki. Nawet jeśli robisz to „przy okazji”. Nawet jeśli nie rozumiesz.

Ale poczekaj. Jak to? Słuchać kiedy nie rozumiesz? Przecież to demotywujące!

Ja Ci powiem, że jest wręcz przeciwnie! Nie musisz rozumieć na początku. Od razu nie słuchasz i nie oglądasz ze świadomością, bo język brzmi kompletnie obco. ALE Twoja podświadomość słucha i absorbuje. Chłonie język obcy jak gąbka wodę! Słyszy intonację, melodię.
Gdy będziesz słuchać codziennie, zobaczysz, że wymowa w języku, którego się uczysz przyjdzie Ci o wiele łatwiej (i gdy będziesz zastanawiać się skąd tak łatwo Ci przychodzi, to wiedz, że to dzięki osłuchiwaniu się!).

Ważne!

Słuchaj tego, co lubisz. Nie zmuszaj się do słuchania lub oglądania czegoś, co Cię nudzi. Słuchaj czegoś, co Cię interesuje, co budzi w Tobie POZYTYWNE emocje.

2. Intonacja i melodia

Otwórz się na język obcy. Każdy język ma inną intonację, inną melodię, brzmi inaczej. Musisz otworzyć się na niego. Nie przenoś melodii swojego języka do języka obcego. Gdy mówisz, wymawiasz poszczególne słówka, baw się nimi, koloryzuj, ubarwiaj 🙂 miej z tego dobrą zabawę. Pomoże Ci to w nabyciu tej melodii, a język, którego się uczysz z czasem przestanie być obcy 🙂

3. Ucz się na głos

Kiedy uczysz się słówek, zawsze sprawdzaj ich wymowę.
Po pierwsze, w słowniku z zapisem fonetycznym (tutaj możesz poznać symbole fonetyczne). Warto je znać, ułatwiają życie!!!

Po drugie, w słowniku online, w którym możesz odsłuchać wymowy (https://bab.lahttp://dictionary.cambridge.org). Jest też specjalny serwis, w którym wymowa słówek pochodzi od rodowitych mówców z różnych krajów (w przypadku angielskiego z Wielkiej Brytanii, USA, Australii, itd) http://forvo.com (mój ulubiony 🙂

Więc absolutnie zawsze ucząc się nowego słówka sprawdź wymowę. I nie akceptuj jej w myślach. POWTÓRZ NA GŁOS. Powtarzaj tyle razy, aż będziesz z siebie zadowolony! 🙂

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do wymowy, SPRAWDZAJ. Nie machaj ręką. To tylko dwa kliki! 🙂

4. Słuchaj i powtarzaj!

Może to być cokolwiek! Audiobook, podcast, filmik, serial, ulubiony program… Wybierz jakiś fragment i zatrzymuj po krótkim zdaniu. Powtarzaj za osobą, która mówi tyle razy, aż w końcu powiesz to tak szybko i wyraźnie jak oryginał 😉
Pamiętaj o intonacji, o melodii, o tonie głosu! Jeśli powtarzasz za kimś oglądając filmik, zwracaj uwagę na gesty i mowę ciała!
To świetna metoda nauki poprawnego mówienia, zwłaszcza kiedy nie masz przy sobie lektora! 🙂 Jedna z moich ulubionych!

Tutaj znajdziesz dokładny opis ćwiczenia, dzięki któremu samodzielnie możesz uczyć się wymowy i… mówienia!

5. Nagraj się

Gdy powtarzasz za mówcą, nagrywaj się. Wiem, że dużo osób nie lubi swojego głosu. Jeśli do nich należysz, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. To minie 🙂 Z czasem Twój głos nie będzie budził negatywnych emocji, przyzwyczaisz się 🙂 A efekty takiej nauki będą spektakularne!

Nagrywaj się i słuchaj, porównuj z mówcą. Przygotuj się na to, że nie wyjdzie od razu, że będzie brzmieć inaczej, że może Ci się nie podobać. Ale to nie o to chodzi. Chodzi o to, że chcesz znać angielski, chcesz rozmawiać z ludźmi po angielsku. Szukasz sposobów na poprawę swojej wymowy i umiejętności mówienia. A ja właśnie podaję Ci jeden z najlepszych sposobów.

Samo się nie zrobi! A czytając w myślach nie mówisz. Nie wymawiasz. Żeby poprawnie wymawiać i mówić, trzeba to robić!

6. Dla wszystkich co najmniej średniozaawansowanych polecam artykuł o tym, jak mówić po angielsku jak native speaker!

Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!