Jak ćwiczenia fizyczne zmieniają Twój mózg?

Zostaliśmy stworzeni do ruchu. W genach mamy zapisaną potrzebę ruszania ciałem. Siedzenie przez wiele godzin w ciągu dnia jest czymś zupełnie przeciwnym do tego, do czego nasze ciała zostały zaprogramowane.

Mówi się już także w świecie nauki, że siedzenie jest bardziej szkodliwe dla nas niż palenie… brak ruchu powoduje zanikanie mięśni, spowolnienie metabolizmu, nadwagę i otyłość, trudności z koncentracją, kiepski nastrój, przyspieszone starzenie się.

Celem ćwiczeń nie jest szczupłe ciało. To jest skutek uboczny ćwiczeń. Ćwiczenia wzmacniają nasze mięśnie i kości, co powinno być dla nas kluczowe, bo po 35 roku życia masa mięśniowa i kostna znacząco maleje (chyba, że regularnie je wzmacniasz właśnie ruszając się).

Innymi słowy, jeśli nie chcesz, żeby Twoje ciało się starzało, bądź aktywny fizycznie. Codziennie.

Dzisiaj mam dla Ciebie fantastyczne nagranie o tym jak ćwiczenia fizyczne wpływają na nasz mózg. A wpływają znacząco.

Jeszcze niedawno nie było badań naukowych skupionych wokół zdrowych osób dorosłych. Badano osoby starsze i to, w jaki sposób ćwiczenia wpływają na demencję i inne schorzenia (wniosek jest taki, że wraz z wiekiem ćwiczenia powinny być jeszcze bardziej obowiązkowe jeśli chcemy żyć w zdrowiu i sile).

Wendy Suzuki, profesor neurobiologii i psychologii na uniwersytecie w Nowym Jorku, postanowiła to zmienić. Jest ona autorką książki „Happy Brain, Happy Life”. Najpierw krótko podsumuję najważniejsze wnioski z jej badań, a na koniec znajdziesz link do nagrania oryginalnego.

Bezstresowe uczenie się nowych rzeczy?

Ćwiczenia fizyczne odpowiadają za większość pozytywnych zmian w naszym mózgu, w tym zwiększenie rozmiaru kory i neurogenezę, czyli powstawanie nowych komórek nerwowych w naszym mózgu. Innymi słowy, zwiększa się nam mózg i powstają nowe komórki dzięki ćwiczeniom. Brzmi dobrze? 🙂

Jest w naszym mózgu pewna część, niezwykle ważna w kontekście uczenia się i przechowywania informacji. Jest to hipokamp, znajdujący się w płacie skroniowym.

Nie da się nauczyć czegoś nowego i zapamiętać to długoterminowo bez hipokampa. I okazuje się, że hipokamp odkrywa istotną rolę w odczuwaniu przez nas nastroju i jest bardzo wrażliwy na stres.

Stres niszczy hipokamp i korę przedczołową, obniża neurogenezę (powstawanie nowych komórek).

Ćwiczenia fizyczne chronią hipokamp przed potencjalnymi przyszłymi uszkodzeniami spowodowanymi przez długoterminowy stres.

Podsumowując: jeśli chcemy, żeby nasz mózg się rozwijał, jeśli chcemy w dobrym nastroju móc koncentrować się na nauce, musimy wprowadzić ćwiczenia fizyczne do naszej codzienności (tak jak mycie zębów).

Lepsze niż antydepresanty? 

Musimy wiedzieć, że obniżone tempo neurogenezy przyczynia się do depresji. Rozmiar hipokampa u pacjentów z depresją i PTSD jest mniejszy niż normalnie.

I okazuje się, że antydepresanty w ten sposób działają, że stymulują neurogenezę hipokampa. I nie tylko to. Okazuje się, że jeśli zablokujemy stymulowanie neurogenezy przez antydepresanty, przestają wówczas wpływać na samopoczucie. To oznacza, że zdolność antydepresantów do stymulowania neurogenezy jest istotnym czynnikiem decydującym o ich efektywności. To też pokazuje jak ważna jest neurogeneza w hipokampie w ogóle. 

A więc powinno nam zależeć na tym, by w naszym hipokampie powstawały nowe komórki.

I to też daje nam pogląd  na to, jak potężny wpływ ćwiczenia fizyczne mają na poprawę samopoczucia. Nie poprawiają nastroju wyłącznie przez zwiększone poziomy serotoniny, noradrenaliny, dopaminy i endorfin, ale też stymulują neurogenezę.

Słowo „endorphin” dosłownie oznacza “endogenous morphine” (stworzona w ciele morfina). To rodzaj morfiny, która uśmierza ból i daje poczucie euforii. Endorfiny wydzielane są przez przysadkę mózgową do krwiobiegu, dlatego uznawane są za hormony.

Nie tylko ćwiczenia!

Amy Cuddy, psycholog społeczna z Harvardu, przeprowadziła badanie, w ramach którego jedna część osób miała wykonywać pozycje mocy np. przez jedną minutę siedzieć z rękami założonymi za głowę i nogami na biurku (tzw. pozycja Obamy) albo z dwiema rękami na stole w pozycji autorytetu, a druga część miała wykonywać pozycje inne jak np. siad ze skrzyżowanymi nogami.

Okazało się, że osoby wykonujące pozycje mocy miały zwiększony poziom testosteronu i zmniejszony poziom hormonu stresu, kortyzolu we krwi… po zaledwie jednej minuty trwania w tej pozycji! 

A więc nie tylko ruch, ale pozycje w jakich siedzimy i to, jak stoimy MA znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Po więcej zapraszam Cię serdecznie do wystąpienia Wendy w TED Talk oraz do podcastu z Andrew Hubermanem.

❤️  TED Talk: The Brain-Changing Benefits Of Exercise.

❤️ Boost Attention And Memory With Science-Based Tools: Wendy Suzuki and Andrew Huberman

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!