Jak nasza córka nauczyła się angielskiego bez lekcji?

Nie mówiliśmy do niej po angielsku od urodzenia. Nie chodziła na żadne dodatkowe zajęcia z angielskiego. Dzisiaj ma prawie dziewięć lat i płynnie mówi po angielsku. Gdy rozmawia z nami, czasami łatwiej jest jej wyrazić myśli po angielsku niż po polsku.

Życie jest najlepszą szkołą i najlepszymi lekcjami, jakie możemy sobie tylko wymarzyć. My ufamy dziecku w pełni. Każde dziecko naturalnie się uczy, bez świadomości, że to robi, jest po prostu ciekawe, ma potrzebę zrealizowania czegoś, więc stara się do tego celu dojść. Jeśli potrzebuje porozumieć się z kolegą na placu zabaw, będzie naturalnie do tego dążyć.

Nie ma potrzeby dziecku w tym przeszkadzać. My wierzymy, że naszym zadaniem jako dorosłych jest zapewnić dziecku warunki do tego, żeby mogło się w swoim własnym tempie naturalnie uczyć.

Dziecko uczy się języka ojczystego naturalnie poprzez słuchanie i naśladowanie dorosłych w najzwyklejszych sytuacjach codzienności. Po pewnym czasie zaczyna wypowiadać poszczególne słowa, zmieniając je kolejno w krótkie i coraz dłuższe zdania.

Nie potrzebuje do tego podręcznika. Piosenki i wierszyki są tylko przyjemnym dodatkiem do wspólnych zabaw z rodzicami. Ale nie są niezbędne do nauki języka.

W podcaście opowiadamy historię naszej Kalinki:

  • Dlaczego nie mówiłam po angielsku do Kalinki kiedy była mała
  • Jaki był jej pierwszy kontakt z angielskim?
  • Co się stało kiedy wyjechaliśmy na trzy miesiące do USA kiedy ona miała cztery latka?
  • Lekcje angielskiego w przedszkolu i szkole.
  • Naturalny kontakt z angielskim Kalinki na co dzień.

Zapraszamy serdecznie do odsłuchania, a jeśli nasuną Ci się jakiekolwiek pytania, zostaw je w komentarzu, odpowiemy!

Słuchaj w odtwarzaczu:

Lub na serwisach podcastowych:

Spotify

Apple podcasts

Google podcasts


Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
2 lat temu

Super podcast:)! Bardzo przydatny dla nas rodziców, wielkie dzięki:)

Kamila
Kamila
2 lat temu

Super, ale jednak nie dla wszystkich. Nie mamy okazji tak wyjechać np. do USA, ale też tu dzieci moje nie są aż tak bardzo otwarte na innych, szczególnie kiedy wchodzi w grę obcy język. Jak dzieci były młodsze, łatwiej wchodziły w kontkt. Ja z mężem też nie jesteśmy niestety biegli w angielskim, wprawdzie przez kilka lat się uczę to jednak w żaden sposób nie zachęca dzieci. Co do eduacji domowej to też córka sama uczyła się w pandemii w 6 klasie i szło dobrze, tylko dokuczała jej potworna samotność i obniżenie nastroju, więc wróciliśmy niestety do systemu, który widzimy, że… Czytaj więcej »

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!