Jak nasza córka nauczyła się angielskiego bez lekcji?

Nie mówiliśmy do niej po angielsku od urodzenia. Nie chodziła na żadne dodatkowe zajęcia z angielskiego. Dzisiaj ma prawie dziewięć lat i płynnie mówi po angielsku. Gdy rozmawia z nami, czasami łatwiej jest jej wyrazić myśli po angielsku niż po polsku.

Życie jest najlepszą szkołą i najlepszymi lekcjami, jakie możemy sobie tylko wymarzyć. My ufamy dziecku w pełni. Każde dziecko naturalnie się uczy, bez świadomości, że to robi, jest po prostu ciekawe, ma potrzebę zrealizowania czegoś, więc stara się do tego celu dojść. Jeśli potrzebuje porozumieć się z kolegą na placu zabaw, będzie naturalnie do tego dążyć.

Nie ma potrzeby dziecku w tym przeszkadzać. My wierzymy, że naszym zadaniem jako dorosłych jest zapewnić dziecku warunki do tego, żeby mogło się w swoim własnym tempie naturalnie uczyć.

Dziecko uczy się języka ojczystego naturalnie poprzez słuchanie i naśladowanie dorosłych w najzwyklejszych sytuacjach codzienności. Po pewnym czasie zaczyna wypowiadać poszczególne słowa, zmieniając je kolejno w krótkie i coraz dłuższe zdania.

Nie potrzebuje do tego podręcznika. Piosenki i wierszyki są tylko przyjemnym dodatkiem do wspólnych zabaw z rodzicami. Ale nie są niezbędne do nauki języka.

W podcaście opowiadamy historię naszej Kalinki:

  • Dlaczego nie mówiłam po angielsku do Kalinki kiedy była mała
  • Jaki był jej pierwszy kontakt z angielskim?
  • Co się stało kiedy wyjechaliśmy na trzy miesiące do USA kiedy ona miała cztery latka?
  • Lekcje angielskiego w przedszkolu i szkole.
  • Naturalny kontakt z angielskim Kalinki na co dzień.

Zapraszamy serdecznie do odsłuchania, a jeśli nasuną Ci się jakiekolwiek pytania, zostaw je w komentarzu, odpowiemy!

Słuchaj w odtwarzaczu:

Lub na serwisach podcastowych:

Spotify

Apple podcasts

Google podcasts


Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Asia
Asia
1 miesiąc temu

Super podcast:)! Bardzo przydatny dla nas rodziców, wielkie dzięki:)

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!