Jak poprawnie wymawiać słówka angielskie i brzmieć przy tym jak native speaker? 

Gdy spojrzysz na naukę angielskiego kompleksowo, zobaczysz, że najwięcej uwagi przykłada się poznawaniu słówek i gramatyki. Wszędzie są słówka, listy słówek, apki do słówek, do gramatyki. Są podręczniki, zeszyty ćwiczeń, zeszyty czy aplikacje do pisania. Brakuje najważniejszego. I to tego, od czego naukę języka powinniśmy wszyscy zaczynać. 

Dlaczego wymowa jest taka ważna?

Kiedy pomiesza Ci się czas albo wyrazisz po angielsku swoją myśl w stylu kali jeść, kali pić, zrozumieją Cię. Komunikat, intencja Twojej wypowiedzi będzie zrozumiana przez drugą osobę. 

Ale jeśli wypowiesz zdanie super poprawne pod kątem gramatycznym, ale będzie niewłaściwie wymówione, Twój rozmówca poprosi o powtórzenie. Nie zrozumie. 

Język jest narzędziem służącym komunikacji: zarówno w formie pisemnej, do której wymowa nie jest potrzebna, jak i w formie ustnej, do której wymowa jest niezbędna. 

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób dzieci uczą się języka. Czy niemowlaki zaczynają naukę od alfabetu? Czy rodzice uczą je zasad gramatycznych? Czy wyprawka dla dziecka zawiera zeszyt, podręcznik i długopis, żeby uczyło się pisać? Być może śmiejesz się czytając to. To brzmi absurdalnie przecież. 

Małe dziecko od momentu narodzin (a także nawet już w okresie prenatalnym) rejestruje z otoczenia wszelkie dźwięki. Na początku to, co mówimy, nie ma dla dziecka żadnego sensu, bo dziecko nie rozumie znaczenia słów. Słyszy dźwięki, słucha z uwagą, mózg tego małego dziecka już pracuje i wyłapuje konteksty, w jakich konkretne słowa i zdania są wypowiadane. Dziecko małe nie wie, że się uczy, nie siada jak w szkole w ławce i nie musi słuchać, co pani ma do powiedzenia. Dziecko uczy się 24h na dobę, także kiedy śpi, bo w czasie snu nowa wiedza jest przez mózg głęboko przetwarzana. 

Dlaczego więc w ten absurdalny sposób zaczynamy naukę języka? 

Właściwa kolejność

Ta odwrócona kolejność, a więc rozpoczynanie nauki od alfabetu, pisania, słówek i gramatyki powoduje szereg blokad w mówieniu i znacząco spowalnia efekty w postaci swobodnej komunikacji. Efekt takiej nauki jest taki, że umiesz czytać, pisać, rozpoznajesz słówka, ale największą trudność masz z rozumieniem żywego języka i z mówieniem. To zupełnie normalne w takim trybie nauki, bo przecież ćwiczysz pisanie i czytanie, a nie mówienie i słuchanie.

Dlatego naukę każdego języka powinniśmy zaczynać nie od kupna nowego podręcznika (ja w ogóle jestem przeciwna idei podręczników do nauki, spreparowanych sztucznie na potrzeby dużych grup prowadzonych przez jednego nauczyciela-wykładowcę), a od osłuchiwania się z tym językiem, z jego melodią i rytmem, bo przecież każdy język obcy brzmi inaczej niż język ojczysty. Jest obcy, nowy, a więc nieznany. Na tym etapie początkowym normalne jest to, że nie rozumiesz, co mówią, kiedy włączysz serial albo filmik na YouTube.

Najczęstszy błąd, jaki obserwuję wśród moich uczniów 

Kiedy słuchają czegoś po angielsku i nie rozumieją, przestają słuchać z postanowieniem, że wrócą do słuchania… kiedy nauczą się więcej słówek i więcej gramatyki. Niestety ani nowe słówka, ani lepsza gramatyka nie sprawią, że będziesz lepiej rozumieć. 

Dlatego zamiast demotywować się i zrażać brakiem zrozumienia, codziennie, każdego dnia osłuchuj się z angielskim. Żeby zacząć rozumieć, musisz codziennie słuchać. Innej opcji nie ma.

Pasywnie i aktywnie

Aktywne słuchanie to inaczej słuchanie w skupieniu, kiedy starasz się wychwycić znaczenie, może pojedyncze słówka. 

Pasywne słuchanie to słuchanie tak zwanym mimochodem, czyli gdzieś w tle leci sobie podcast, video albo serial po angielsku, a Ty robisz inne rzeczy i w ogóle się na angielskim nie skupiasz. 

Każdego dnia ćwicz słuchanie po angielsku, zarówno aktywne, jak i pasywne. Nie musisz wszystkiego swojemu mózgowi ubierać w wytłumaczenia, żeby zrozumiał i się nauczył. Twój mózg sam rejestruje to, co słyszy i uczy się. Dlatego z czasem doświadczysz tego na sobie, że “niewiadomo skąd”, ale rozumiesz więcej. To “niewiadomo skąd” oczywiście jest wiadome, bo Twój mózg cały czas pracuje i Twoim zadaniem jest stworzyć mu jak najlepsze warunki do tej pracy. 

Poprzez osłuchiwanie się w sposób naturalny przyswajasz nie tylko wymowę poszczególnych słówek, ale rytm i intonację całych zdań. 

Ucz się na głos

Zawsze ucz się na głos kiedy zapisujesz nowe słowa, kiedy robisz ćwiczenie, kiedy masz jakikolwiek kontakt z angielskim, mów na głos, czytaj na głos.

Zawsze upewniaj się, że znasz poprawną wymowę słów. Bardzo łatwo możesz ją sprawdzać, polecam do tego słownik Cambridge, do którego masz dostęp bezpłatnie i zawsze kiedy tylko masz Internet (możesz też pobrać aplikację tego słownika):

http://dictionary.cambridge.org

Znajdziesz tam zarówno zapis fonetyczny jak i nagranie audio. Wystarczy, że je włączysz i nie tylko posłuchasz, ale przede wszystkim powtórzysz na głos. W ten sposób doskonale uczysz się prawidłowej wymowy.

Samo czytanie po cichu nie pomoże w poprawnym mówieniu, bo musisz samodzielnie wymówić to, co słyszysz, żeby Twój mózg miał szansę to przetworzyć, wówczas wie też, że ma się uczyć mówienia. Kiedy czytasz słowa po cichu, Twój mózg nie wie, że ma je wymawiać. 

Shadowing

Jest też jedno ćwiczenie, które bardzo Ci polecam w codziennej nauce, które możesz wykonywać zawsze i wszędzie, bo to prawdziwy game changer. Nazywa się shadowing od słowa shadow oznaczającego cień. Kiedy słuchamy nagrania, podcastu lub serialu, zatrzymujemy nagranie po krótkim zdaniu lub części zdania i powtarzamy, starając się zachować intonację, rytm i wymowę jak najbardziej zbliżoną do oryginału.

W ten sposób naturalnie przyswajasz wymowę, melodię języka, nowe słowa i zwroty oraz to, jak są ze sobą połączone (czyli gramatykę w kontekście). 

Shadowing pojawia się każdego dnia na Vagaru oczywiście. To jest ćwiczenie, które nie zajmuje dużo czasu i które można wykonywać zawsze i wszędzie. Dla dobra płynności i poprawności mówienia, ja polecam wykonywać je codziennie.

Ekstra materiały o wymowie

Polecam Ci dwa nasze filmiki na temat wymowy:

Triki, aby brzmieć jak native speaker

Jak wymawiać znane marki? (YouTube, Amazon, Lamborghini, i tak dalej 😉

Wyszlifuj wymowę już teraz – mam dla Ciebie bezpłatny kurs

Ze swojej strony przygotowałam dla Ciebie game changer jeśli chodzi o wymowę: bezpłatny 5-dniowy kurs na którym dowiesz się:

➡️ czym różnią się słowa beat od bit czy sheet od shit (czasami warto wiedzieć jak wypowiadamy niecenzuralne słowa 😉,

➡️ jak się poprawnie wypowiada -ing,

➡️ poznasz najważniejszy dźwięk w angielskim i dowiesz się, dlaczego masz wrażenie ,że niektóre części słów i są „zjadane”. I Ty nauczysz się je „zjadać”, jak robią to native speakerzy.

Kurs będę przesyłać Ci mailem przez 5 kolejnych dni. Jeśli wykonasz ćwiczenia, które dla Ciebie przygotowałam, różnicę poczujesz już tak naprawdę pierwszego dnia.

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
sala.daria92@gmail.com
sala.daria92@gmail.com
3 lat temu

Coś nie mogę się zapisać

Ola
Ola
3 lat temu

Cały czas mi mówiono, żeby słuchać,słuchać i słuchać angielskiego. Ale jak to robić skoro ja nic nie rozumiem? Co z tego że tak każą? I dzisiaj otworzyła mi się klapeczka!!!! Dokładnie jak malutkie dzieci!!!! To ,co tu napisałaś Aggi ,to jest sedno sprawy o której wcześniej nie pomyślałam. Bardzo dziękuję za ten wpis!!!!

Patryk
3 lat temu

Długa praca przede mną ale mam nadzieje, że mi się uda.

Ewa
Ewa
3 lat temu

Słyszałam bardzo poważnych polityków, których wymowa… I co? Rozumieli się !Wymowa w j. angielskim to problem i wiele osób go nie pokona. Zamkniecie im tylko buzie na zawsze.

Patryk
3 lat temu
Reply to  Aggie

Słyszałem, że odpowiednim akcentem i tonem głosu można zwieść nie jedną kobietę:) Ile w tym prawdy… Panie? Setki mężczyzn czekają na odpowiedź.

Last edited 3 lat temu by Patryk
Jolanta
Jolanta
2 lat temu
Reply to  Patryk

Nie mam potwierdzenia czy udało mi się zapisać . Coś jest nie tak …?

Iwona
Iwona
2 lat temu

Ja też nie mogę się zapisać

Małgorzata
Małgorzata
2 lat temu

Czy kurs wymowy jest aktualny?
Próbowałam się zapisać i nic się nie dzieje….

Karina
Karina
1 rok temu
Reply to  Aggie

Zapisałam sie i nic 🙁

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!