Blog

Jak samodzielnie przygotować lekcje?

Czy wiesz o tym, że wcale nie musisz chodzić na lekcje angielskiego, żeby nauczyć się mówić? Możesz uczyć się w pełni samodzielnie i również osiągnąć sukces!
Oczywiście, nauczyciel może być niezwykle pomocny na różnych etapach nauki, jednak dzisiaj chciałabym powiedzieć Ci jak krok po kroku możesz przygotować dla siebie skuteczną lekcję angielskiego!

Tutaj możesz o tym przeczytać, jeśli wolisz obejrzeć filmik, na samym dole go znajdziesz!

Mam dla Ciebie teraz konkretne zadania w ramach nauki:

1. Wybierz sobie nagranie lub filmik do nauki, najlepiej taki, który zawiera transkrypt. Obejrzyj najpierw nagranie, a potem zapoznaj się z transkryptem, żeby OGÓLNIE wiedzieć, o co chodzi. Skąd można wziąć materiały? Mogą to być autentyczne materiały np. TED Talks, mogą być vlogi na ulubiony temat, lub też strony do nauki jak BBC Learning English. Tutaj znajdziesz listę materiałów, z których warto korzystać 🙂

2. Zapisz CEL na podstawie tego materiału: co opanuję? jaką umiejętność zdobędę? Na przykład: Dzieki nagraniu na lotnisku nauczę się rezerwować samochód za granicą.

3. Wybierz zwroty i wyrażenia, które chcesz opanować, bo są dla Ciebie ważne. Ale uwaga! Wybierz ich mało. 😉 dlaczego mało? Dlatego, że lepiej jest opanować mniej słów i zwrotów, ALE opanować je w taki sposób, że będziesz potrafić je użyć w życiu, w prawdziwej rozmowie.

4. Znajdź angielskie definicje tych słów bądź zwrotów, zapisz je i czytaj je na głos. Ucz się ich, ucz się ich tak jakbyś chciał komuś te słowa po angielsku wytłumaczyć. Najlepiej dziecku, prostym i konkretnym językiem 😉 Tutaj poznasz najlepsze słowniki do nauki angielskiego.

5. Odsłuchuj wybrane nagranie jeszcze raz, zwracając uwagę na fragmenty zawierające wybrane przez siebie zwroty.

6. Odsłuchuj nagrania jeszcze raz i tam, gdzie usłyszysz zdania z wybranymi przez siebie zwrotami, powtarzaj je do momentu aż powiesz je w takim tempie jak słyszysz w oryginale.

7. Idź dalej, i napisz historyjkę na dowolny temat ze zwrotami, które wybrałeś. Odczytuj ją wiele razy aż bedziesz w stanie ją opowiedzieć, mówiąc naturalnie 🙂

8. Podsumuj to, czego się nauczyłeś, przywołuj z pamięci poznane zwroty i zdania.

Dodatkowo:

9. Szukaj interakcji. Zmień domyślny język w swoim telefonie i na komputerze na angielski. Polub nowe strony anglojęzyczne na tematy bliskie Twoim zainteresowaniom i przeglądaj je po angielsku, nie po polsku. Dołącz do anglojęzycznych tematycznych grup na facebooku i tam udzielaj się. Komentuj wpisy na Instagramie czy YouTube. Możesz np zadzwonić do kina w Londynie i zapytać czy są bilety na dzisiejszy seans, a wcześniej wejdź na stronę kina i znajdź interesujący Cię film.

10. Słuchanie. Osłuchuj się z angielskim dużo i często. Każdego dnia. Słuchaj po to, żeby osłuchiwać się z melodią angielskiego, a nie żeby na siłę rozumieć. Rozumienie, o czym mówią przyjdzie z czasem. Inaczej mówiąc: jeśli nie rozumiesz, nie wyłączaj, tylko słuchaj dalej!!! Z czasem na własnej skórze przekonasz się jak to działa. Słuchanie powinno mieć miejsce cały czas.

To wszystko! Już wiesz, co pozwoli Ci przygotować samodzielnie lekcję angielskiego w domu! Ale… to czubek naszej góry lodowej… 😉 w kolejnych wpisach dowiesz się jak planować naukę i jak zachować jej systematyczność, żeby osiągnąć efekt!


Jeśli nie chcesz robić tego wszystkiego samodzielnie, jeśli chcesz mieć wszystko podane na tacy: gotowe materiały do codziennej nauki, a do tego wiele innych narzędzi umożliwiających Ci regularny kontakt z angielskim, rozmowy z native speakerami i naprawdę świetne efekty, dołącz do naszej Rajskiej Wyspy Angielskiego: Vagaru. To miejsce, które stworzyliśmy, żeby nauka angielskiego była naprawdę skuteczna i przyjemna… tam jest wszystko, czego potrzebujesz, żeby opanować angielski. Skorzystaj z trzech darmowych dni i zobacz jak to wygląda.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!