Jak stres wpływa na kreatywność?

Kreatywność jest naszą naturą. W dzisiejszym podcaście mówimy o tym, co powoduje uśpienie naszej kreatywności, jak ją obudzić i co ma do tego wszystkiego stres.

Serdecznie zapraszamy 🙂

Podcast dostępny również tutaj: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcast

W tym odcinku: „Jak stres wpływa na kreatywność?”

  • ludzka natura
  • dobry stres?
  • relaksacja i nicnierobienie
  • natura
  • sport
  • praktyka oddechowa
  • sen
  • joga snu

Linki i nawiązania:

Projekt Fajne Życie: dołącz tutaj

⭐ Projekt Fajne Życie

Nawet posiadanie całej wiedzy świata nie sprawi, że poczujemy się lepiej i zmienimy swoje życie. Tylko działanie i wykonywanie praktyk zaowocuje pięknymi i długofalowymi zmianami. Chcemy czuć się zdrowo i mieć mnóstwo energii, żeby kreować swoje życie. Żeby z odwagą sięgać po swoje marzenia.
Jak dokonać tej zmiany przy codziennym natłoku obowiązków, braku czasu, energii i motywacji, przy ciągłym zmęczeniu?

Postanowiliśmy stworzyć przestrzeń, w której każdy będzie miał możliwość projektować swoje fajne życie wraz z wspierającymi ludźmi obok.

Tworzymy PRAKTYCZNY KURS: Projekt Fajne Życie ze społecznością, spotkaniami na żywo, konsultacjami, gotowymi protokołami do wprowadzenia w życie natychmiast, wspólnymi wyzwaniami i praktykami na żywo!

Tutaj możesz zapisać się: projektfajnezycie.pl

Ciekawe cytaty z podcastu „Jak stres wpływa na kreatywność?”:

„Jeżeli jest tak, że to uruchamia w nas tą reakcję walki i ucieczki, to nasze zdolności kognitywne się zmniejszają.”

„Stres jest bardzo potrzebny, gdyż jest zagrożenie i nasz układ nerwowy uruchamia reakcję walki i ucieczki; to jest jak najbardziej zdrowe i pożądane.”

„Kiedy idziemy do natury, obcujemy z tą prawdą, możemy jej doświadczać.”

„Naszym naturalnym środowiskiem jest życie w naturze, i powinniśmy tak organizować nasze życie, żeby jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz, blisko natury.”

„Chodzi o to, żeby znaleźć tą frajdę, którą mamy w środku, w sobie, można to porównać do takiego dziecięcego zachwytu nad tym, co robimy.”

„Ciekawa jestem tego, co będzie, otwieram się na to, co jest nieznane i z ciekawością przyjmuję to wszystko, co do mnie przychodzi.”

„Robię świetną rzecz i chcę ją zrobić najlepiej, jak potrafię, i to bez względu na to, czy to jest super kreatywne zadanie, czy to jest ogarnięcie naczyń.”

„Słońce jest niezbędne dla naszego prawidłowego funkcjonowania, tak prosta rzecz, po prostu wyjść z domu i przespacerować się przez 10 minut.”

Rozdziały podcastu „Jak stres wpływa na kreatywność?”:

Kreatywność (00:00:01)
Omówienie naturalnej kreatywności człowieka i sposobów jej stymulowania.

Problem świecy (00:00:30)
Analiza problemu świecy stworzonego przez niemieckiego psychologa Karola oraz jego rozwiązanie.

Rywalizacja a kreatywność (00:03:59)
Dyskusja na temat wpływu obietnicy nagrody na szybkość rozwiązywania problemu oraz negatywnego wpływu rywalizacji.

Stres a zdolności kognitywne (00:07:25)
Omówienie zmniejszenia zdolności kognitywnych w sytuacjach stresowych oraz reakcji walki i ucieczki.

Nastawienie do stresu (00:11:12)
Badanie dotyczące wpływu nastawienia do stresu na zdrowie i wyniki, oraz siła umysłu i placebo.

Kreatywność a stres (00:12:17)
Omówienie wpływu stresu na kreatywność oraz sposobów na pobudzenie kreatywności.

Relaksacja i kontakt z naturą (00:14:04)
Rozmowa o relaksacji, kontakt z naturą i wpływie na kreatywność.

Rywalizacja i sport (00:17:11)
Dyskusja o rywalizacji w sporcie i znalezieniu frajdy w aktywności fizycznej.

Oddychanie i joga (00:18:46)
Badania naukowe dotyczące wpływu jogi i oddechu na kreatywność.

Telefon a kreatywność (00:21:49)
Omówienie negatywnego wpływu telefonu na kreatywność oraz praktyki kontemplacyjne.

Początek dnia i podejście do pracy (00:23:15)
Omówienie praktyki rozpoczynania dnia, podejścia do nieznanych sytuacji i podejścia do wykonywanej pracy.

Znaczenie słońca i snu (00:24:45)
Rola słońca w naszym zdrowiu, wpływ snu na kreatywność i przetwarzanie doświadczeń przez mózg podczas snu.

Historie Mendelejewa, Einsteina i Edisona (00:26:10)
Przykłady kreatywnych pomysłów, które przyszły podczas snu i drzemek, oraz ich wpływ na osiągnięcia naukowe i twórcze.

Kreatywność i odpuszczenie (00:29:46)
Podsumowanie kreatywności oraz znaczenie orientacji na proces i relację ze swoim ciałem, naturą i prawdą.

Podsumowanie (00:30:10)
Podziękowanie i życzenia kreatywności i podejścia do życiowych wyzwań.

Trankskrypt podcastu „Jak stres wpływa na kreatywność?”:

(transkrypt wygenerowany automatycznie)

Aggie (00:00:01) – Reaktywne są wszystkie części naszego mózgu. Inaczej niż w medytacji. Jedzenie niesamowicie pobudza kreatywność. Oczywiście również oddech i praca z oddechem. Konkretne ćwiczenia oddechowe dla przykładu. Jednym z takich ćwiczeń jest oddech koherentny, czyli taki oddech, który powinien być naszym naturalnym oddechem, czyli tempo 6 oddechów na minutę.

Kamil (00:00:21) – Nasz podkast powstał po to, aby informować. Nie może zastąpić porady lekarskiej. Hej, z tej strony Kamil.

Aggie (00:00:29) – I Aggie.

Kamil (00:00:30) – Witamy Was w podcaście Wagarowiczów. Mówimy o tym wszystkim o czym zapomniała powiedzieć nam szkoła, czyli jak prowadzić swoje życie z pasją w dobrostanie zarówno fizycznym jak i psychicznym. Sięgamy do źródeł zarówno naukowych, jak i duchowych, jak i filozoficznych. Czyli jednym słowem projekt Fajne życie. Działamy! Cześć kochani! Zacznę od tego, że tak naprawdę kreatywność jest naszą naturą. Bo to jest właśnie to, co odróżnia nas od innych gatunków, czyli umiejętność. Rozwiązywania problemów oraz nawet umiejętność tworzenia problemów, żeby ktoś inny mógł je rozwiązać. Czyli całkowita, abstrakcyjna umiejętność myślenia, kreowania i tak naprawdę większość rzeczy, które robimy w życiu podczas naszego dnia.

Kamil (00:01:17) – Wymaga od nas pewnej kreatywności. Nawet zmiana pasa ruchu w samochodzie czasami wymaga od nas kreatywności i przekształcenia tego, co wiemy, bo sytuacja może być nowa i pozwala nam w ten sposób działać i zachować bezpieczeństwo i często nasze życie i otoczenie kreatywności. Zacznę dzisiaj od pewnego problemu, który zauważyliśmy dzięki Karolowi. Tak na robi to był niemiecki psycholog Gestalt i on wymyślił właśnie taki problem nazywany problemem świecy po angielsku The Candle Problem. I dzisiaj pewnie moglibyśmy wymyślić zupełnie inne problemy, np. problem ustawienia iPhone’a na statywie. To też jest często problem. Jak nagrywamy, to jest to duży problem i duża kreatywność czasami musi być zastosowana, jak przemieszczamy się i jesteśmy w innych miejscach. Więc Więc taki kreatywny eksperyment. Tyle że ze świecą w roku 1945. Właśnie Karol wymyślił i o co chodziło? Była świeca, zapałki i pinezki i uczestnikom dano te przedmioty i stół przedstawiono przy ścianie, a ściana była zrobiona z tablicy korkowej i celem było tak przymocować świecę do tej tablicy korkowej, żeby wosk nie kapał na stół. Czyli jeszcze raz sobie wyobraź mamy świecę, pudełko zapałek i pudełko, Chociaż nie wiem nawet, czy było pudełko zapałek, czy nie.

Kamil (00:02:48) – Same zapałki. Chodziło o to, że żeby było czym odpalić świecę i pudełko pinezka. I od razu będzie tutaj spoiler, bo opowiem jak to łamigłówkę rozwiązać. Jeżeli chcecie pogłówkować teraz jak to musicie ten podkast zatrzymać. Ale pewnie macie w głowie jakieś rozwiązania. Można próbować świecę przymocować do ściany, użyć zapałek. Idę o zakład, że coś wykombinowali byście na pewno, a może nawet większość osób doszłaby do tego, co Carlo uznał za optymalny sposób, czyli opróżnienie pudełka. Pinezka to puste pudełko po pine zek. Montujemy do ściany. I na tym do tej ściany korkowej. I na tym stawiamy świecę i odpalamy i wosk elegancko sobie będzie ścieka do pudełka i mamy problem świecy rozwiązany. I to jest w ogóle niesamowite. Dla mnie nikt o tym na co dzień nie myśli, ale warto się zatrzymać i zobaczyć, że w ogóle mamy takie możliwości, że kreacja, rozwiązywanie problemów, generowanie kreatywnych problemów na innych tak jak zrobił to Dagmar jest po prostu kulturze. I my jesteśmy do tego stworzeni i ciągle to robimy.

Aggie (00:03:57) – W naszej naturze.

Kamil (00:03:58) – Tak.

Kamil (00:03:59) – A co powiedziałem.

Aggie (00:04:00) – Kulturze.

Kamil (00:04:01) – Kulturze jest w naszej kulturze, jest naszej naturze i kulturze też, bo codziennie tego robimy. Więc w eksperymencie nie dzieje się nic ciekawego. Świeczka się pali, ale parę lat później przychodzi taki gość, który się nazywał sama Luksemburg i dołożył do tego problemu ciekawą rzecz. Mianowicie podzielił uczestników na dwie grupy i osobom z pierwszej grupy nic nie powiedział. I kazał ten problem świecę rozwiązywać, a osobom z drugiej grupy powiedział, że w zależności od tego, jak szybko poradzą sobie z problemem, mogą zgarnąć 5 dolarów albo 20 dolarów, czyli najszybsza osoba dostaje 20 dolarów. Myślę, że na dzisiejsze pieniądze to było jakieś 200 dolarów, a może i więcej, więc taka suma, powiedzmy nie mała. Warto się postarać o to. Więc teraz to, co pewnie zainteresuje menedżerów, liderów zespołów, to to, czy obietnica nagrody przyspieszyła znalezienie rozwiązań. Czy ta obietnica, czy ta nagroda zapowiedziana spowodowała, że ta grupa szybciej rozwiązywała ten problem? Otóż nie. Było zupełnie odwrotnie. Ludziom, którzy dostali informację o nagrodzie.

Kamil (00:05:25) – To ci ludzie poradzili sobie gorzej od tych, którym tej nagrody nie zaproponowano i po prostu przyszli, mieli ten problem świecę rozwiązywać. Więc okazuje się, że zmiana zadania w rywalizację może wywołać stres i aktywować reakcję stresową. I tutaj zwróćcie.

Aggie (00:05:48) – Uwagę na to, ile rywalizacji znajduje się w naszej kulturze, nie naturze. W naszej kulturze ona jest obecna wszędzie w takich rzeczach, które nam się wydają normalne, typu oczywiście szkoła. Rywalizujemy ze sobą i chcemy być jak najlepsi. Chcemy się cały czas poprawiać. Ale też w sportach tak to jest. Tam jest pewna granica między uprawianiem sportu, sportem profesjonalnym dla. Gdzie jest zdrowa sportowa rywalizacja, w której robię coś dla siebie? Bo ja mogę wzrastać i to jest mój sposób na życie. A między tą rywalizacją, która nie jest zdrowa, to można zaobserwować. Jak to? Jak to się ma do każdej osoby, która w tym uczestniczę? Bo ta niezdrowa rywalizacja powoduje bardzo duże obniżenie poczucia własnej wartości i pewności siebie. I to są rzeczy, które są bardzo krzywdzące. Więc tak, chcę na to zwrócić uwagę.

Aggie (00:07:01) – Ciekawa jestem jakie Wy macie pytania Jeżeli.

Kamil (00:07:05) – Jeżeli mamy stres. Na. Ponieważ chcemy wypaść jak najlepiej i stresuje nas to, bo zarobimy mniej albo ktoś coś pomyśli itd.

Aggie (00:07:19) – Albo jest ciśnienia, że ja muszę wygrać, muszę być najlepszy cały czas, a nie jest to możliwe. Z drugiej strony.

Kamil (00:07:25) – I wtedy właśnie jeżeli jest tak, że to uruchamia w nas tą reakcję walki i ucieczki, to nasze zdolności kognitywne się zmniejszają. Dlaczego tak jest? To wynika z naszego układu nerwowego, z nerwów, układu wspólnego, z nerwów, układu wspólnego i nerwy. Układy układu współczesnego odpowiadają za stan odpoczynku i trawienia, a nerwy układu współczesnego za reakcję walki i ucieczki. Możemy wyróżnić wiele rzeczy, które się dzieją, jak rozszerzenie się dróg oddechowych, na przykład w walce, w walce i ucieczce, przyspieszone bicie serca, zahamowanie wydzielania śliny, zahamowanie pracę żołądka, stymulację uwalniania glukozy itd, itd. I jakby na krótkotrwale w momencie kiedy mamy sytuację zagrożenia, że musimy uciekać przed czymś to jest wszystko nam potrzebne. Natomiast w chwili kiedy nic się nie dzieje i od tego nie zależy nasze życie i są do tego konieczne.

Kamil (00:08:37) – Jest do tego konieczna zdolność kognitywna, zdolność kreatywna, zdolność naszego mózgu, to się okazuje, że właśnie ta reakcja jest dla nas niezdrowa. Ponieważ też niejedna osoba doświadczyła tego, że przed jakimś wystąpieniem czy przed odegranie jakiejś roli, czy czymkolwiek, nagle po prostu wychodzimy i jest pustka. I to jest właśnie ten moment, kiedy mamy pełną walkę i ucieczkę w pełnej petardzie. A na pewno. I tak też ja pamiętam, że w momencie, kiedy na początku nagrywaliśmy nasze podcasty, nie tylko podcasty, ale na początku nagrywaliśmy też spotkania na żywo. W sensie nie nagrywaliśmy, tylko prowadziliśmy. Też pamiętam, że tuż przed miałem takie objawy. I to też oczywiście wynika z pewnych psychologicznych, psychologicznych aspektów. Bo dlaczego to się dzieje? Nie chcę tutaj rozkładać tego na czynniki pierwsze. Teraz natomiast chcę powiedzieć, że każdy na pewno tego doświadczył, że mamy coś zrobić i nagle jest łup. Albo idziemy na narty.

Aggie (00:09:46) – Całkowite.

Kamil (00:09:47) – I idziemy na narty, snowboard, stoimy na górze i nagle wszystko niby wiemy jak robić. Tak jeździliśmy i nagle po prostu ogarnia nas ten strach, uruchamia się walkę i ucieczka i.

Kamil (00:09:58) – Jest zamrożenie. Nie możemy nic zrobić, no nie? Więc żeby jakoś w pewien sposób też nasz stres. Nie mówić, że jest tylko zły, bo to nie jest tak, że stres jest tylko i wyłącznie zły.

Aggie (00:10:12) – Stres jest bardzo potrzebnym, gdyż jest zagrożenie i nasz układ nerwowy uruchamia reakcję walki, ucieczki. To jest jak najbardziej zdrowej, pożądanej. Tego chcemy. Tylko że ta reakcja musi nastąpić, musi szybko się skończyć, ona nie może trwać. Problem jest taki, kiedy w stresie znajdujemy się cały czas i nie jest to wysoki stres, ale jest troszkę niższy, ale jest cały czas stałe.

Kamil (00:10:36) – Jeżeli stale mamy zachowaną pracę układu trawiennego, to czego nas To prowadzi do problemów z metabolizmem? A o tym mówiliśmy w oddzielnym podcaście i. I generalnie warto jest na to zwrócić uwagę. I teraz jeszcze chciałbym wspomnieć o badaniu, żeby rozgrzeszyć w pewien sposób też stres. Było takie badanie, w którym badano nastawienie do stresu i też chodzi o to, że to jest też niesamowite. I to jest też siła naszego umysłu i siła placebo.

Kamil (00:11:12) – Że nastawienie do stresu zmienia skutki stresu. Czyli jeżeli to było badanie, w którym jeżeli badani myśleli na temat stresu, że pozytywnie wpływa na ich życie i że pozytywnie wpływa na ich wyniki, to byli zdrowsi I generalnie faktycznie tak było. Jeżeli badani myśleli o stresie swoim życiu, niezależnie od tego, jaki poziom jego mieli, że jest zły, to mieli o wiele słabsze zdrowie i o wiele gorsze wyniki. I to jest właśnie też niesamowite, bo to jest tak, że w momencie kiedy odczujesz stres i pomyślisz, że ok, teraz odczuwam stres. To też wiąże się ze świadomością swojego ciała i z tym co się dzieje w ogóle i sobie pomyśli, że pomoże mi to w realizacji działania. To tym samym wywołujemy w sobie reakcję relaksacyjną, bo mówimy ok, dobra. Ten stres. Fajnie, że jest. Jeżeli to serce bije, to jest mi potrzebna. No nie teraz. I nagle się uspokajamy I wtedy ciało przechodzi do walki, ucieczki, do stanu odpoczynku i relaksacji.

Aggie (00:12:17) – Dzieje się tak dlatego, że nasze ciało, nasze komórki słyszą nasze myśli, tylko że w swój sposób biochemiczne.

Aggie (00:12:26) – I to co myślimy wpływa na to, jak komórki będą reagować. To jest piękny proces.

Kamil (00:12:32) – Dlatego dzisiaj rozmawiamy o kreatywności, bo często jest tak, że w momencie, kiedy siadamy do danego zadania i musimy coś wymyślić i mamy bardzo dużą presję na to i odczuwamy skutki stresu w tym momencie na sobie, to jest bardzo mała szansa, że rozwiązanie przyjdzie nam do głowy. I teraz jak obudzić kreatywność, skoro wiemy, że silny stres źle na nią wpływa?

Aggie (00:12:59) – No, kiedy przychodzą najlepsze pomysły? Kiedy wam przychodzą wszystkie najfajniejsze pomysły?

Kamil (00:13:06) – No właśnie. Kamil Pod prysznicem, na spacerze. Pamiętam, ostatnio byliśmy w Grecji i była taka dosyć solidna górka. Podejście z plaży do apartamentu. Ta góra 10 minut spacerem pod nachyleniem 15% albo lepiej miejscami. I mieliśmy jakiś problem, nad którym pracowaliśmy, rozmawialiśmy. Poszliśmy absolutnie się zrelaksować. W momencie, kiedy byliśmy prawie przed końcem góry, mówię Słuchaj, wiem, wiem. Rozwiążemy to w taki sposób. I to są czasy treningu.

Aggie (00:13:40) – Potrafię coś przejść albo kiedy zasypiam, albo kiedy rano się obudzę, albo kiedy wcześnie, jak i kiedy nagle po prostu przechodzi.

Aggie (00:13:49) – Tak to będzie dokładnie.

Kamil (00:13:52) – Dlatego właśnie jest potrzebna ta relaksacja i możemy się wspierać, a nie myślenie o rezultacie końcowym, ale o tym procesie, w którym teraz jesteśmy, w którym teraz wymyślamy.

Aggie (00:14:04) – Tak, ta relaksacja, o której mówimy, nie tylko polega na tym, że idziemy relaksować, tylko chodzi o to, żeby nasz układ nerwowy znajdował się w stanie odpoczynku i trawienia. To jest ten stan, w którym nasze ciało czuje się bezpiecznie. I tam nasze ciało powinno znajdować się przez większość czasu. Chyba że przychodzi jakieś zagrożenie, wtedy wiadomo, jest reakcja stresowa, ona później spada znowu do tego stanu bazowego. I teraz pytanie co możemy zrobić, żeby znajdować się w tym stanie bazowym, który nam będzie pomagał w. Budzeniu w sobie tej kreatywności?

Kamil (00:14:44) – Pierwszą rzeczą jest oczywiście kontakt z naturą, spacery, bycie na świeżym powietrzu. To są rzeczy, które niesamowicie wpływają na nasz mózg i niesamowicie wpływają na naszą kreatywność i na to, co jesteśmy w stanie z siebie wyprodukować. Oczywiście ten relaks, głęboka relaksacja, jak mówię.

Aggie (00:15:00) – O naturze chcę się tutaj zatrzymać, bo natura ma taką niesamowitą właściwość, że w naturze jest prawda.

Aggie (00:15:08) – Tam nikt niczego nie oszukuje, nie zmienia. Kiedy idziemy do natury, my obcujemy z tą prawdą, my możemy jej doświadczać. Idziemy, obserwujemy drzewa, obserwujemy morza, pływy, odpływy, patrzymy na księżyc. Widzimy te procesy, cykle, które się zmieniają i dochodzi do nas to, co wiemy wewnętrznie, że my jesteśmy częścią tego. My nie jesteśmy czymś oddzielnym. My jesteśmy. Znajdujemy się w tym procesie ciągłych przemian, które obserwujemy w naturze. I to pozwala nam połączyć się z tą taką głęboką prawdą. I myślę, że za to kochamy też zwierzęta, za to, że one są prawdziwe, że tam nie ma, tam nie ma tego umysłu, który będzie komplikował różne rzeczy, że tam jest ta prawda w tej autentyczności. I dlatego obcowanie z naturą jak najwięcej. To jest w ogóle też niesamowite, że w naszym świecie coraz rzadziej spędzamy czas z naturą, w naturze.

Kamil (00:16:09) – Nie znam statystyk polskich, ale ostatnio sprawdzaliśmy statystykę ze Stanów Zjednoczonych i okazuje się, że 93% czasu.

Aggie (00:16:18) – 93% czasu Amerykanie spędzają wewnątrz, czyli albo w domu, albo w biurze, albo w samochodzie.

Aggie (00:16:26) – 93% czasu to jest, to jest. Nie wiem, co powiedzieć. Naszym naturalnym środowiskiem jest życie w naturze. Tak. I przebywanie tam, i ruch w naturze, i przebywanie ze słońcem, wystawianie się na różne warunki. I powinniśmy tak organizować nasze życie, żeby jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz, w naturze, blisko natury.

Kamil (00:16:52) – Co jeszcze? Kolejna rzecz na poprawienie kreatywności to właśnie poszukanie takich rzeczy, które nas relaksują. To może być robienie czegoś, co lubisz, rysowanie, uprawianie sportu dla samego tego, żeby coś robić dla fanu. Dzięki temu w taki sposób odżywa.

Aggie (00:17:11) – I tu też trzeba uważać, bo to też może wchodzi ta rywalizacja, nawet w sporcie, który uprawiam ja. Spotykam się z tym też w naszym życiu, że osoby, które uprawiają sport totalnie amatorsko, wchodzą w te schematy rywalizacji i tego ciśnienia na wynik, na poprawę, na bycie lepszym, porównywanie się z innymi. I tutaj chodzi o to, żeby znaleźć tą frajdę, którą mamy w środku w sobie. Można to porównać do takiego dziecięcego zachwytu nad tym co robimy, tym jak się dziecko szczerze cieszę z tego co robię i my też to możemy zrobić.

Aggie (00:17:51) – To o to chodzi właśnie.

Kamil (00:17:54) – Tak że właśnie super, że to powiedziałaś właśnie w kontekście sportu, bo można się. Galopować i wtedy być właśnie w stresie. Sport? Może sam trening jest jest stresem, ale on jest tym stresem pozytywnym, po którym następuje właśnie wydzielanie.

Aggie (00:18:13) – Powinien nastąpić.

Kamil (00:18:14) – Powinien.

Aggie (00:18:14) – Nastąpić.

Kamil (00:18:15) – Ten stan bazowy, po to w taki sposób to działa. Natomiast może tak nie być w momencie, kiedy dołączamy do tego ciśnienie na to, co będzie jak czegoś nie zrobię, albo co będzie jak będę gorszy, albo co będzie jak nie będę poprawy wyników itd itd. To nam generuje stres i nasza kreatywność może się wtedy nie poprawiać, jak również nasze zdrowie. Kolejne dwie fantastyczne rzeczy joga.

Aggie (00:18:46) – Jest to udowodnione też badaniami naukowymi. Fascynujące, że coraz więcej naukowców interesuje się próbą zrozumienia tego, w jaki sposób wpływa na nasz układ nerwowy, jakimi ścieżkami ona ona działa. Ciekawe jest to, że w czasie kiedy reaktywne są wszystkie części naszego mózgu, inaczej troszkę niż w medytacji. Joga niesamowicie pobudza kreatywność. Oczywiście również oddechy i praca z oddechem, konkretne ćwiczenia oddechowe.

Aggie (00:19:20) – Dla przykładu jednym z takich ćwiczeń jest oddech koherentny, czyli taki oddech, który powinien być naszym naturalnym oddechem. Czyli to jest tempo 6 oddechów na minutę i możemy sobie wykonać takie ćwiczenie nawet w tym momencie, żeby wdech liczymy do czterech, po czym bierzemy wdech i liczymy do sześciu. OK. Czyli bierzemy wdech i raz, dwa, trzy, cztery i wydech. 2 3 4 5 6. Możemy to ćwiczenie robić przez jedną minutkę. Możemy zrobić przez 5 minut. Możemy zrobić przez 10 minut. Genialność tego ćwiczenia polega na tym, że możemy być w pracy, może być na spotkaniu z kimś, możemy je wykonywać, nikt nie będzie widział, a my w tym momencie niesamowicie wpływamy na nasz układ nerwowy, na to jak się czujemy. Zróbcie sobie to ćwiczenie. Możecie teraz nawet zatrzymać. Zrobić to przez minutę, przez 5 minut i zobaczcie, co się zmienia w waszym ciele i jak się potem po tym ćwiczeniu czujecie. Jeżeli to jest dla was za dużo, może się zdarzyć, że 4 6 będzie za dużo. Zróbcie mniej.

Aggie (00:20:32) – Wdech na 2 i wydech na 4. OK, to nie jest tak, że trzeba się wysilać i trzeba mocno cisnąć. Absolutnie nie wolno tego robić, bo.

Kamil (00:20:42) – Nie mam jeszcze tych 6. 4 i 6 muszę cisnąć, żeby żeby dojść do tego momentu.

Aggie (00:20:47) – Nie, też tak można. Też to obserwuję. Nie zapędzać się w to. Nasze ciało dojdzie do tych sześciu w miarę praktyki. Po prostu szanujmy nasze ciała. I to niesamowicie będzie pobudzać naszą kreatywność. Więc jeżeli chcemy, stoi przed nami jakieś kreatywne zadanie. Czy to pisanie, stworzenie czegoś, cokolwiek czy jakiekolwiek inne zadanie możemy zanim się w ogóle zabierzemy do tego wykonać to ćwiczenie. Tak, proste ćwiczenie tak można zamknąć oczy. Można nie zamykać oczu, jak czujemy. I kolejna rzecz, która bardzo będzie wspierać naszą kreatywność jest journal Link, który uwielbiamy, o którym często mówimy, a która ma działanie terapeutyczne, auto terapeutyczne i który będzie pobudzał naszą kreatywność, bo on nam pomaga wydobyć to z naszej podświadomości do naszej świadomości. I te techniki jak i też inne będą w naszym nowym kursie, który dla Was przygotowujemy.

Aggie (00:21:49) – Jeżeli jesteście ciekawi co to będzie, jak to będzie wyglądało zapraszamy Was na projekt Fajne życia Kropka pl. Będzie więcej technik oddechowych, będą praktyki jogi. To o czym mówimy będzie można sprawdzić na sobie i zobaczyć jak to działa, w jaki sposób wpływa to na nasz układ nerwowy i jak się czujemy na co dzień. Kolejna rzecz, która jest szalenie istotna w kontekście kreatywności, ale nie tylko kreatywności. W zasadzie wszystkiego. To jest nasz telefon. To jest to urządzenie, które zostało stworzone, żeby nas wspierać, a troszeczkę przejęło, zaczęło przejmować kontrolę nad naszym życiem bardziej lub mniej. Na pewno nie jest wskazane patrzenie na telefon jako pierwszą rzecz rano, tuż po obudzeniu, tuż po obudzeniu. Dobrą praktyką pobudzającą kreatywność jest taka kontemplacja przy słuchanie się swoim własnym myślom. Refleksja na temat tego, co robię, gdzie jestem, co robię w życiu, gdzie chcę pójść. To jest taka refleksja z samym sobą, którą można zrobić w formie kontemplacyjnej, medytacyjnej, a można też ją zapisać, w której jesteśmy całkowicie ze sobą szczerzy, gdzie nie krytykujemy się, nie oceniamy, tylko po prostu w tym jesteśmy.

Aggie (00:23:15) – To jest praktyka, dzięki której zaczynamy dzień sami z sobą i w połączeniu z sobą, a nie z krzyczącym światem mediów, które znajdziemy w naszym telefonie. Kolejna rzecz, która bardzo wspiera naszą kreatywność jest nasze podejście. Podejście do tego, że po pierwsze. Zmiana przekonania na temat tego, co jest nieznane, na temat tego, że ciekawa jestem tego, co będzie. Otwieram się na to, co jest nieznane i z ciekawością przyjmuję to wszystko, co do mnie przychodzi. Nie uciekam od tego, nie boję się. I pamiętajmy też, że my nie. Nie robimy czegokolwiek po to, żeby uzyskać jakieś wspaniałe rezultaty. Działamy po to, żeby wykonać najlepszą pracę, jaką możemy wykonać. Bo to lubimy, bo to jest coś, co nas zasila, bo to jest coś, co. Nas. Powoduje, że czujemy, że to jest to, co chcemy robić. Pamiętajmy, że rezultat tego działania leży poza naszą kontrolą, ale praca, jaką wykonujemy każdego dnia jest w kręgu naszej kontroli, więc nie mamy wpływu na wynik, ale mamy wpływ na to, co ja dzisiaj będę robić i jak ja to będę robić i z jakim podejściem ja to będę robić.

Aggie (00:24:45) – Czy ja będę narzekać, że o Jezu, ja muszę coś tam zrobić? Czy ja będę mieć podejście, że robię świetną rzecz i chcę ją zrobić najlepiej jak potrafię i to bez względu na to, czy to jest super kreatywne zadanie, czy to jest ogarnięcie naczyń, do którego też możemy podejść w taki sposób kreatywny. I to jest doskonałe ćwiczenie właśnie tego podejścia, bo podejście, ćwiczenie podejścia swojego do życia, bo to są różne rzeczy, które mamy do wykonywania w życiu. I istotne jest to, jak je postrzegamy. Kolejna rzecz, która ma absolutnie niesamowity wpływ na naszą kreatywność to jest sen i nasz kontakt ze słońcem i to, jak często jesteśmy na słońcu. Jeżeli po wstaniu rano wyjdziemy na zewnątrz, nieważne czy świeci słońce, czy są chmury, to słońce i tak operuje. Powoduje to zwiększenie kortyzolu i zmniejszenie go wieczorem i powoduje to zwiększenie wydzielania melatoniny wieczorem, co z kolei sprzyja jakości ilości naszego snu. Słońce jest taką siłą życiową, daje nam życie. Pamiętajmy, że bez słońca nie istniejemy. Nasze komórki muszą otrzymać sygnał, że jest dzień, żeby mogły uruchomić wszystkie procesy życiowe, które się odbywają zawsze w naszych komórkach.

Aggie (00:26:10) – To słońce jest niezbędne dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Tak prosta rzecz po prostu wyjść z domu i przespacerować się przez 10 minut albo godzinę. Jeżeli jest bardzo zachmurzone, to oczywiście dłużej. Wtedy trzeba do pół godziny. Natomiast ten kontakt ze światłem jest absolutnym fundamentem naszego zdrowia.

Kamil (00:26:35) – I naszego snu. A jak to bywa z pomysłami, czasami mówimy, że czas się z czymś przespać i dosłownie tak.

Aggie (00:26:44) – Po angielsku mówimy sleep, one po polsku, prześpij się z tym. I podobno we Francji też się mówi, że żeby się z czymś przespać. To jest. No właśnie, dlaczego tak jest, że najlepsze pomysły przychodzą do nas po dobrze? Tej nocy. No dlatego, że kiedy śpimy, nasz mózg przetwarza wszystkie nasze nowe doświadczenia, łączy je z tym, co zna. I to jest ciekawe, że nie zawsze łączy to z tym, co zawsze z naszej pamięci, bo może to łączyć z jakimiś starymi wspomnieniami czy też z wiedzą, z której dawno nie korzystaliśmy. Ale mózg to wszystko wie i on o tym pamięta. I bardzo ciekawa jest historia Mendelejewa, twórcę układu okresowego pierwiastków, który zadawał sobie pytanie, w jaki sposób wszystkie znane pierwiastki łączą się w logiczną całość.

Aggie (00:27:37) – I on miał obsesję na tym punkcie. On w ogóle stworzył kartę tak jak karty do gry. Z każdym pierwiastkiem przekładał tę kartę, układał, rozdawał, czytał. I pewnej nocy zasnął. I miał sen. I śniło mu się, jak te karty wszystkie pomieszały się, po czym nagle zrobiły tak jak i ułożyły się w jedną logiczną całość w oparciu o masę atomową i właściwości elektronów. I kiedy on wstał rano, miał pod ręką kopertę. Zapisał na kopercie to, co mu się przyśniło. I tak. I ta koperta w ogóle istnieje do dzisiaj. I tak powstał układ okresowy pierwiastków. Właśnie tak. Wiemy też, że i Einstein, i Edison lubili drzemki w ciągu dnia, po których przychodziły do nich najlepsze pomysły. Wiedzieli, że Edison był zawsze przygotowany, miał przy sobie zeszyt i coś do pisania, żeby zanotować pomysły, które się pojawiały.

Kamil (00:28:38) – Dzisiaj mamy jogę. To jest o wiele potężniejsze narzędzie niż zwykła drzemka i ma o wiele więcej benefitów niż zwykła drzemka, bo zwykłe drzemki mogą rozwalić rytm około dobowy, a tego nie chcemy.

Aggie (00:28:51) – Trzeba być.

Kamil (00:28:51) – Ostrożnym. Einstein i Edison tego nie mieli. No to dzisiaj mamy. Korzystajmy z tego.

Aggie (00:28:55) – Dokładnie. Teraz ciekawa historia Paula McCartneya, które na pewno znacie. Piosenkę Let it be. I niewiele osób wie, że model Mary to dotyczy jego mamy, która miała na imię Mary i która przyszła do niego dosłownie, kiedy on spał i kiedy on przechodził przez trudny etap w swoim życiu. Jego mama już nie żyła, bo zmarła, kiedy on był dzieckiem, a przyśniła mu się mama. Przyszła i powiedziała mu takie słowa Let it be i on obudził się rano i stworzył tą piosenkę.

Kamil (00:29:43) – Tak, tak, podsumowanie kreatywności.

Aggie (00:29:46) – I to jest właśnie jak wiecie odpuszczenie. To jest nie ściśnięcie, nie brak takiej orientacji na ten wynik koniecznie. To jest orientacja na proces, na na swoją relację ze swoim ciałem, z naturą i. Z tym co jest naszą prawdą.

Kamil (00:30:10) – Kochani, życzymy Wam wspaniałej kreatywności i kreatywnego podejścia do problemów w Waszym życiu i wyzwań.

Kamil (00:30:17) – I jeżeli podcast wniósł do Waszego życia nowości, dajcie koniecznie znać, zaznaczcie gwiazdeczka na Spotify i podzielcie się z innymi tym materiałem. Trzymajcie się ciepło, Do usłyszenia za tydzień.

Aggie (00:30:31) – Dzięki Wam! Trzymajcie się! Cześć!

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!