Jedyny sposób, dzięki któremu osiągniesz KAŻDY cel!

Cele. Czy zdarza Ci się tak, że wyznaczasz sobie cele, piękne, ważne, odległe, wymarzone, i nie do końca udaje Ci się je zrealizować? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie.

„Nauczę się angielskiego/hiszpańskiego/francuskiego”, „Przebiegnę maraton”, „Schudnę 20kg”, „Pojadę w podróż dookoła świata”. „Zrobię human flag”, „Założę swoją firmę”, itd.

Każdy z nas ma swoje cele. A droga do ich osiągnięcia rozpoczyna się zazwyczaj określeniem konkretnego i wykonalnego celu. Tylko że często zdarza się tak, że cel jest tak odległy, a Ty jesteś na początku drogi do niego, że dość szybko się demotywujesz. A potem zaczynasz od nowa, czasem zmieniasz sposób dążenia do celu. Ale znów gdzieś w połowie się zatrzymujesz.

To cel sam w sobie powinien być motywacją, ale w rzeczywistości nie jest. Po jednym treningu nie chudniesz, po kilku lekcjach francuskiego nie mówisz biegle, po rozeznaniu konkurencji nie jesteś jeszcze przedsiębiorcą milionerem. Efektów jeszcze nie widać, a może jeszcze do nich daleko. W pewnym momencie wydaje Ci się, że wieki miną, zanim osiągniesz swój cel. Nauka francuskiego, angielskiego czy innego języka, ćwiczenia fizyczne, bieganie, stają się żmudnym obowiązkiem, do którego trudno Ci jest się zmotywować. Znajdujesz więc inne priorytety, a cel ostateczny znika za horyzontem.

Ale przecież zależy Ci na tym celu. Chcesz coś zmienić, ulepszyć, chcesz się czegoś nauczyć.

Jest na to sposób.

Ale trzeba spojrzeć na ten temat z zupełnie innej strony. Spójrz więc odwrotnie.

Wyobraź sobie, że przestajesz koncentrować się na celu. Nie myślisz o tym, co chcesz osiągnąć. Całą swoją uwagę poświęcasz procesowi, który jest niezbędny, żeby cel osiągnąć.

Czyli czemu konkretnie?

  • Jeśli Twoim celem jest przebiegnięcie maratonu, procesem jest regularny trening rozpisany na konkretne dni w tygodniu i konsekwentne realizowanie go.
  • Jeśli Twoim celem jest swobodna rozmowa po angielsku, procesem jest regularna i konsekwentna nauka, samodzielna oraz z kimś, z kim możesz po angielsku porozmawiać. Rozpisana na każdy dzień.
  • Jeśli Twoim celem jest stworzenie dobrze prosperującej firmy, procesem, który Cię do tego doprowadzi są konkretne działania: marketingowe, sprzedażowe, administracyjne, itd.

Jeśli więc zamiast skupiać się na tym, że bardzo chcesz mówić po angielsku, skupisz cała swoją świadomość i uwagę na każdym dniu, rozplanujesz naukę, zaplanujesz każdy dzień, będziesz wiedzieć czego się uczysz, będziesz robić to w pełni świadomie, Twój cel po prostu się spełni 🙂

Jeśli Twoim celem jest przebiegnęcie maratonu i skupiasz się tylko na tym, zastanów się, co będzie kiedy przebiegniesz maraton? Już nie będziesz miał celu. Przestaniesz trenować? Wskoczysz na kanapę przed telewizor?

Jeśli będziesz skupiać się na tym, co masz do zrobienia danego dnia, stanie się to Twoim nawykiem. W ten sposób przebiegniesz nie jeden maraton, ale kilka, jeśli oczywiście będziesz mieć na to ochotę 🙂

Kiedy koncentrujesz się tylko na celu, tym dalekosiężnym, dosłownie odkładasz swoje szczęście na później.
„Będzie super kiedy nauczę się angielskiego”, „Gdy już będę mieć swoją firmę, to wreszcie będę szcześliwy”.

Nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale to duży stres dla Ciebie. Godzisz się na żmudną i ciężką pracę tu i teraz, żeby w przyszłości było lepiej. Masz do zrzucenia nadprogramowe kilogramy, ale na myśl o ćwiczeniach lub zmianie nawyków żywieniowych stresujesz się.
Musisz uświadomić sobie, że prawdziwe szczęście da Ci to, co jest tu i teraz. Zaangażuj się w proces, który do celu I TAK CIĘ ZAPROWADZI. Zacznij się tym cieszyć. Rozpisz sobie działania, które powinieneś codziennie wykonywać. I nawet jak Ci się nie chce, to po prostu to zrób.

A cel i tak zostanie osiągnięty 🙂

Nie sam cel da Ci szczęście, ale cała droga do niego.

Porzuć potrzebę natychmiastowych efektów! 

Bo to jest główna przyczyna demotywacji! NIE ISTNIEJE takie coś jak SZYBKIE efekty!!!

Nie myśl o efektach. Myśl o tym, co masz dziś do zrobienia. Gdy do zrobisz, odhaczysz, będziesz zadowolony z siebie 🙂 Uśmiechniesz się do siebie. Będziesz szczęśliwy.
A efekty przyjdą, nie ma innej opcji.

Sprawdzaj się. 

Rób sobie raporty cotygodniowe podsumowania tego, co zrobiłeś i jak możesz zrobić coś lepiej w kolejnym tygodniu. Główny cel miej w głowie, gdzieś głęboko z tyłu, ale poświęć się w pełni konkretnym zadaniom na dzisiaj.

Wyznaczanie celów pozwala zaplanować efekty. Ale to realizowanie celów i wszystkie działania, jakie podejmujesz każdego dnia pozwalają rzeczywiście osiągać efekty.

A przecież chodzi o to, żeby je osiągać i cieszyć się nimi 🙂

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!