Książki, które mają MOC

Książki są fascynujące. Nie wyobrażam sobie życia bez książek. Uwielbiam w szczególności te wydrukowane, ale ze względów wygody korzystam też z czytnika do e-booków. 

Czytam ciągle, jak tylko złapię chwile. Czasem mam tylko moment, 5 minut, czasem mogę czytać tylko w nocy, kiedy kładę się spać… czasem mogę dłużej, i te chwile najbardziej lubię. Odkąd pamiętam, uwielbiałam czytać. Uważam, że książki skrywają wiele tajemnic, wzbogacają, zmieniają, inspirują, nadają kierunek życia. W książkach jest wszystko, odpowiedzi na wszystkie nasze pytania. Książki wprowadzają nas do innego świata, który to też możemy stwarzać w naszym własnym w życiu…

Często różne tytuły wpadają do nas w odpowiednim momencie i czasie. Czasem nie, czasem musimy odczekać aż będziemy gotowi na przeczytanie konkretnej książki.

Ja często czytam kilka książek na raz, nie uważam to jednak za dobrą i godną polecenia praktykę! Uczę się koncentrowania na jednej i kończenia jej zanim przejdę do kolejnej. 

Mam dzisiaj dla Was listę książek (którą będę stopniowo rozszerzać), które chciałabym Wam z całego serca polecić.

Jeśli Ty chcesz podzielić się ze mną i czytelnikami swoją listą, to fantastycznie! Zostaw namiary na polecane książki w komentarzu.

Inspiracja…

Napoleon Hill – “Myśl i bogać się”

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową każdego człowieka. To nie jest książka, którą czyta się raz i odkłada na półkę. Tę książkę się czyta wnikliwie, analizuje, zatrzymuje po to, żeby zacząć od razu realizować to, co zaleca i przekonać się na własnej skórze o skuteczności metod… to “biblia” wszystkich motywacyjnych książek do rozwoju osobistego.

Napoleon Hill – “Przechytrzyć diabła”

Książka “Przechytrzyć diabła” została napisana w 1938 roku i czekała na swoje wydanie aż do… 2011 roku! Wyobraź sobie nową książkę autora, który zmarł w 1970 roku, a która ukazała się ponad 40 lat po jego śmierci! Dlaczego? Książka okazała się zbyt kontrowersyjna dla najbliższych Hilla, którzy poprosili go o to, aby książka została opublikowana dopiero po ich śmierci… myślę, że książka także w dzisiejszych czasach wstrząsa… to jest książka z serii tych, które zmieniają życie. 

Larry Winget – “Zamknij się, przestań narzekać i zacznij żyć”

Ta książka wyróżnia się na tle innych książek poradnikowych bezpośrednim tonem i swobodnym stylem. Autor używa dosadnych słów, proponuje też konkretne ćwiczenia, których wykonanie może nadać nowy bieg Twojemu życiu… Świetna w kontekście ograniczających przekonań.

Tamara Lowe – Zmotywuj się 

To nie jest typowa książka o motywacji. To książka, którą naprawdę powinien przeczytać każdy człowiek. To książka o tym, że każdy czlowiek ma swój indywidualny kod motywacyjnego DNA… książka uświadomiła mi moje własne motywacje i to jak mogę je wykorzystywać w codziennym życiu oraz to, że nie wszystkich motywuje to samo! Pomaga to zrozumieć różne motywy działania innych osób. Ta książka otwiera oczy! Jest niesamowita, choć tytuł, moim zdaniem, nie oddaje jej wartości!

Mark Goulston – “Po prostu słuchaj. Sztuka porozumienia”

O tym, dlaczego słuchanie jest ważniejsze niż mówienie. Podręcznik obowiązkowy z zakresu komunikacji między ludźmi w każdej sferze życia. Pozwala inaczej popatrzeć na ludzi dookoła i prawdziwe motywy ich zachowań.

James Redfield – “Niebiańska przepowiednia”

Przeniesiesz się do niesamowitego Peru i wraz z bohaterem będziesz odkrywać najważniejszą tajemnicę świata… 

Robin S. Sharma – “Mnich, który sprzedał swoje ferrari”

To jedna z pierwszych książek, którą ponad 5 lat temu poleciła mi moja przyjaciółka… jedna z nielicznych książek, którą czytałam dwukrotnie.

Marie Kondo – “Magia sprzątania”

Ta książka wywraca  do góry nogami wszystkie przekonania jakie masz na temat rzeczy i sprzątania!  Mnie osobiście bardzo podoba się jej podejście, traktowanie przedmiotów z szacunkiem i otaczaniem się wyłącznie takimi, które “dają radość” (in English: spark joy) bardzo do mnie przemawia!

MJ Demarco – “Fastlane milionera”

Dosadnie i konkretnie napisana książka, otwierająca oczy na tematy biznesowe. Zaskakująca! Obowiązkowa lektura w zakresie rozwoju biznesowym…

Robert Kiyosaki – “Bogaty ojciec, biedny ojciec”

To również powinna być lektura obowiązkowa.Wstrząsająca myśleniem na temat pieniędzy.

Jacek Walkiewicz – “Pełna moc możliwości”

Polski autor, niezwykle wartościowe treści i obrazowe historie… książka, którą powinien również obowiązkowo każdy przeczytać…

Tim Ferriss – “4-godzinny tydzień pracy”

To była jedna z pierwszych książek w temacie rozwoju osobistego, jakie przeczytałam. Odkryłam dzięki niej, że moje myśli i marzenia tak naprawdę da się spełniać, jest to możliwe, i są ludzie, którzy tak samo myślą! A w tej książce są podane gotowe rozwiązania! Oczywiście to amerykańska książka, a więc nie wszystkie rady są adekwatne dla naszej szerokości geograficznej i rzeczywistości, ale to nie ma takiego znaczenia, bo każdy może wyciągnąć wnioski indywidualnie.

Richard Branson – “Screw it! Let’s do it!”

Historia znanego miliardera, który pomimo braku wiedzy o prowadzeniu biznesu (zaskoczy Cię m.in. to, że długo nie rozumiał różnicy między przychodem a dochodem!) osiągnął i osiąga niebywałe sukcesy!

Pierre Franckh – “Prawo rezonansu”

Nie musisz w to wierzyć, przecież możesz pozostać sceptykiem… ale jak uwierzysz, doświadczysz “cudów”… a w zasadzie sam je stworzysz.

Dawson Church – “Myśli to materia. Szokujące odkrycia o tym, jak Twój mózg tworzy materialną rzeczywistość”

Książka porusza te same tematy, dodatkowo poparte wieloma badaniami naukowymi. Tutaj to już nie jest kwestia wiary, to są fakty. Wystarczy przenieść tę wiedzę do własnego życia i wyciągnąć wnioski. Niesamowite. Wspaniałe!

Marta Pawlikowska-Olszta – “Psychologiczny GPS” 

Konkretna, rzeczowa, dosadna. Zawiera obrazowe przykłady i konkretne ćwiczenia, dzięki którym zajrzysz wgłąb siebie i odkryjesz schematy działania swoje oraz ludzi wokół siebie. Psychologiczny GPS wskaże Ci drogę do pozytywnej zmiany. Fantastyczna i otwierająca oczy książka!

Stephen R. Covey – “The 7 Habits of Highly Effective People”

Jakie zdrowe i rozwijające nawyki powinien zbudować każdy z nas, żeby prowadzić szczęśliwe życie w otoczenu innych ludzi? Ta książka odpowie Ci na to pytanie!

Książki Agnieszki Maciąg (oraz cały blog)

Te książki są magiczne, piękne i niosą niesamowitą wartość. Dzięki Agnieszce korzystam z domowych magicznych mikstur na przeziębienia i choroby, i chyba powinnam napisać o tym oddzielny artykuł, bo praktycznie w ogóle nie chorujemy. To jednak kropla w oceanie wiedzy, jaką dostarcza Agnieszka. Pełnia życia, odkrycie własnego potencjału i ścieżki, szczęście, zdrowie, miłość, dobro – jeśli te wartości są Ci bliskie, te książki na pewno pojawią się na Twojej półce. Polecam najmocniej, uwielbiam i wracam nieustannie do ulubionych fragmentów.

Scott Jurek – “Jedz i biegaj”

Scott Jurek to jeden z najsłynniejszych na świecie ultramaratończyków, który jest weganinem! 

To książka o pasij, determinacji, sile, o sile przyjaźni i niewyobrażalnej sile woli człowieka, który w najgorętszym miejscu na ziemi, w Dolinie Śmierci pokonuje mordercze odległości. Dlaczego został weganinem? Jak to się sprawdza w mordercznych treningach? Po co tak daleko biega i co doprowadziło go do tylu zwycięzw? W książce znajdziesz nawet ulubione wegańskie przepisy Scotta! 🙂

Elisabeth Gilbert – “Jedz, módl się i kochaj”

Na jej podstawie powstał film, ale ja polecam książkę, która rozbudza pragnienie dalekich i długich podróży, nie tylko w odległe zakątki świata, ale także wewnątrz siebie. 

Sir Ken Robinson – “Uchwycić żywioł”

Błyskotliwie napisana, z humorem i dużą dawką inspiracji na temat rozwoju i edukacji. O tym, jak powinna wyglądać skuteczna edukacja. Polecam każdemu rodzicowi i nauczycielowi, i każdemu, kto pracuje z dziećmi i młodzieżą. 

B.K.S. Iyengar – “Joga światłem życia”

Książka napisana przez samego Iyengara, która pozwala wniknąć w to, czym jest joga, czym jest medytacja… jest też historią życia samego autora.   

Thich Nhat Hanh – “Cud uważności”

Kiedy myjesz naczynia, myj naczynia, nie myśl o tym, co zrobisz, kiedy je umyjesz. Uważność, to coś, nad czym powinniśmy pracować każdego dnia, bo to droga do naprawdę fajnego życia… 

Christophe Galfard – “Wszechświat w twojej dłoni”

Ksiżka zabierze Cię w podróż w odległe galatyki, sprawi, że naprawdę zdystansujesz się do wszystkich problemów życia, wnikniesz wgłąb wszechświata i dowiesz się czy czas tak naprawdę istnieje i czym jest… napisana przez ucznia Stephena Hawkinga, która popularyzuje trudne tematy, napisana jest w przystępny sposób!

Dan Buettner – “Blue Zones”

Książka to projekt badawczy autora, który postanowił zanalizować tak zwane “niebieskie strefy”, czyli miejsca, w których żyje (i ma się dobrze!) najwiecej stulatków na świecie. Co jest ich tajemnicą? Dlaczego żyją długo i szczęśliwie, nie dotykają ich choroby? Czy mają z sobą coś wspólnego? Czy Ty możesz żyć tak jak i oni? 

Dzieci i edukacja

Pamela Druckerman – “W Paryżu dzieci nie grymaszą”

Porównanie wychowania dzieci w USA i Francji… szok kulturowy z amerykańskiego punktu widzenia.. książka porusza tematy wolności dziecka i rodzica, wzajemnego szacunku. Polecam wszystkim rodzicom, zwłaszcza tym początkującym i bardzo opiekuńczym.

Jesper Juul – “Kryzys szkoły”, “Twoje kompetentne dziecko”, “Nie z miłości”

Wszystkie książki autora polecam bardzo rodzicom i nauczycielom, i wszystkim, którzy pracują z dziećmi!

Eline Snel – “Uważność i spokój żabki”

Uczymy się w dorosłym życiu uważności, bo w dzieciństwie nikt nam nie zwrócił uwagi na nią… podstawa programowa szkół powinna zalecać lekcje uważności jako jedne z tych najważniejszych… (obok tych o emocjach). 

To książka zawierająca konkretne ćwiczenia dla wszystkich dzieci (ćwiczenia są podzielone ze względu na wiek i konkretne potrzeby) oraz wartościowe i rzeczowe informacje o tym, jak pomóc dziecku nauczyć się uważności. 

Świetna, i z doświadczenia mojej córki (6 lat) mogę powiedzieć, że działa pięknie.

Dr Stuart Shanker – “Self-reg”

Kolejna obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy mają kontakt z dziećmi. Pozwala zrozumieć zachowania dzieci i ich emocje, uczy radzenia sobie z nimi i uświadamia, że nie można negować złych zachowań ani nie da się ich natychmiast zmieniać. Trzeba najpierw je sobie uświadomić, poczuć je…  także w sobie, zanim pomożemy dziecku. Podaje prawdziwe historie i konkretne rozwiązania, dzięki którym możemy radzić sobie z codziennymi problemami. 

Książka doskonale pokazuje, że nie ma czegoś takiego jak niegrzeczne dziecko. Każde negatywne zachowanie, powszechnie postrzegane jako niegrzeczne, ma swoje powody i warto je odkryć! 

Marzena Żylińska – “Neurodydaktyka”

Niezwykle ważna książka dla rodziców i nauczycieli o tym, na czym polega efektywna nauka w oparciu o najnowsze badania mózgu. To książka, która wyznacza nowy kierunek edukacji i nie trzeba mu się tylko przyglądać, ale trzeba działać. Jeśli kogoś temat zainteresuje bardziej, polecam zapoznać się z działalnością Budzących Się Szkół, których autorka jest współzałożycielką. Edukację trzeba zmieniać na lepsze tu i teraz!

With ❤️
Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
Irena
5 lat temu

na pewno skorzystam i przeczytam kilka pozycji 🙂

Marta
Marta
5 lat temu

ja również dziękuję za ten post :* namaste 🙂

Dawid
5 lat temu

Nie nie i nie. Żaden Kiyosaki czy Robinson. Przerysowani autorzy i więcej z tego szkody niż pożytku. Idąc w tym kierunku to poleciłbym zdecydowanie Jeff Olson – The Slight Edge oraz pozycje pana Dale Carnegie.

Wśród wymienionych pozycji we wpisie, to zaciekawiła mnie książka Martyny Wojciechowskiej i z chęcią bym ją przeczytał.

Agata
4 lat temu

Czytałam książkę Martyny i Tima Ferrisa – bardzo fajne pozycje. Część z książek, które wymieniłaś mam na swoje liście „do przeczytania”, która ciągle się powiększa. 😀

Kinga
Kinga
2 lat temu

Dzięki za pozycje. Dodam do listy moje (cześć z nich już wylistowana :)) Przestańmy być grzeczni, bądźmy sobą, Thomas d’Ansembourg Książka o emocjach, potrzebach i porozumieniu bez przemocy. O wracaniu do utrzymywania relacji jako podstawa działań Poznaj siebie. Karty emocji, Katarzyna Miller, Joanna Olekszyk Króciutka książka o wachlarzu emocji, mnie pomogła zrozumieć co się za emocjami kryje Koala, który się trzymał, Jim Field, Rachel Bright Dla dzieci i rodziców, o tym że strach nie jest dobrym doradcą Gemba Kaizen. Zdroworozsądkowe podejście do strategii ciągłego rozwoju, Masaaki Imai O ciągłym rozwoju (traktowaniu problemów jako wstęp do rozwiązania, przynajmniej ja tak odbieram tą książkę… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Kinga

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!