Niezbędnik Wagarowicza

Przed Tobą najważniejsza lista do odhaczenia na każdy dzień najbardziej skutecznych sposobów nauki języka dla każdego wagarowicza.

Realizowanie Niezbędnika Wagarowicza zajmie Ci nie więcej niż 15 minut dziennie. Jeśli masz więcej czasu na naukę, oczywiście go wykorzystaj, ale wystarczy 15 minut dziennie. Ucz się w ten sposób przez 7 dni i ja gwarantuję Ci, że zobaczysz, usłyszysz i poczujesz na własnej skórze efekty, o jakich od dawna marzysz.

Poniżej wyjaśniam każdy punkt Niezbędnika Wagarowicza dokładnie, a na samym dole czeka na Ciebie specjalnie przygotowana „checklista”  do wydrukowania. Wydrukuj, powieś w widocznym miejscu, wklej do notatnika albo planera językowego i upewnij się, że każdego dnia działasz na najlepsze efekty dla siebie.

Dobry nastrój 🙂

Uśmiech, dobre nastawienie. Wprowadź się w dobry nastrój (włącz ulubioną muzykę, zaparz ulubiona kawkę, poruszaj się!). Nasz mózg nie uczy się w ogóle kiedy jest pod wpływem jakiejkolwiek presji. Stres dosłownie odłącza mechanizmy uczenia się, bo wysyła do mózgu sygnał pod tytułem „niebezpieczeństwo” i włącza tryb fight or flight (czyli walka albo ucieczka) i mobilizuje wszystkie zasoby do obrony przed niebezpieczeństwem, a nie nauką języka. Dlatego tak ISTOTNE jest, żeby wprowadzić się w fajny, pozytywny stan kiedy chcesz się uczyć!  To niezwykle ważne też, żeby traktować naukę jak coś fascynującego... ucząc się angielskiego możesz odkrywać nowy świat, więcej możliwości, możesz czytać i oglądać więcej ciekawych źródeł, których nie znajdziesz w języku polskim. Możesz podróżować i poznawać ludzi, a więc czerpać pełnymi garściami wspaniałe wartości, jakich dostarczają podróże. Masz wybór. Możesz albo siadać do nauki z myślą, że chcesz ogarnąć kilka słówek i zrobić dwa testy, albo wkręcić się w aktywną pracę nad nagraniem na temat, który Cię absolutnie fascynuje.

Popełnij błąd i go popraw

Błędy są, były i będą nieodłącznym elementem procesu nauki. Nauka bez popełniania błędów nie jest skuteczną nauką. Ja również chodziłam do szkoły, i tam, za popełnienie błędu były kary: minusy, niskie oceny. Można było czasami się poprawić, ale ocena została. I w ten sposób zrodził się w wielu ludziach strach przed popełnieniem błędu. Przecież nikt z nas nie lubi dostawać kar…  a błędy to nic innego jak znak, że uczysz się, próbujesz, starasz się. Nigdy nie wychodzi od razu. Na rezultaty składa się milion różnych prób i porażek. Zanim poszliśmy do szkoły, nie baliśmy się popełniać błędów. Robiliśmy to instynktownie, i zawsze ktoś nam nasz błąd wskazywał, dzięki czemu mogliśmy się na nim uczyć. Gdy dziecko źle coś wymawia, nie dajemy mu kary, prawda? Wskazujemy poprawną formę, dziecko ją powtarza i w ten sposób się uczy. Twoim zadaniem jest odszkolnić swoją głowę, co niesamowicie Ci pomoże i otworzy na wszelkie cuda i możliwości, jakie są wokół Ciebie.

Ucz się codziennie i codziennie popełniaj błąd. Napisz coś po angielsku, daj sobie prawo do błędu. Zostaw komentarz na Vagaru – Twoje zdanie będzie poprawione – naucz się poprawnej formy jednego zwrotu albo zdania. Odezwij się i porozmawiaj z kimś. Często będzie się zdarzać tak, że zorientujesz się, że popełniłeś błąd dopiero po fakcie, czyli kiedy skończysz rozmowę. To bardzo dobrze. To jest zupełnie normalne. Zapisz sobie poprawną formę tego, co chciałeś powiedzieć. Jeśli nie masz pewności co do poprawności, zostaw komentarz na Vagaru.

Mów na głos podczas nauki

Nigdy nie ucz się po cichu. Używaj swojego głosu kiedy zapisujesz nowe słowa i całe zdania, kiedy powtarzasz. Jeśli nie masz pewności jak coś wypowiedzieć, sprawdzaj: w słowniku lub na stronie forvo, albo powtarzaj poprawną wymowę za osobą z nagrania/filmiku. Język to komunikacja między ludźmi, to rozmowy z ludźmi, dlatego nauka na głos jest absolutnie niezbędna, ponieważ ćwiczysz w ten sposób swój głos, który w języku obcym brzmi inaczej niż w Twoim języku ojczystym. Brzmi na początku obco, nowo (w końcu uczysz się języka obcego). Uczysz się nie tylko poprawnej wymowy, ale i intonacji, rytmu i melodii nowego języka. A z czasem staje się to dla Ciebie oswojone i naturalne. Dzięki nauce na głos z łatwością uczysz się swobody mówienia.

10 minut

Każdego dnia miej plan na absolutne minimum kontaktu z angielskim. Niech to będzie właśnie 10 minut. 10 minut to o 10 minut więcej niż NIC. Będą dni, kiedy będziesz mieć więcej czasu i z chęcią zajmiesz się wtedy angielskim. Ale będą dni, kiedy będziesz w ciągłym biegu. W takie dni najłatwiej jest wypaść z rytmu systematycznej nauki. A to właśnie systematyczna nauka przynosi rezultaty, na których Ci zależy. Dlatego żeby zachować ciągłość nauki, każdego dnia poświęć absolutnei minimum na angielski.Co możesz zrobić w trakcie 10 minut?

  • Możesz posłuchać czegoś (serial, TED, youtube na temat, który lubisz (joga, samochody a może podróżowy vlog), nagranie z Vagaru
  • W czasie 10 minut możesz nauczyć się nowego zwrotu i zdania z tym zwrotem w 10-minutowej nauce na Vagaru.
  • Możesz powtórzyć to, czego się uczyłeś wcześniej (np. mówiąc na głos albo tworząc mapę myśli).
  • Możesz skorzystać z moich mini lekcji, wyzwań lub wpisów językowych na blogu: Nauka Angielskiego z Wagarowiczami

Słuchaj

Codziennie czegoś słuchaj po angielsku. Bez względu na to, na jakim jesteś poziomie. Słuchanie jest niezbędne w poznawaniu języka, jego melodii, brzmienia, rytmu i charakteru. Na początku możesz nie rozumieć wszystkiego i to jest normalne. Uczysz się w końcu języka obcego. Na początku więc brzmi obco i jedyną opcją, żeby się z nim oswoić jest mieć z nim kontakt każdego dnia. Dlatego osłuchiwanie się jest takie istotne. Jego celem NIE JEST zrozumienie wszystkiego od razu. Do tego etapu dojdziesz wyłącznie wtedy, kiedy będziesz regularnie słuchać.

Czego słuchać, jak słuchać (pasywnie, aktywnie), czy oglądać filmy z napisami czy bez, zajrzyj do tego artykułu o słuchaniu po angielsku.

Zwrot + Definicja + Zdanie

Pamiętasz naukę ze szkoły, kiedy słówka zapisywało się w słupku, jedno pod drugim wraz z tłumaczeniem na polski? To wielki błąd, powielany przez lata… nie pytaj mnie dlaczego tak jest, jednak wystarczy podstawowa wiedza o tym, jak funkcjonuje i uczy się ludzki mózg, żeby wiedzieć, że nauka w ten sposób jest powierzchowna i nie pobudza mózgu do pracy, żeby ten mógł faktycznie nauczyć się. Informacje podawane poprzez wkuwanie słówek ze słupków docierają do płytkich, powierzchownych warstw mózgu. Mózg uczy się kiedy dogłębnie przetwarza informacje.

Zresztą zadaj sobie podstawowe pytanie: czy taka nauka przyniosła Ci rezultaty?

Nauka słówek to też nie wyścigi. Miarą rezultatów nie jest ilość opanowanych słówek, a umiejętność używania ich w swobodnej wypowiedzi po angielsku. Jak więc uczyć się słów, żeby móc wykorzystywać je w rozmowie?

Ucz się od razu słów w kontekście zdania. Wtedy będziesz od razu wiedzieć jak możesz wyrazić konkretne myśli. Język to nie tylko pojedyncze słówka, to całe konstrukcje, zdania, zwroty. Te słówka trzeba złożyć w zdanie… kiedy więc uczysz się słówek osobno poprzez wkuwanie, i osobno uczysz się teorii gramatyki, kiedy przychodzi sytuacja, w której rozmawiasz z innymi osobami, zaczynasz przywoływać z pamięci pojedyncze słówka i starasz się je połączyć poznanymi formami gramatycznym (myślisz wtedy i procesujesz… jakiego czasu tu użyć… w jakiej formie czasownika…), a taki proces zabiera mnóstwo energii i nigdy nie przyniesie Ci rezultatów. Jeśli uczysz się w ten sposób od X lat i nadal nie masz efektów, już wiesz dlaczego.

Ja proponuję naukę w bardzo prosty, przyjemny sposób, który przynosi szybkie efekty.

słówko – zwrot – definicja – zdanie

Jak to wygląda w praktyce?

Weźmy słowo connect. Możesz sprawdzić znaczenie w słowniku ang-pol i wpisać obok: łączyć. Ale co łączyć? Coś z czymś? Kogoś? Niewiadomo. Dlatego taka forma nauki nie ma sensu.

Ucz się całego zwrotu, najlepiej z konkretnego materiału audio lub video 🙂 Ja pokażę Ci to na przykładzie filmiku z Vagaru: 

zwrot

(be/stay) connected with

definicja

(be/stay) connected with – 
be in contact with someone (być połączonym z kimś, być w kontakcie z kimś)

zdanie

(be/stay) connected with – 
be in contact with someone (być połączonym z kimś, być w kontakcie z kimś)
The thing I love most about social media is to stay connected with my friends.

Twoim zadaniem jest powtarzać na głos zwrot, jego definicję (wyobrażaj sobie, że komuś tłumaczysz co dany zwrot oznacza) oraz zdanie (wyobrażaj sobie, że go używasz w rozmowie).

W ten sposób uczysz się:

  • słów
  • gramatyki (czyli jak słowa są połączone w zdaniu)
  • wymowy (powtarzasz za nagraniem więc wiesz dokładnie jak to wypowiedzieć)
  • płynności w mowie
  • powtarzasz także słowa i zwroty, które już znasz, ale poprzez ponowne powtarzanie w całym zdaniu w konkretnym kontekście utrwalasz ich aktywne użycie

Zobacz jak pracowaliśmy na lekcjach angielskiego na żywo korzystając z tego sposobu, i jakie były natychmiastowe efekty takiej nauki 🙂

➡️ 7 dni z Wimem Hofem

➡️ 4 dni o Wymarzonym Miejscu do Życia

Mapy Myśli

Jeśli nie zapisywać w słupku, to jak inaczej? Poprzez mapy myśli! To bardzo prosty i niezwykle przyjemny sposób notowania nowych słów, zdań… i wszystkiego, co tylko wymaga zapamiętania i ogarnięcia z Twojej strony!

O mapach myśli stworzyłam osobny artykuł i także filmik video. Zobacz dlaczego są takie efektywne i jak je robić.

Cel na dzień + Podsumowanie

Bardzo częstym problemem jest to, że mimo nauki nie widzisz efektów. Wiesz, nauka języka jest procesem, który trwa długo. Powstaje pytanie: jak długo? Kiedy możesz powiedzieć, że nauczyłeś się angielskiego?

Musisz zadać sobie to pytanie. Kiedy będziesz widzieć, że mówisz po angielsku? Kiedy będziesz potrafić swobodnie wyrazić swoje myśli po angielsku? Które myśli? Co chcesz umieć wyrazić? Im bardziej Twoje odpowiedzi będą konkretne, tym łatwiej mierzalne i widoczne będą Twoje efekty.

Długi proces nauki trzeba rozłożyć na małe części. Ja mam dla Ciebie propozycję, dzięki której będziesz widzieć efekty swojej nauki każdego dnia. Mało tego. Będziesz je umieć zmierzyć, zobaczyć, usłyszeć i poczuć.

Każdego dnia przed rozpoczęciem nauki wyznaczaj sobie jeden mały, konkretny cel. Np. dzisiaj nauczę się mówić o tym, jak poprzez social media uwielbiasz być w kontakcie z przyjaciółmi (the thing you love most about social media is to stay connected with your friends.) i nauczę się wyjaśnić po angielsku zwrot – być w kontakcie.

Po zakończonej nauce sprawdź i upewnij się, czy na pewno potrafisz to powiedzieć (ćwicz mówiąc na głos, wykorzystaj ten zwrot na webinarze albo w rozmowie z kims po angielsku). Jeśli tak, voila! Cel zrealizowany, efekt jest!

Umiejętnośc swobodnego i skutecznego komunikowania się z ludźmi składa się właśnie z takich małych efektów, małych kroków: z jednego zwrotu i zdania codziennie.

Powtarzaj.

Na koniec powiem Ci o tym, co jest absolutnie najważniejsze 🙂 Powtarzaj każdego dnia to, co już potrafisz. Powtarzaj na głos, opowiadaj do siebie, notuj, przepisuj, rysuj mapy myśli, nagrywaj historyjki, opowiadania, dialogi. Zawsze, kiedy zaczynasz naukę, nie zaczynaj nigdy od nowego materiału. Daj sobie 1 minutę na krótkie powtórzenie tego, co opanowałeś wczoraj. 

Niezbędnik Wagarowicza PDF

Tutaj znajdziesz NIEZBĘDNIK WAGAROWICZA DO DRUKU (PDF). Daj znać w komentarzu jak idzie Ci nauka z Niezbędnikiem.

With ❤️
Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!