Od czego zacząć naukę angielskiego?

Są dwie możliwości. Albo nigdy nie uczyłeś się angielskiego i chcesz zacząć od podstaw, albo uczyłeś się kiedyś, a teraz chcesz do angielskiego wrócić. I nasuwa się pierwsza myśl. Od czego zacząć? Z jakiego kursu skorzystać? Iść do szkoły? Jest całe mnóstwo materiałów, setki stron do nauki angielskiego, na każdym kroku oferty krzyczące do Ciebie, że powinieneś wybrać właśnie ich.

Może nawet masz jakieś stare książki w domu, wiesz, takie, z których uczyłeś się jeszcze w liceum. Albo zacząłeś kiedyś jakiś kurs, nie skończyłeś go i te książki leżą. Nie przerobiłeś ich w całości. Albo może przerobiłeś, ale przecież nie pamiętasz dobrze i warto sobie powtórzyć?

Gdzieś słyszałeś, że żeby nauczyć się dobrze angielskiego, musisz zacząć od opanowania pierwszego tysiąca najczęściej używanych angielskich słów. Ale gdzie je znaleźć? I co zrobić kiedy już je opanujesz?

A może warto wreszcie jednak przejść przez tę „nieszczęsną gramatykę”?

Miliony pomysłów, słomianych zapędów i dylematów.

Co więc zrobić?

Odpuść je. Nie daj się sobie niczego wmówić. Tym razem zrób inaczej niż dotychczas. Zrób coś zupełnie innego, zrób to i patrz jak zmienia się Twój agnielski…

Nie zaczynaj od kursów, ponieważ szkolne metody nauki, nauka pasywna z podręczników i wykonywanie ćwiczeń powoduje, że:

  • myślisz po polsku mówiąc po angielsku
  • brakuje Ci słówek i zacinasz się podczas mówienia
  • brakuje Ci płynności w mówieniu, ponieważ nie ćwiczysz jej, a koncentrujesz się na wykonywaniu ćwiczeń

Nie rób niczego, co jest nieprzemyślane.

Nie daj się naciąć na cuda i niewiarygodne efekty, bo ponoć w 14 dni będziesz śmigać po angielsku prawie jak native speaker. Wierzę, że nie jesteś w stanie w to uwierzyć.

Jeśli masz podręczniki do nauki sprzed lat, wyrzuć je. Po pierwsze, w podręcznikach jest język pisany, są ćwiczenia i są czytanki. Nie będziesz mówić dzięki podręcznikowi. Po drugie, język się zmienia i to co znajdziesz w podręczniku sprzed kilku lat może być przestarzałe. A po trzecie, jest o wiele więcej ciekawszych i AUTENTYCZNYCH materiałów do nauki angielskiego, dzięki którym masz kontakt z prawdziwym angielskim, a nie angielskim dostosowanym do potrzeb lekcji w ławce z nauczycielem.

Nie zaczynaj się uczyć gdziekolwiek i czegokolwiek, dopóki nie będziesz wiedzieć JAK zrobić to skutecznie.

Co więc zrobić? Od czego zacząć naukę? Chcesz naprawdę dowiedzieć się, w jaki sposób zacząć naukę, żeby tym razem przyniosła efekty, o jakich marzysz?

Jeśli TAK, to super, zaczynamy 🙂 Realizuj każdy krok poniżej. KAŻDY.

1. Przygotuj sobie coś do pisania. Kalendarz, notes, karteczki, notes online. Co tylko LUBISZ.

2. Zastanów się i ZAPISZ SOBIE DLACZEGO chcesz opanować angielski.

Przejdź dalej jak tylko naprawdę będziesz znać swój cel – jasno i wyraźnie. Wyobraź sobie siebie w jakich sytuacjach używasz angielskiego. W pracy? Z szefem, z klientami, z współpracownikami? Na wakacjach? W podróży? Wyobrażaj sobie jak jesteś pewny tego, co mówisz, jak czujesz się swobodnie, jak śmiejesz się mówiąc po angielsku.

3. Określ na jakim poziomie się czujesz. Czy zaczynasz od podstaw? Czy jesteś na poziomie średniozaawansowanym? Czy może uczyłeś się kiedyś i coś już znasz, ale na pewno nie określiłbyś się mianem osoby średniozaawansowanej? Testy testami, ale na pewno jesteś w stanie świadomie określić swój własny poziom. Ty wiesz najlepiej co sprawia Ci najwięcej trudności i na czym Ci najbardziej zależy. Zapisz to.

4. Spisz wszystkie aspekty, które chcesz poprawić. Mówienie? Pisanie? Płynność? Znajomość języka potocznego? Biznesowego?  Gramatyka?

5. Materiały. Gdy znasz już swój poziom i cele, poświęć czas na wyszukanie odpowiednich materiałów, które będą niezbędne w Twojej nauce. Wybierz takie materiały, które Ci się podobają. Nie musisz szukać dalej, poniżej wybrałam dla Ciebie te najlepsze.

6. Zrób konkretny i rzeczowy PLAN swojej nauki na każdy dzień.

Czy planujesz swoje zadania w pracy? Czy planujesz spotkania? Czy planujesz sobie dzień? Tydzień? Miesiąc? Rok? Jeśli jeszcze tego nie robisz, gorąco polecam 🙂 Zdziwisz się jak dużo czasu dzięki temu ZYSKASZ, a Twoja doba wydłuży się 🙂

Planując inne zajęcia i obowiązki, WPISZ w plan angielski. Zaplanuj dokładnie KAŻDY DZIEŃ na angielski. Możesz to robić z dnia na dzień, na początku będzie Ci łatwiej. Plan musi być konkretny, ale i zwięzły.

Na przykład taki plan na jutro:

  • angielski – 10 minut – przesłucham program z BBC (i tutaj najlepiej wybierz sobie wcześniej który program 🙂
  • angielski – 20 minut – przesłucham program z BBC i nauczę się 3 wybranych zwrotów
  • angielski – 30 minut – przesłucham program z BBC i nauczę się opowiadać o tym temacie na głos z użyciem trzech wybranych zwrotów

7. Pamiętaj o regularnych powtórkach! Lepiej jest nauczyć się mniej, ale dokładniej. Liczy się JAKOŚĆ nauki, która przekłada się na efekty, a nie ILOŚĆ. Twoim planem nauki na dany dzień powinna być co drugi dzień POWTÓRKA.

8. Podsumowania! Po tygodniu nauki zrób podsumowanie planu i powtórz wszystko, czego się nauczyłeś. Jeśli coś Ci się nie podobało, zmień to. Nauka ma być przyjemnością i frajdą, ale jednocześnie ma być stałym elementem Twojego dnia.
Często też pytacie mnie o to jak to sensownie  „ułożyć w czasie”, aby nie zniechęcić się nadmiarem materiału do przyswojenia.

Po pierwsze: Im mniej, tym lepiej.

Po drugie: gdy wpiszesz dokładny plan w swój kalendarz, będziesz mieć jasność tego, czego się uczysz. Dzisiaj zaplanuj piosenkę, jutro powtórkę, a pojutrze przesłuchanie ciekawego wywiadu i nauczenie się dwóch nowych zdań.

Po trzecie: nie bierz na siebie więcej niż jesteś w stanie unieść. Zniechęcisz się jak założysz sobie nierealny cel opanowania piętnastu super zwrotów z tego świetnego programu, który właśnie widziałeś. Zastanów się ile masz czasu i dostosuj ilość materiału do opanowania do tego czasu. Jeśli masz 15 minut, naucz się porządnie jednego zwrotu i zdania z jego użyciem. I myśl o tym cały dzień. Tak jest lepiej, zaufaj mi 🙂

Żeby Twoja nauka przynosiła efekty, musisz zapomnieć o wkuwaniu, o podręcznikach, o ćwiczeniach. Musisz zacząć mówić, ucz się więc na głos, najlepiej w ruchu, słuchaj i oglądaj. I jeszcze raz MÓW. Jeśli nie masz do kogo mówić po angielsku, mów do siebie, do lustra, nagrywaj się. Oswoisz się ze swoim głosem, który brzmi po angielsku inaczej niż po polsku, opanujesz wymowę. O tym jak uczyć się mówić, pisałam więcej tutaj:

Bariera w mówieniu
Jak mówić po angielsku jak native speaker
Krótkie newsy po angielsku
Wymowa po angielsku

A jeśli samodzielne planowanie swojej nauki jest dla Ciebie zbyt męczące na dłuższą metę (bo musisz pamiętać, żeby robić to regularnie, bo brakuje Ci kontaktu z drugim człowiekiem, bo chcesz więcej mówić, bo chcesz, żeby ktoś poprowadził Cię za rękę, podsunął gotowe rozwiązania, powiedział jak się uczyć i co z tym wszystkim zrobić), jeśli czujesz, że chcesz, żeby ktoś czuwał nad Tobą i Twoją nauką, zarejestruj się na Vagaru, sprawdź jak działa (masz na to całe 7 dni i możesz zrobić to za darmo!) i nie odpuszczaj 🙂 Czeka tam na Ciebie nowe spojrzenie na naukę i realne efekty…

Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
4 lat temu

Trafiłam tutaj przypadkiem, ale już wiem, że na pewno zostanę na dłużej. Twoje porady są bardzo mądre i przydatne. Sama mam problem ze skuteczną nauką języka angielskiego, ale myślę, że Twój blog mi w tym pomoże. 🙂

Kamil
Kamil
4 lat temu

Hej. Właśnie siedząc teraz w pracy, szukam jak się nauczyć angielski od podstaw i właśnie trafiam do Ciebie. Milo się czyta ten artykul, i widać że dużo sensu w tym!. Spróbuje to jak opisujesz! Dzięki i pozdrawiam.

Kamil
Kamil
4 lat temu
Reply to  Aggie

Będę. Czas na zmiany 😀

Podyplomowe.wse.krakow.pl

Oj tak, nauka angielskiego nie dla wszystkich jest prosta. Znam wiele osób, które mogłyby napisać książkę po angielsku, ale jak przyjdzie co do czego, to ciężko im wydusić z siebie słowo. Bardzo fajne wskazówki, myślę, że pomogą nie jednej osobie!

Dorota
Dorota
4 lat temu

A ja nigdy nie uczyłam się angielskiego i chciałabym więcej porad jak taki świeżak może zacząć

infomiasto
4 lat temu

Bardzo przydatne są fiski jakie samemu się zrobi ze słówkami. Mi pomagały takie powtórzenia.

Adriann
Adriann
4 lat temu

Ja polecam naukę angielskiego metodą dziecka. Dzięki tej metodzie nauczyłam się mówić w ciągu kilku miesięcy. Warto moim zdaniem uczyć się w domu 🙂

Triss
2 lat temu

Mnie w nauce pomaga tworzenie więzi (emocjonalnych) ze słowami. Np. jeśli czegoś nie lubię, zapisuję obok nazwy tego czegoś negatywne przymiotniki. Albo, jeśli mój kot śpi cały czas w pudełku, zapisuję to w języku, którego chcę się nauczyć. Później po przeczytaniu zdania, jeśli zapomnę, czym było 'box’, to znając pozostałe słowa, odgadnę znaczenie. 🙂

Dawid
1 rok temu

Nauka angielskiego jako drugiego języka może być trudnym zadaniem, ale kiedy już go opanujesz, każdy wysiłek i czas spędzony na nauce języka będą tego warte. Płynna znajomość języka angielskiego sprawi, że podróżowanie będzie przyjemniejsze. Nie musisz też czekać na przetłumaczenie najnowszej bestsellerowej książki lub hollywoodzkiego filmu na język polski. Czytaj wszystko co ci wpadnie w ręce po angielsku; aktywnie zapisuj nowe słownictwo; słuchaj podcasty i oglądaj filmy na Youtube i mów, mów, mów! 🙂

Natalia
Natalia
1 rok temu

Mam zapał aby się nauczyć j. angielskiego ale proszę o więcej porad

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!