Past Simple a Present Perfect – różnice…

W dzisiejszym krótkim artykule pokażę Ci jak wygląda użycie czasów Past Simple i Present Perfect w praktyce, w kontekstach sytuacyjnych. Artykuł w szczególności kieruję do osób na poziomie B1 i wyższym, które znają już formę czasu (wiedzą, jak poprawnie stworzyć zdania i pytania) oraz znają częściowo ich zastosowanie.

Jeśli chcesz przećwiczyć samą formę czasów, polecam klasyk, czyli English Grammar in Use, R. Muprhy’ego (poziom Elementary lub Intermediate).

Będziesz mieć do wykonania kilka ćwiczeń. Proponuję rozłożyć je w czasie, nie robić wszystkiego na raz, chyba, że dysponujesz większą ilością czasu w tym momencie. Jednak pamiętaj, że ważniejsze jest świadome wykonanie ćwiczenia niż zrobienie wszystkiego, a potem nadal problemy z zapamiętaniem i użyciem konstrukcji.

Pamiętaj, że to konsewkentna, ale przede wszystkim ŚWIADOMA nauka przynosi efekty.

W języku polskim do wyrażania przeszłości używamy czasu przeszłego.

Byłem wczoraj w salonie samochodowym, (bo chcę kupić nowe auto).

Nigdy nie byłem w Stanach, ale chciałabym tam pojechać.

Proste? No pewnie.

Jednak jeśli spojrzymy na te zdania z punktu widzenia przekazu, okazuje się, że powyższe zdania przekazują nam dwa różne komunikaty osadzone w innym czasie.

Zdanie pierwsze dotyczy sytuacji, która wydarzyła sie wczoraj. Sytuacja zakończyła się również wczoraj.

I went  to the car dealer yesterday (because I want to buy a new car.)

Zdanie drugie nie dotyczy konkretnej sytuacji w przeszłości. Zdanie przekazuje nasze doświadczenie, a raczej jego brak.

I have never been to the US before, but I’d like to go there.

Czy dostrzegasz już jak bardzo czasy w języku angielskim poszerzają nasze możliwości komunikacyjne i pozwalają precyzyjnie wyrazić nasze myśli?

PRZESZŁOŚĆ, czyli Past Simple:

—> sytuacje, które wydarzyły się w przeszłości, są zakończone i nie mają żadnego związku z teraźniejszością

I knew Jane for about 10 years. Then I moved out of the town and we lost touch. (Znałem Jane przez około 10 lat. Potem wyjechałem z miasta i straciliśmy kontakt)

I lost my keys yesterday. Boy! It was terrible! (I found the keys yesterday). (Zgubiłem wczoraj klucze. O rety, to było okropne! (Znalazłem je wczoraj)

—> jeśli w zdaniu pojawiają się określenia wskazujące na przeszłość:

yesterday, last week, last month, last year, a few weeks ago, the other day, etc.)

I met my friends the other day*.

*the other day = a few days ago (kilka dni temu)

Proste? 🙂 No pewnie! W teorii w szczególności! Teraz czas na praktykę!

Tutaj przekonasz się, że czas Past Simple nie istnieje w izolacji wyłącznie w książkach i na testach. Jest to fragment języka, jakim posługujemy się każdego dnia, żeby wyrazić to, co było kiedyś…

A teraz ćwiczenie!

Włącz filmik jeszcze raz i po każdym zdaniu pauzuj i powtarzaj na głos to, co usłyszałeś. Ćwicz te zdania wiele razy w ciągu dnia do momentu aż będziesz je wypowiadać tak szybko, jak oryginał.

To ćwiczenia działa cuda! 🙂 

Jeszcze więcej praktyki! Przygotuj kartkę papieru i ulubiony długopis lub otwórz program na swoim komputerze/tablecie/telefonie.

Przypomnij sobie jakąś śmieszną/ciekawą/ekscytującą sytuację z Twojego życia.

Opisz ją w 5 zdaniach.

Wypisz też 5 pytań do swojego kolegi/koleżanki o jego/jej życie z przeszłości.

I uwaga! Niech Twoje zdania poprawią sami native speakerzy… za darmo!!!

Zarejestruj się za darmo w serwisie: http://lang-8.com, zaloguj się, dodaj swój wpis i… czekaj na komentarze! 🙂

Jeśli pojawiły się błędy, koniecznie przepisz poprawne zdania do miejsca, z którego uczysz się słówek (zeszyt, notatnik online, fiszki, program ANKI) i wracaj do nich często.

W tym serwisie sam możesz pomagać innym, uczącym się języków, które Ty świetnie znasz. Oczywiście nie musisz tego robić 🙂

DOŚWIADCZENIA, OSIĄGNIĘCIA i WSZYSTKO, CO MA ZWIĄZEK Z TYM, CO BYŁO I JEST PO DZIŚ DZIEŃ… czyli Present Perfect

4 skuteczne sposoby na swobodne stosowanie czasu w praktyce!

1. Twoje osiągnięcia. Napisz jakie są Twoje dotychczasowe osiągnięcia. Zastanów się nad 2-3 rzeczami, z których jesteś dumny (np. I have written a book, I have learnt to play tennis, etc.)

2. Czy ty kiedykolwiek…? Zadaj trzy pytania koledze (może to być wyimaginowany kolega ;), czy kiedykolwiek robił daną czynność (np. Have you ever played chess? Have you ever been to Australia?)

3. Ambicje. Zastanów się nad trzema rzeczami, którch jeszcze nie zrobiłeś, a chciałbyś. Napisz trzy zdania (np. I haven’t flown a plane yet).

4. Since & For. Zastanów się nad trzema sytuacjami w Twoim życiu, które mają miejsce od jakiegoś czasu w przeszłości do teraz. Napisz od kiedy mają miejsce, używając odpowiednio for lub since. (np. I have lived in my house for 3 years).

Jeszcze więcej realnych przykładów użycia czasu Present Perfect w serialach:

Wykonaj takie samo ćwiczenie jak z czasem Past Simple. Włącz wybrany filmik ponownie i po każdym zdaniu pauzuj i powtarzaj na głos to, co usłyszaleś. Rob to dopóty, dopóki zaczniesz mówić jak oryginał! 🙂

Powodzenia!

Pamiętaj, że liczy się świadoma nauka, świadome używanie konstrukcji w określonych kontekstach sytuacyjnych. Przestaniesz zastanawiać się jakiego czasu użyć, gdy wiele razy powtórzysz całe zdania, które będą osadzone w konkretnej sytuacji. Będziesz dokładnie wiedzieć kiedy użyć jakiej konstrukcji bez zastanawiania się nad tym, na której stronie książki był ten czas.

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
4 lat temu

1.W jednym z wcześniej materiałów było umieszczone zdanie „I have made changes for you”. W tym materiale widzę „I changed my mind”, (myślę że to są podobne zdania) czyli rozumiem że w niektórych sytuacjach możemy używać zamiennie Present Perfect i Past Simple?
2. „I knew Jane for about 10 years”, czy można w tym przypadku użyć czasu Past Perfect Continuous skoro to trwało aż 10 lat i zostało przerwane kiedy ona wyjechała?

Aggie
Admin
4 lat temu
Reply to  Beata

1. Jasne 🙂 często native speakerzy powiedzą Ci to samo – że nie ma różnicy w czasach Present Perfect i Past Simple. Podkreślam – czasem 🙂

2. Nie można tutaj, ponieważ czasownik „know” nie jest używany w formie Continuous i nie można powiedzieć „I have been knowing”.

Karolina
Karolina
2 lat temu
Reply to  Aggie

Przykład z Jane jest dla mnie średnio zrozumiały. O ile rozumiem czemu nie może być Present Perfect Continous o tyle tutaj bardziej by pasowało użycie czasu Present Perfect (?). I’ve known Jane for 10 years. Biorąc oczywiście pod uwagę, że Jane jest wciąż wśród nas. Fakt, że się wyprowadziliśmy nie oznacza, że już jej nie znamy? Chciałabym zrozumieć.

Aggie
Admin
2 lat temu
Reply to  Karolina

Hej Karolina 🙂

Czasownik „know” nie występuje w formie „infinitive”, a więc z -ing, dlatego nie możemy go użyć w Present Perfect Continuous <3

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!