Szyk zdania, czyli jak budować ładne zdania po angielsku

Czy wiesz dlaczego angielski jest znacznie łatwiejszy niż nasz język ojczysty?

W angielskim, w odróżnieniu od polskiego nie ma przypadków ani odmiany przez osoby, które pomagają nam zrozumieć zależności pomiędzy poszczególnymi rzeczami i osobami w zdaniu.

Ale w angielskim ważne jest coś innego: właściwa kolejność słów w zdaniu. 

Zwróć uwagę, że kolejność słów w polskim zdaniu nie jest taka istotna. Możesz powiedzieć, że on zrobił zakupy wczoraj albo zrobił wczoraj zakupy.

Po angielsku nie możesz tak zrobić. Możesz powiedzieć: he did the shopping yesterday, ale nie możesz powiedzieć: he yesterday did the shopping.

Pierwszą zasadą szyku zdania w angielskim jest to, że w poprawnym angielskim zdaniu (nie pytaniu) musi pojawić się rzecz i osoba, o której mówimy (podmiot) i dopiero po nim następuje czynność (orzeczenie) i reszta określeń w odpowiedniej kolejności (nieprzypadkowej): co, jak, gdzie i kiedy (dopełnienie). 

kto/co + robi + co + jak + gdzie + Kiedy
  • I do that.
  • I go there.
  • She is going there.

Pamiętaj, że kiedy mówimy o zdaniu mamy na myśli właśnie ten zestaw osoba + czynność a nie zestaw słów od wielkiej litery do kropki – taki zestaw może zwierać kilka zdań, z których każde potrzebuje osoby (czyli wykonawcy czynności). Każde z tych „zdań” zawiera w sobie dwa zdania (podkreślone):

  • He asked them and they agreed. Zapytał ich i się zgodzili.
  • She said that she was there. Powiedziała, że tam była.
  • They did that because they were tired. Zrobili to ponieważ byli zmęczeni.

Nastąpną ważną zasadą jest to, że obiekt czynności jest zawsze na końcu zdania, po orzeczeniu.

  • I like animals very much. Bardzo lubię zwierzęta.
  • Did you see the film yesterday? Czy widziałeś film wczoraj?
  • I often go there. Ja często tam chodzę.
  • They prepared the food at home. Przygotowali jedzenie w domu.

Jeśli chcesz dodać więcej niż jedno określenie istnieje przyjęta prawidłowa kolejność umieszczania ich w zdaniu. Po czynności określaj najpierw sposób, potem miejsce i na końcu czas. Określenia takie (typu: very much, often, yesterday) zostawiane są na sam koniec.

  • I go to work every morning. Idę do pracy każdego rana.
  • Please be there before midnight. Proszę bądź tam przed północą.
  • We live here for a long time. Mieszkamy tu od dawna.

Prawidłowa podstawowa kolejność zdania to zatem: 

osoba (kto/co) + czynność (robi) + obiekt czynności (co) + sposób (jak) + miejsce czynności (gdzie) + czas (kiedy)

Czasem dla wygody przy długich zdaniach można umieścić określenie czasu (i dotyczy to tylko czasu) na samym początku zdania:

  • On Sunday I visit my family. W niedzielę odwiedzam rodzinę.
  • Every morning she drives to work. Każdego rana ona jedzie do pracy.

Jak się tego nauczyć?

Obejrzyj lub przesłuchaj nagranie z native speakerem zawierające przykłady szyku zdania, które znajdziesz pod tym wpisem.

Polecam Ci ćwiczenie Shadowing w czasie oglądania, to najlepsze ćwiczenie szybko poprawiające płynność w mówieniu po angielsku!

Jest bardzo proste. Zatrzymuj nagranie po każdym zdaniu albo fragmencie zdania i powtarzaj je na głos. Im więcej razy powtórzysz, tym lepiej. Wstań, poruszaj się, nie siedź w jednym miejscu kiedy powtarzasz. Staraj się powtarzać tak jak native speaker, ćwicz, żeby powiedzieć w podobnym tempie, tonie, rytmie.

Jeśli chcesz naprawdę dobrze utrwalić tę konstrukcję, zrób jeszcze jeden krok dalej.

Powtarzaj sobie te zdania przez cały dzień. Przywołuj je z pamięci. To ćwiczenie wagarowiczów nazywa się Memory Scan i pomaga zapisać się nowym słówkom i zdaniom w Twojej pamięci długotrwałej. 

Liczy się Twoje zaangażowanie! Trzymam kciuki za Ciebie! 🙂

Dodaj te zwroty do powtórek w aplikacji Vagaru.

Dodaj zwroty z szykiem zdania do powtórek w aplikacji

UWAGA! Musisz być zalogowany do Vagaru w drugim oknie przeglądarki!

Kolejne ćwiczenie, Real Life, polega na tym, że wyobrażasz sobie sytuacje z Twojego życia, w których używasz tych zdań. Poczuj prawdziwe emocje!

Pamiętaj, Twój mózg uczy się poprzez aktywność. Opanowanie nowej umiejętności zajmuje mu wiele godzin regularnych i częstych powtórek. Nie wystarczy, że przeczytasz i posłuchasz. Powtarzaj, mów na głos. Nagrywaj się gdy mówisz. W ten sposób uczysz się gramatyki, a więc przyswajasz poprawne konstrukcje uruchamiając kilka zmysłów. Im więcej ich zaangażujesz, tym lepiej zapamiętasz.

Polecam Ci powtórzyć sobie całe zdania z tym zwrotem w aplikacji do nauki angielskiego z inteligentnymi powtórkami. Wykonaj ćwiczenia w aplikacji i przekonaj się jak nowe zwroty wpisują się w Twoją pamięć.

Jeśli masz pytanie, zostaw w komentarzu.
Daj też znać jak Ci poszło! 

With LOVE ❤️
Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Izabela
Izabela
2 lat temu

Co za cudny artykuł! W końcu znalazłam jedno miejsce, gdzie mam przystępnie wytłumaczony WORD ORDER :d Bedę polecać artykuł i mówić o Was dobrze 🙂 Merytorycznie i inspirująco jak zawsze! Błedne szyki w zdaniu to właśnie znak, że naturalna struktura zaczyna wchodzić do głowy – chyba zaczynam to przyswajać nareszcie i stosować w praktyce…powoli 😛

Last edited 2 lat temu by Izabela

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!