Wyzwania Językowe

DAY 21/30 – rebel

Hey! 🙂 It’s a very special time now. Hope you’ll spend your Easter holidays in a relaxed atmosphere and you’ll recharge your batteries! Such time off lets us see things from the distance, which makes us focus on what is truly important.

I am going to have a 2-day break and I’ll go back to you with word number 22 on Tuesday, 7 April. Hope you’ll enjoy this special time in a very special way! Happy Easter and see you soon! 🙂 

Hej! Bardzo szczególny czas jest teraz u nas. Mam nadzieję, że spędzisz święta wielkanocne w spokojnej atmosferze i doładujesz baterie! Taki czas wolny pozwala spojrzeć na różne sprawy z dystansu, dzięki czemu możemy skoncentrować się na tym, co jest naprawdę ważne.

Będę mieć dwudniową przerwę, wrócę do Ciebie ze słówkiem 22/30 już we wtorek, 7 kwietnia. Mam nadzieję, że w szczególny sposób będziesz czerpać radość z tych Świąt. Wesołych Świąt i do zobaczenia wkrótce! 🙂

It’s time for your 21st word!

rebel (pronunciation) a person who resists authority, control, or convention – buntownik
It is believed that children are natural rebels who reject convention.

Task 1: Create a sentence with the word „rebel”. Share your thoughts in the comments below.
Zadanie 2: Stwórz zdanie ze słowem „buntownik”. Napisz je w komentarzach poniżej.

BONUS Native Speaker PHRASE:
That’s the way you did it back then – w ten sposób robiło się to wtedy.

Task 2: Today THINK about these sentences and words. Try to say them out loud as often as possible. Talk to yourself. Imagine yourself using this sentences. Write them down in the comments below. Your goal is to be able to speak them automatically by the end of the day!

Zadanie 2: Przez cały dzień MYŚL o tych zdaniach i słowach. Staraj się wypowiadać je na głos tak często jak tylko to możliwe. Wyobraź sobie jak wypowiadasz te zdania. Zapisz je komentarzach poniżej. Twoim celem jest wypowiadanie ich automatycznie do końca dnia!

BONUS WORD:
counter (worktop) (US) – 
a flat surface for working on, especially in a kitchen – blat kuchenny

Aggie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!