Wyzwania Językowe

Dzień 10 – Podsumowanie#2: Czasy Perfect Continuous

Drugi tydzień za nami! Aspekty Perfect Simple i Perfect Continuous.
Daj znać czy do tej pory wszystko jest dla Ciebie jasne. Jeśli coś nie jest jasne, przejdź jeszcze raz przez te czasy, nad którymi się zastanawiasz. Jeśli nadal nie jest jasne, PYTAJ! 🙂

Dowiedziałeś się, że aspekt Perfect Continuous dotyczy czynności lub sytuacji, które zaczęły się dziać wcześniej i trwają do określonego punktu w teraźniejszości (Present Perfect Continuous), przeszłości (Past Perfect Continuous) lub przyszłości (Future Perfect Continuous) i nie jest ważny efekt, bo czynność dokonana nie jest, a ważne jest TRWANIE tej czynności. Może być tak, że czynność się skończyła, ale jej skutki widać GOŁYM OKIEM.

I uwaga! Wybieram jeden komentarz z każdego czasu i go poprawiam!

Present Perfect Continuous

I have been wainting for my a prince on white horse since I bore. – I have been waiting for the prince on a white horse since I was born.
I have been looking for better place work for the last months. – I have been looking for a better place to work for the last months.
Since January 2014 I have been learning on legal course and preparing to my exam in the next year. Since January 2014 I have been attending a legal course and preparing for my exam next year.

Past Perfect Continuous

When he came back home I knew, he had been visiting his friends in pub. He was drunk. – When he came back home I knew he had been drinking. He was drunk. 
Czasownik „visit” sugeruje dokonanie – odwiedzić. Nie mógł nadal odwiedzać znajomych w pubie, bo już był w domu. Można powiedzieć „Before he came back home, he had met with his friends in a pub”.

Before they started to painting a walls they had been dwelling on colour. Before they started painting walls, the had been dwelling on the right colour.

When my boyfriend came for me I still had been doing my make-up.  When my boyfriend came over to pick me up I had been doing my make-up for over an hour.

Future Perfect Continuous

I will have been learning for 2 hours befere my mother let me go to my friends. –  I will have been learning for two hours before my mother lets me go to see my friends.

Ok! To wszystko! Nie odpuszczaj! 🙂 Liczę na Ciebie!

Jeśli to wyzwanie Ci pomaga usystematyzować i poćwiczyć czasy, daj mi znać w komentarzu poniżej. I daj znać też innym. Może znasz kogoś, komu by się przydało? Jeśli jest coś, co mogę zrobić dla Ciebie lepiej, też mi daj znać 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
4 lat temu

Nie rozumiem różnicy pomiędzy czasem Past Perfect, a Past Perfect Continuous. Obydwa te czasy odnoszą się do czynności w przeszłości, które trwały przed jakąś inną sytuacją w przeszłości. Jak w takim razie je rozróżnić? 🙂

Max
Max
4 lat temu
Reply to  Aggie

Jak więc rozumieć wpis z dnia 6…
Dzień 6 – Present Perfect Continuous
Kiedy używamy tego czasu? ?

– kiedy chcemy powiedzieć o jakiejś sytuacji, która rozpoczęła się w przeszłości i zakończyła się, ALE jej skutki są widoczne gołym okiem i chcemy PODKREŚLIĆ ten fakt.

YKCM
YKCM
3 lat temu

powiem tak: kolejnosc nauki czasow jest bdb opracowana, co pozwala na nauke na zrozumienie. a to jest dla mnie najwazniejsze. pozdro z Trojmiasta;)

Paweł
Paweł
3 lat temu

Po zakończeniu 10 dnia nauki, mogę stwierdzić, że jeszcze nigdy wcześniej nie czułem się tak pewny w gramatyce 🙂 Dziękuję za świetnie przygotowany materiał! 🙂

Karolina
Karolina
2 lat temu

Super materiał! Rozjaśnił mi te wszystkie perfecty, dziękuję! ?

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!