Wyzwania Językowe

Dzień 13 – Used to

Dzisiaj kontynuujemy zaglądanie do przeszłości 🙂 Odejdziemy na chwilkę od czasów. Bo nie tylko samymi czasami człowiek żyje! A i są również inne sposoby (w tym wypadku konstrukcje!), dzięki którym możemy opowiedzieć o czymś, co kiedyś miało miejsce.

Used to do sth – forma

Jak używamy „used to”?

Twierdzenia

 • podmiot + used to + czasownik w podstawowej formie
  I used to smoke cigarettes. (Kiedyś paliłem papierosy)

Przeczenia (podobnie jak Past Simple: posiłkujemy się słówkiem „did”). 
Zauważ, że „used to” dotyczy przeszłości. A więc użyty jest w twierdzeniu w formie przeszłej: used (od czasownika „use”)!

 • podmiot + did + not (didn’t) + use to + czasownik w podstawowej formie
  I didn’t use to drink coffee before breakfast when I stayed in Spain. (Nie pijałem kawy przed śniadaniem podczas mojego pobytu w Hiszpanii)

Pytania 

 • did + podmiot + use to + czasownik w formie podstawowej
  Where did you use to buy food? (dosłownie: gdzie zwykłeś kiedyś kupować jedzenie?)

I used to take the train to work. – Kiedyś jeździłem pociągiem do pracy (ale już teraz nie jeżdzę, bo jeżdzę na przykład samochodem)

Kiedy używamy „used to”?

 • kiedy chcemy powiedzieć o czymś, co rutynowo robiłeś w przeszłości, o jakimś swoim nawyku, którego JUŻ NIE MA lub o stanie z przeszłości
  I used to play the violin when I was a little kid. (Grałam na skrzypcach gdy byłam małym dzieckiem ).

I zdanie (a właściwie kilka zdań!) ze specjalnej historyjki dla Was ode mnie! 🙂 Codziennie pojawi się nowe zdanie, będące kontynuacją opowiadania… 🙂 Zapamiętuj tę historyjkę, ucz się jej, mów na głos, a czasy zapamietasz raz na zawsze!

This is Johnny. Johnny has never been abroad. Before he started to live in a big city, he had always dreamt of setting off on a journey around the world. He is pretty sure he will have visited all the countries in the world by the time he settles down and has a family. He has been working on his travel plan for the last few months. Before he started preparing his plan, he had been dwelling on his trip for quite a long time. He must save some money. By the end of this month he will have been saving money for his dream trip for 6 months. Johnny is not a millionaire yet. He works at Starbucks and he serves coffee to people who come to visit Times Square in New York City. He believes in his dream, though. When he was a young kid, he watched a film about a boy whose dreams came true. He used to watch the same film over and over again.
He used to watch the same film over and over again. – Oglądał ten sam film non stop.

PS Jeszcze jeszcze jedno słowo, które wyraża nawyki i powtarzalne zachowania z przeszłości. To słówko to „would„. Więc o nim znajdziesz w e-booku „Angielskie Czasy Raz Na Zawsze”. Znajdziesz tam też jeszcze więcej dodatkowych ćwiczeń!

TWOJE ZADANIE NA DZIŚ!

1. What did you use to do when you  went to primary school? (Co miałeś w zwyczaju robić kiedy chodziłeś do szkoły?) What did you use to do what you don’t do any more? (Co robiłeś kiedyś, czego już nie robisz?)
Create even more sentences with today’s phrase. Stwórz jeszcze więcej zdań z dzisiejszą konstrukcją.

(jeśli chcesz, żeby Twój komentarz został poprawiony i chcesz uzyskać informację zwrotną o Twojej wypowiedzi pisemnej, możesz skorzystać z opcji Komentarzy na Vagaru. Możesz tam komentować i pisać po angielsku na aktualne tematy w Nauce Samodzielnej, a możesz też zadawać ważne dla Ciebie pytania związane z użyciem angielskiego.)

2. Naucz się dzisiejszych zdań przykładowych. Naucz się ich w kontekście SWOJEGO ŻYCIA. Zapisz sobie dokładnie w jakich sytuacjach możesz stosować zdania w kontekstach, które dzisiaj poznałeś. Skoncentruj się tylko na tych konkretnych sytuacjach. Mów do siebie. Zapisuj. Mów po cichu i na głos. Podejdź do nich świadomie. Naucz się historyjki o Johnnym!

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz
Grzegorz
4 lat temu

I used to train judo when I went to primary school.

I used to drink alcohol.

I used to smoke cigarettes.

I used to go to the gym.

I used to go to the night clubs a lot.

I used to eat the sweets a lot.

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

I used to early wake up when I went to school.

I used to smoke cigarettes.

I didn’t used to drink an alcohol.

Dawid
Dawid
4 lat temu
Reply to  Mateusz

Alkohol jest chyba nie policzalny, więc zawsze jest w liczbie mnogiej, przez co nie stawiamy przed nim „an”

Marcela
Marcela
4 lat temu

When I went to primary school I use to eat sandwichs with nutella.
I use to go to practice dance group.

Marta
Marta
4 lat temu

I used to go to school. I used to get up early when I went to the work. I used to eat chocolate when I was a kid.

YKCM
YKCM
4 lat temu

I used to live in Ukraine.
I used to work as miner.
I used to party every weekend, but actually I prefer travelling.

Dawid
Dawid
4 lat temu

Można używać konstrukcji „used to” w czasie teraźniejszym (tzn. mam nawyk)?
Np. I use to run every morning.
She doesn’t use to drink coffe everyday.

Martyna
Martyna
3 lat temu

When I went to primary school: I used tu drink cacao every morning. I used to watch TV and play on the computer for a long time. I used to watch fairy tales on the channel od called Disney Channel every morning. I used to attend the school choir. When I was a little girl: I often used to skate with my friends. I used to play with a dolls. I often used to foll around whith ma friends. I used to unhealthy eat. I used to ate a lot od sweet. I didn’t use to go to the gym.… Czytaj więcej »

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!