Wyzwania Językowe

Dzień 5 – Podsumowanie#1: Perfect Simple

Dzisiaj podsumujemy wszystkie trzy czasy. Wybrałam dla Was po dwa zdania z każdego czasu, które poprawię teraz.

To, co mi się nasunęło przeglądając Wasze komentarze to dwie rzeczy:

  • uważnie czytaj proszę każdy wpis i opis. Nie poprawiam zdań, w których błąd wynika z niedokładnego przeczytania opisu (np. I will known lub I’ll have clean) Czytaj też komentarze, bo tam odpowiadam na Wasze pytania 🙂 Zanim zadasz pytanie, sprawdź, czy ktoś nie zadał już takiego samego i nie uzyskał odpowiedzi. Pytaj zawsze wtedy kiedy coś nadal wydaje Ci się niejasne, ale koniecznie najpierw dokładnie przeczytaj to, co zostało napisane 🙂
  • znajomość form przeszłych, w piśmie i mowie – jeśli czujesz, że musisz popracować nad znajomością form czasownika, to wyznacz sobie dziennie np. 10 minut na powtarzanie ich (na piśmie i w mowie! pamiętaj o poprawnej wymowie również 🙂

A teraz wracamy do czasów Perfect! 🙂

W tym tygodniu nauczyłeś się, że aspekt PERFECT odnosi się do czynności, które zostały dokonane. Albo w teraźniejszości (jeśli czynność została dokonana i jej skutki są widoczne TERAZ), albo w przeszłości (jeśli czynność została dokonana PRZED inną czynnością w przeszłości), albo w przyszłości (jeśli czynność zostanie dokonana przed inną czynnością w przyszłości).

Jasne? 🙂 Mam nadzieję, że tak jasne jak dzisiejsze słoneczko, które świeci za moim oknem 🙂

Dodatkowe zdania z Waszych komentarzy, czas Present Perfect:

  • I have never been in USA – I have never been to the USA. (nigdy nie byłem w USA – jestem teraz w Polsce). Jeśli jesteś w USA i właśnie przyleciałeś, jest to Twój pierwszy raz, wtedy powiesz: I have never been in the USA before. Ale wtedy już tam jesteś!)
  • I’ve often have problem with this tense i hope to change that after this challenge 🙂 – I’ve often had problems with this tense. I hope it will change after this challenge.

Dodatkowe zdania z Waszych komentarzy, czas Past Perfect:

  • Before I came back to my home, I had bought new dress. – Before I came back home, I had bought a new dress. (przyimek: come back home (a właściwie jego brak 🙂 i rodzajnik: a dress!)
  • Hey, when I come back home yestarday, I had been in fitness center 2h. I and my friends drunk latte caffe after I had done all fittnes exercises whit my group. – Hey, when I came back home yesterday, I had spent two hours in a fitness center. My friends and I drank cafe latte after we had done all fitness exercises with the group.

Dodatkowe zdania z Waszych komentarzy, czas Future Perfect:

  • I will have learnt by heart new poem by the end of this month. – I will have learnt a new poem by heart by the end of this month.
  • By the end of this month I will have went on a gym three times. – By the end of this month I will have gone to the gym three times.

Wasze zadanie na dzisiaj:

Powtórzyć sobie wszystko, utrwalić, mówić do siebie, wszystko z pełną świadomością… i zostawić kciuki, uśmiechy, cokolwiek, żebym wiedziała, że jesteście i korzystacie 🙂 robię to dla Was!

Jeśli chcesz mieć wszystkie czasy w jednym miejscu w formie PDF z dodatkowymi ćwiczeniami i fiszkami, możesz je mieć w moim Ebooku “Angielskie Czasy Raz Na Zawsze“. Jeśli jesteś na Vagaru, wejdź w Strefę Zniżek i odbierz swój kod rabatowy na e-booki! ?

Jeśli jeszcze nie ma Cię u mnie na Instagramie, wpadnij i zobacz kiedy będzie nowe wyzwanie z angielskim na żywo! ?instagram.com/aggie.bialy

Najważniejsza jest praktyka całych zdań i zwrotów w użyciu. I dopuszczenie możliwości błędów. Rozmowa po angielsku z innymi osobami. Najważniejsza jest codzienna, systematyczna nauka. Wszystkie narzędzia do skutecznej nauki angielskiego znajdziesz w jednym miejscu: na Vagaru. Tam będziesz uczyć się gramatyki w realnych kontekstach, na podstawie realnych filmików anglojęzycznych poruszających aktualne i ciekawe tematy. Jednocześnie uczysz się angielskiego i zdobywasz wiedzę o świecie z super wspierającymi się ludźmi! Na Vagaru również każdego dnia poprawiane są regularnie Twoje wiadomości pisemne, dzięki czemu wiesz, jak poprawić jakie błędy! ?

Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila
Kamila
3 lat temu

😉

Marta
Marta
3 lat temu

I haven’t got my delivery form Aliexperss, so I have to open discussion. I had checked opinions about the seller before I bought from him. I hope that I will have got my delivery by the end of this month.

Wzorowy uczeń
Wzorowy uczeń
3 lat temu

Świetny blog ! : D Dziękuję :>

Aggie
Admin
3 lat temu
Reply to  Wzorowy uczeń

<3 :)

OLa
OLa
3 lat temu

Fajny blog,dobra robota 🙂

Marcela
Marcela
3 lat temu

🙂

YKCM
YKCM
3 lat temu

In my opinion, it is a great way to learn english tenses. I wish, I had started it earlier!:)

Marzena
Marzena
2 lat temu

?

Dawid
Dawid
2 lat temu

Hej, mam pytano. A mianowicie, czy dobrym sposobem na nauke jest kopiowanie ważniejszych fragmentów do np. Word-a i przekształcanie ich w bardziej przystosowany do indywidualnych potrzeb (w moim przypadku streszczenie, staram się zmieścić każdy czas na 1 kartce, aby wygodny podgląd na wszystko)?

Aggie
Admin
2 lat temu
Reply to  Dawid

Jasne 😉 polecam streszczanie, zamienianie słów na inne zachowując poprawną konstrukcję, mapy myśli (https://wagarowicze.pl/jak-tworzyc-mapy-mysli/), tworzenie historyjek ze słów, których się uczysz… 🙂

Dorota
Dorota
2 lat temu

🙂 Uwielbiam się uczyć całych zdań 🙂 dzięki temu wiem jak je używać każdego dnia 🙂

Aggie
Admin
2 lat temu
Reply to  Dorota

To tak właśnie działa 🙂 fantastycznie 🙂

Iza
Iza
2 lat temu

🙂 Pozdrawiam

Grzesiek
Grzesiek
2 lat temu

Tradycyjnie po każdej ukończonej lekcji staram się coś pisać i …no widać dziewczyno, że
włożyłaś tu „kawał serducha”.
W ramach wdzięczności obiecuję każdemu, kto uczy się angielskiego polecać Twoją stronę.
Dziękuję.

Aggie
Admin
2 lat temu
Reply to  Grzesiek

Dziękuję Ci Grzesiek! 🙂

Katarzyna
Katarzyna
2 lat temu

Many thanks. Bezcenny blog

Karolina
Karolina
1 rok temu

Rewelacja! Dziękuję za świetne rozjaśnienie sprawy z czasami ?

Aggie
Admin
1 rok temu
Reply to  Karolina

My pleasure 🙂

Marcin
Marcin
1 rok temu

Jasne jak słońce :))

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!