Wyzwania Językowe

Day 1/30 – Scholarship

Challenge#2 has just started! After 30 days you will watch a video in English!

Good Morning! 🙂 How’s your Sunday Morning? It’s not a typical day to start something new, but there’s no better day than TODAY! 🙂 This time you’ll be given words AND bonus phrases every day.

The words will appear on the blog, on our Facebook event wall and the group Just Talk.

Come and check your word EVERY DAY for the next 30 days and take your English to the next level! Over the period of 30 DAYS you are going to form a new habit. Those of you who took part in Challenge#1 will get addicted to learning everyday!

Your task is to have fun while learning new words and phrases!

Dzień dobry! Jak Twój niedzielny poranek? Nie jest to typowy dzień na rozpoczęcie czegoś nowego, ale przecież nie ma lepszego dnia niż dzisiaj. 🙂 Wyzwanie#2 właśnie się rozpoczęło! Tym razem otrzymasz codziennie nowe słówka i bonusowe zwroty.

Słowa znajdziesz na naszym blogu, na ścianie wydarzenia facebookowego i w grupie Just Talk.

Zaglądaj do nas CODZIENNIE przez następne 30 dni i wznieś się na wyższy poziom z angielskim! Przez 30 dni wykształtujesz nowy nawyk. Wszyscy ci, którzy brali udział w Wyzwaniu#1 i mają za sobą 30 dni nauki, po kolejnych 30 dniach uzależnią się od codziennej nauki!

Twoim zadaniem jest dobra zabawa podczas nauki słów i zwrotów!

DAY 1/30

scholarship (pronunciation) – an amount of money given to a student by an organization to pay for their education, usually at a college or university – stypendium

The winners will receive scholarships to continue their education at college.
She went on a state-sponsored scholarship to study microbiology.

Task1: Be creative and build a sentence with the word „scholarship”. Write it down in the comments below.
Zadanie1: Stwórzy zdanie ze słowem „scholarship”. Zapisz je w komentarzach poniżej.

BONUS Native Speaker SENTENCES:

These sentenses also appear in the video. They are not directly connected to the word above. They are extra sentences which will help you learn everyday English and understand the video.

(Te zdania występują również na filmie. Nie są bezpośrednio związane z dzisiejszym słówkiem. To dodatkowe zdania, które pomogą Ci w nauce angielskiego codziennego i zrozumienia filmiku).

1. What is it that you have to do? – Co takiego musisz zrobić?
2. I’m like: Yeah, okay, but to be quite honest with you, I don’t feel like doing it. – A ja na to/ mówię: No tak, okej, ale będąc całkiem szczerym z tobą, nie mam na to ochoty.

Task2: Today THINK about these sentences and words. Try to say them out loud as often as possible. Talk to yourself. Imagine yourself using this sentences. Write them down in the comments below. Your goal is to be able to speak them automatically by the end of the day!

Zadanie2: Przez cały dzień MYŚL o tych zdaniach i słowach. Staraj się wypowiadać je na głos tak często jak tylko to możliwe. Wyobraź sobie jak wypowiadasz te zdania. Zapisz je komentarzach poniżej. Twoim celem jest wypowiadanie ich automatycznie do końca dnia!

Powodzenia!
Good luck!

Aggie

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
YKCM
YKCM
3 lat temu

My friend had been receiving scholarship, while he was studying at the university.

YKCM
YKCM
3 lat temu

What is it, that you have to do? I’m like: Yes, ok, but to be quite honest with you, I don’t feel like doing it.

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!