Wyzwania Językowe

Dzień 4/7: /ŋ/

Czas na kolejny dzień wyzwania! 🙂

Znasz już różnicę w dwóch “i”, znasz też ogromnie ważny NIEAKCENTOWANY dźwięk shwa /ə/. Na tym etapie powinieneś już czuć, że Twoje mięśnie twarzy pracowały!

Twoim pierwszym zadaniem na dzisiaj jest powtórka dni od 1-3 wraz z łamańcami językowymi! 🙂 

Dzisiaj poznasz dźwięk, który często wypowiadany jest błędnie. To dźwięk /ŋ/, który spotkasz we wszystkich słowach z końcówką “ing”. Wypowiadamy ten dźwięk tak jak w polskim słowie “bank”… jak dokładnie? Obejrzyj filmik, a gdy przyjdzie czas na powtarzanie za native speakerem, powtarzaj na głos. Usłysz swój głos kiedy go wypowiadasz i poczuj, że używasz twarzy do mówienia. Ćwicząc wymowę warto i trzeba kłaść większy nacisk na wypowiadanie dźwięków, mówić głośniej i dosadniej, dzięki temu lepiej je zapamiętasz 🙂 Jednak pamietaj, to wyzwanie (jak każde!) nie polega na czytaniu i patrzeniu oraz słuchaniu… to wyzwanie polega przede wszystkim na AKTYWNYM udziale i mówieniu.

Działaj 🙂

Zwróć szczególną uwagę na PARY PODOBNYCH SŁÓW z dźwiękiem /n/, /ŋ/ oraz /ŋk/ – wsłuchaj się w nie i powtarzaj NA GŁOS!!!

win – wing
thin – thing
ban – bang
ran – rang
run – rung
ŋk and ŋ
wink – wing
sink – sing
rink – ring
stink – sting
bank – bang

Pobaw się jeszcze trochę, łamiąc sobie język tym łamańcem:

Oh, swing the king and swing the queen, oh, swing them round and round the green.

Ostatnim zadaniem jest stworzenie krótkiej historyjki (lub nawet jednego zdania) z dzisiejszymi słowami i wypowiadanie go na głos przez cały dzień! 🙂

Powodzonka!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!