Wyzwania Językowe

Dzień 6/7: Rytm angielskiego

Dzisiaj czeka na Ciebie coś ogromnie ważnego w nauce angielskiego. Rytm. Jak brzmi angielski? Dlaczego jak słuchasz native speakerów to masz wrażenie, że nie rozumiesz wszystkich słów, bo wydaje Ci się, że nie wypowiadają ich wyraźnie lub „zjadają” je?

Dzieje się tak dlatego, że część słów w zdaniach wymaga zaakcentowania (powiedzenia głośniej i wyraźniej), a część jest redukowana, wymawiana szybciej i ciszej.

Dlatego osłuchiwanie się z angielskim jest tak ogromnie potrzebne. I właśnie nie po to, żeby rozumieć każde słowo… ale po to, żeby osłuchać się z brzmieniem angielskiego. Ucząc się angielskiego (czy też innego języka obcego) często popełniamy ten błąd, że mówiąc po angielsku zaczynamy automatycznie mówić z intonacją naszego języka rodzimego. Czujemy, że coś jest nie tak i nie brzmimy tak jak native speakerzy… to sprawia z kolei, że czujemy się niekomfortowo i tak rodzi się strach przed odezwaniem sie… Od razu powinniśmy uświadamiać sobie, że każdy język ma swój własny rytm, a więc brzmi inaczej i trzeba uczyć się tak samo jak przyswaja się nowe słowa czy gramatyczne konstrukcje 🙂 Jest to kluczowe jeśli chcemy osiągnąć płynność, swobodę i mówić z pewnością siebie.

Przed Tobą dzisiaj nietypowe i BARDZO ważne zadania 🙂 Zacznij od tego, żeby obejrzeć ten krótki filmik o rytmie angielskiego.


Dodatkowe zdania do przećwiczenia koniecznie na głos (słowa pogrubione są akcentowane!):

The dog sat on the carpet while eating its favourite food.

This is the television programme that taught us how to make the best cakes for Halloween.

I na koniec najważniejsze zadanie dla Ciebie!

Od dzisiaj zacznij regularnie (czyt. codziennie) słuchać pasywnie. O słuchaniu napisałam oddzielny artykuł, do którego również Cię zachęcam 🙂

Jeśli chcesz poznać wszystkie dźwięki i wyćwiczyć je na 100%, zapraszam Cię do naszego autorskiego kursu Angielska Wymowa Raz Na Zawsze – tam czeka na Ciebie 40 dni, po których Twoja wymowa wzniesie się na zupełnie nowy poziom!

Daj znać w komentarzu jak idzie! 🙂 Jutro ostatni dzień wyzwania! 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!