Wyzwania Językowe

4/7 NIE ZACZYNAMY OD GRAMY I SŁÓWEK | Angielski w 10 minut z Aggie

Cześć! 🙂

 

Zanim przejdę do konkretnych ćwiczeń dzisiaj, chciałabym krótko powiedzieć Ci dlaczego  proponuję Ci uczyć się definicji słów i przykładów zdań, a nie zaczynać od słówek i gramatyki.

 

Otóż słówka i gramatyka nie istnieją jako dwa oddzielne twory, których trzeba się uczyć osobno. Tak uczono nas w szkole, jednak nie jest to zgodne z naturalnym rytmem nauki.  Gramatyka jest częścią języka, to inaczej konstrukcje, którymi się na co dzień posługujesz. Jedno nie istnieje bez drugiego. Uczenie się gramatyki i analizowanie zadań i testów nie pomoże swobodnie komunikować się po angielsku. Ucząc się teorii gramatyki poznajesz tę teorię, ale to nie znaczy, że mówisz. Ucząc się samych słówek bez kontekstu nie masz pewności w jakich sytuacjach możesz je zastosować, jak wymówić i jak stworzyć z nimi zdanie. 

 

Nauki języka nie zaczyna się od teorii. Tak robi szkoła, ale to nie znaczy, że tak jest dobrze. Tak nie jest naturalnie, bo nasz mózg nie przetwarza wkuwanych słówek a teoria gramatyki go nudzi. Dlatego to normalne, że po X latach nauki poprzez próbę zrozumienia gramatyki i wkuwania słówek nadal możesz mieć problemy z komunikacją. 

 

Ja proponuję ćwiczenia zgodne z tym, jak uczymy się naturalnie. Najpierw słyszymy język, zaczynamy rozumieć, potem zaczynamy mówić, następnie uczymy się czytać i pisać, a na samym końcu w szkole poznajemy teorię rządzącą zasadami naszego ojczystego języka. 

 

Kiedy uczysz się konkretnych przykładów, powtarzasz całe zdania za native speakerem, wiesz dokładnie kiedy i w jakiej sytuacji możesz ich użyć, jak wymówić nie tylko pojedyncze słowa, ale całe zdania.  Uczysz się mniej zwrotów (bo nie wkuwasz z listy, a przetwarzasz świadomie i powtarzasz wielokrotnie), ale robisz to lepiej i trwalej. Ucząc się całych zdań, uczysz się gramatyki (nie wiedząc o tym nawet!) i nie potrzebujesz nazywać konstrukcji, żeby je opanować, ale wiesz kiedy i jak je zastosować.  

 

Dlaczego na Vagaru zadania są takie, że zawsze musisz coś zrobić, wymyślić, wysilić się i jeszcze na dodatek powiedzieć na głos? Czy nie można „normalnie po ludzku” zakuć cichaczem listę słówek i kilka regułek dotyczących Present Simple, odhaczyć, że zrobione i po sprawie? Oczywiście, że można!! Tak samo w rezultacie można nadal nic nie osiągnąć, narzekać na to jak „nauka mi nie wchodzi„, jak to „jest nudna i trudna”, że „umiem słówka, ale jakoś nie mogę mówić, że znam gramatykę, ale gdy przychodzi do mówienia to nic mi się nie składa.” 

 

Jestem tutaj i dzielę się z Tobą dzisiaj moją wiedzą, badaniami naukowymi, własnymi doświadczeniami i sukcesami ludzi, którym od ponad 10 lat pomagam. 

 

W tym momencie decyzja należy tylko do Ciebie, czy zechcesz z tego skorzystać?

 

*** Wybierz dzisiaj na Vagaru jedną z poniższych opcji 🙂 pamiętaj, żeby nie przekraczać 10 minut na naukę! 🙂 ***

 

Opcja 1. Jeśli wczoraj zrealizowałeś program 10-minutowy z nowym zwrotem, dzisiaj zrób jego powtórkę. Dzisiaj Twoim zadaniem jest ułożyć własne zdanie dotyczące Twojego własnego życia z wykorzystaniem tego zwrotu 🙂

 

Opcja 2. Wejdź w program 60-minutowy i zrób ćwiczenie 9 🙂 Wyślij wiadomość w butelce – tekstową wiadomość odpowiadając na pytanie. Możesz odpowiedzieć nawet jednym zdaniem. 

 

Widzimy się jutro! 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!