Wyzwania Językowe

Dzień 1 – Wszystkie Czasy

Dzisiaj poznasz wszystkie aspekty i czasy. Nie przerażaj się ich ilością. One są bardziej logiczne niż myślisz. CELOWO pokazuję Ci je wszystkie dzisiaj, pierwszego dnia. W kolejnych dniach wyzwania zajmiemy się KAŻDYM czasem oddzielnie!

Przeczytaj dzisiejszy wpis ze ŚWIADOMOŚCIĄ. Skoncentruj się na nim. Tak jak na wszystkim, co jest dla Ciebie ważne i co wymaga Twojej uwagi. Zrobisz sobie dobrze, zaufaj mi 🙂

W standardowej nauce na kursach i w szkołach uczysz się czasów przez kilka semestrów i w efekcie lat, uczysz się ich znaczeń i form, ale w rzeczywistości, gdy przychodzi Ci porozmawiać z kimkolwiek po angielsku, próbujesz przywołać sobie te miliony znaczeń i form z zajęć, i wszystko zaczyna się gmatwać. Mówisz, ale czujesz, że to nie ten czas tu powinien być. Mówisz i myślisz, jakiego czasu tu użyć. Odbiera Ci to całą przyjemność z rozmowy z drugim człowiekiem.

Język to jest komunikacja z drugim człowiekiem, a nie ćwiczenia gramatyczne czy książki „do przerobienia”.
Potraktuj to wyzwanie jako zupełnie inne, nowe podejście do nauki.

Tradycyjnie na kursie z podręcznika uczysz się jednego czasu przez co najmniej kilka lekcji. Uczysz się form, zastosowań, przerabiasz milion ćwiczeń. A potem nadal nie do końca czujesz różnicę między Present Perfect i Past Simple, a zamiast I am going mówisz „I going”.

Od dzisiaj zapomnij o wszystkim, czego się nauczyłeś, a co spowodowało takie właśnie zamieszanie w Twojej głowie.

Otwórz umysł na zupełnie nowe podejście do czasów.

Chcę, żebyś ułożył sobie w głowie sam schemat czasów. Dzięki niemu będziesz mieć ogólny obraz całej układanki, z której składają się poszczególne elementy w formie czasów.
Ucząc się każdego czasu po kolei będziesz pamiętać o tym, jaką funkcję pełni w całej układance 🙂 I zobaczysz, jakie to proste, logiczne i że naprawdę da się to ogarnąć!

Nauczysz się czasów w inny sposób i w innej kolejności niż dotychczas. Przygotuj się na nowe doświadczenie. Skoro dotychczasowe sposoby nauki czasów nie przyniosły efektów, to znaczy, że trzeba je zmienić.

Okej! Ja podaję Ci na tacy gotowe rozwiązanie 🙂 Ale nie nauczę się za Ciebie.

Jak to będzie wyglądać?

Przez kolejne 20 dni będziesz poznawać nowy czas. Pojawi się forma czasu oraz jego zastosowanie i przykłady. Codziennie pojawi się też jedno DODATKOWE ZDANIE, które złoży się w całą historię o Johnnym. Zapamiętanie tej historyjki z pewnością ułatwi Ci ogarnięcie czasów 🙂

Twoim zadaniem jest przez CAŁY DZIEŃ myśleć o tym czasie, zapisać sobie sytuacje z Twojego życia, w których możesz tego czasu użyć i przez cały dzień je powtarzać. Powtarzać sobie w głowie i na głos, i zapisywać zdania z tym czasem. Skoncentruj się na nich. Ucz się ze świadomością.

Absolutnie nie chcę, żebyś to odhaczył i „przerobił ćwiczonko”. Bo znów wrócisz do punktu wyjścia.

Nie tłumacz z polskiego na angielski!

Zapamiętaj sobie też bardzo ważną rzecz. Nie twórz kalki z polskiego! Nie tłumacz zdań dosłownie! W OGÓLE pozbądź się nawyku tłumaczenia zdań z polskiego na angielski. To właściwie najczęstsze zjawisko, jakie obserwuję u osób, które się uczą angielskiego. Otwórz się na coś zupełnie nowego. Otwórz się na wyrażenie konkretnej informacji w nowy sposób. Ucz się myślenia po angielsku od razu. Nie porównuj z polskim. Na początku będzie to trudne, ale to normalne. Minie 😉

Twoim zadaniem będzie również skomentowanie tego dnia. W jaki sposób? Codziennie będę mieć dla Ciebie krótkie zadanie specjalne.

SAMO NIC SIĘ NIE ZROBI

Samo czytanie niewiele pomoże. Nie myśl, że samo wpadnie Ci do głowy. Gdy uczyłeś się polskiego, swojego języka ojczystego, nie wpadło samo. Mówiłeś, popełniałeś błędy, powtarzałeś po innych, mówiłeś, próbowałeś.

Teraz wszystko w Twoich rękach!

Zaczniemy od tego, że powiem Ci coś, czego prawdopodobnie nie wiedziałeś wcześniej.

Angielskie czasy wyrażają więcej niż polskie. Nie wyrażają tylko teraźniejszości, przeszłości i przyszłości. Wyrażają także jak długo jakaś czynność trwała, czy się powtarzała, kiedy się zakończyła.

Przykład.

Mieszkam w Warszawie.
Mieszkam teraz w Warszawie.
Mieszkam w Warszawie od 3 lat. 

Każde zdanie w języku polskim wyrażone jest jednym czasownikiem „Mieszkam”. I tyle. Natomiast każde zdanie w języku angielskim zostanie przetłumaczone na inny sposób.

Mieszkam w Warszawie. – Na stałe. To tutaj jest moje życie.
Mieszkam teraz w Warszawie. – Na stałe mieszkam gdzieś indziej, ale chwilowo jestem tutaj.
Mieszkam w Warszawie od 3 lat. – Podkreślam to, że już 3 lata jestem w Warszawie.

Te wszystkie zdania występują w zupełnie różnych aspektach.

A teraz skoncentruj się! 🙂

W angielskim istnieją czasy (tenses) wyrażające teraźniejszość, przeszłość i przyszłość.

W obrębie tych czasów (tenses) istnieją aspekty (simple, continuous, perfect, perfect continuous).

Co to są aspekty?

Aspekty wyrażają czas trwania jakiejś czynności w teraźniejszości, przeszłości lub przyszłości. 
Innymi słowy aspekty pomagają nam określić czy dana czynność została zakończona (perfect), czy zaczęłą się kiedyś i trwa nadal (perfect continuous), czy dzieje się w określonym momencie (continuous), czy jest rutynowa (simple).

I teraz bardziej szczegółowo:

Aspekt SIMPLE:

  • dotyczy czynności rutynowych, jednorazowych i prostych w teraźniejszości, przyszłości jak i przeszłości.

1. Simple Present (I work in a bank – Pracuję w banku –> teraźniejszość, czynność stała)

2. Simple Past (She moved out yesterday – Wczoraj się wyprowadziła –> przeszłość, czynność jednorazowa)

3. Simple Future (We will visit you – Odwiedzimy Cię – przyszłość, czynność prosta, jednorazowa)

Aspekt CONTINUOUS

  • określa czynności ciągłe, dziejące się w konkretnym momencie, rozwijające się, toczące sie… w teraźniejszości, przyszłości jak i przeszłości.

4. Continuous Present (I am reading a book – Czytam książkę TERAZ)

5. Continuous Past (I was watching a film (when you called me) – Oglądałem film kiedy Ty zadzwoniłaś – byłem w trakcie oglądania)

6. Continuous Future (I will be sleeping – Jutro o 4 nad ranem będę spać)

Aspekt PERFECT

  • wskazuje na to, że dana czynność została zakończona przed określonym momentem w teraźniejszości, przyszłości jak i przeszłości.

7. Perfect Present (czynność zakończona, ale jej SKUTKI są widoczne teraz! dlatego jest w czasie teraźniejszym) I have read a book. (Przeczytałem książkę, ALE znam jej treść i mogę Ci o niej opowiedzieć)

8. Perfect Past (I had seen this film before you showed it to me – widziałem ten film zanim jeszcze mi go pokazałeś. A więc czynność zakończona PRZED momentem w PRZESZŁOŚCI, w którym mi pokazałeś ten film)

9. Perfect Future* (They will have finished the house by the end of this month – skończą ten dom przed końcem miesiąca)

*To rzadko używany czas! Ale istnieje i w tekstach pisanych spotkasz się z nim. Dla osób zaawansowanych i/lub zainteresowanych! 🙂

Aspekt PERFECT CONTINUOUS

  • wskazuje na to, że część czynności, która zaczęła się wcześniej została ukończona, natomiast jej druga część trwa nadal.

10. Perfect Continuous Present (I have been learning English for 10 years now – Uczę się angielskiego już od 10 lat – zaczęłam uczyć się 10 lat temu, trochę już się nauczyłam i uczę się nadal)

11. Perfect Continuous Past (She had been trying to find him for a few days before he finally got back home – Szukała go przez kilka dni zanim w końcu wrócił do domu)

12. Perfect Continuous Future (By 2020 I will have been working here for 10 years – Przed rokiem 2020 będę tu pracować przez 10 lat!)

Podczas wyzwania poznasz też konstrukcje, które NIE SĄ czasami, ale wyrażają pewne czynności w przyszłości i przeszłości:

13. Be going to (to konstrukcja pozwalająca wyrazić Twój zamiar co do przyszłości. I am going to buy a new computer – Zamierzam kupić nowy komputer)

oraz

14. Used to (wyrażającą nawyki z przeszłości! I used to play computer games. (I don’t do this any more) – Grałem kiedyś w gry komputerowe (już tego nie robię)

Twoje zadanie na dzisiaj:

Przeczytaj dzisiejszy wpis kilka razy. Ułóż sobie w głowie. Jeśli masz jakieś pytania, zostaw je w komentarzu 🙂 Jeśli nie masz, a doczytałeś do teraz, jesteś gotowy, gotowa, świadomie podchodzisz do Wyzwania i do życia, zostaw kciuka w górę lub komentarz 🙂 Robię to dla Ciebie, a Ty masz to zupełnie za darmo. Nie musisz nigdzie iść, niczego szukać, prowadzę Cię za rękę. Sporo pracy wkładam w każde wyzwanie, a w to – w szczególności. Ja uwielbiam to, co robię, ale chcę wiedzieć, że Ty chcesz w to iść 🙂

I przygotuj się na jutro! Nie będziesz się uczyć według podziału: czasy Present, potem Past i Future. Będziesz uczyć się w sposób logiczny 🙂 I nie zaczniemy od Present Simple!

Powodzenia! 😉

Subscribe
Powiadom o
guest
172 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Julka
Julka
5 lat temu

Dzięki 😀 będę robiła to wyzwanie bo wiem że mam z tym duuuży problem i polecę je znajomym

Dominik
Dominik
5 lat temu

W aspekcie 'used to’ czy można by zastąpić I don’t do this any more – I won’t do this any more? Trochę ciężko mi to zrozumieć 'do not do’

Ana
Ana
5 lat temu

ja staruję dziś 🙂 albo mi się tym razem ogarnę, albo oszaleję 😉

Kinga
Kinga
5 lat temu

Zaczynam od jutra! Ns kazdy czas dam sobie dwa dni bo oporna jestem strasznie 😀

Aga
Aga
4 lat temu
Reply to  Kinga

Ja też

Klaudia
Klaudia
5 lat temu

Zaczynam może w końcu ułożą mi się te czasy w głowie 🙂

Kamila
Kamila
5 lat temu

Zaczynam dopiero dziś i mam nadzieję ,że się uda tym razem ;)pozdrawiam

Kamila
Kamila
5 lat temu

Zaczynam dzisiaj. To dla mnie chyba najtrudniesza część w nauce języka..

Paweł
Paweł
5 lat temu

Startujemy!

Wzorowy uczeń
Wzorowy uczeń
5 lat temu

Pierwszy wpis perfekcyjny, blog wygląda interesująco! Widać że dużo serca w niego włożyłaś. Z przyjemnością wezmę udział w wyzwaniu ; )

Aga
Aga
5 lat temu

Właśnie znalazłam to wyzwanie 🙂 Wchodzę od dzisiaj! Dziękuję Ci :):)

Magda
Magda
5 lat temu

Dołączam do wyzwania. Nie mogę nauczyć się na czym te czasy polegają. Przy 3 odpadam…… Gdzieś mi coś umyka.
Jeszcze raz od początku… 🙂

Dominika
Dominika
5 lat temu

Ja startuje teraz:)

Klaudia
Klaudia
5 lat temu

Troszke odbiegając od tematu wyżej, a co w przypadku WENT. Wielokrotnie słyszę zdanie z tym słowem i wciąż nie wiem kiedy powinnam go używać

Julia
Julia
5 lat temu

Wydaje mi się, że w Present Perfect jest błąd, ponieważ pisze „I have read” a jak dobrze pamiętam to powinna być III forma czasownika ☺

Edit: zapomniałam, że III forma czasownika read to również read, nieważne ☺

Agnieszka
Agnieszka
2 lat temu
Reply to  Julia

Tak samo się pisze inaczej się czyta 😉

Asia
Asia
5 lat temu

Hej:) Dzięki za wyzwanie, spróbuję od tej strony, zawsze czasy w angielskim wydawały mi się nielogiczne, może tym razem się uda i poukłada w głowie.

Julia
Julia
5 lat temu

Mam do zaliczenia B2 na studiach, mam nadzieję, ze razem do września dojdę do perekcji

Marzena
Marzena
5 lat temu

Startujemy! 🙂 zapowiada się świetnie 🙂

Nina
Nina
4 lat temu

Startujemy:)

Angelika
Angelika
4 lat temu

Podjęłam próbę rozróżnienia czasów na podstawie prostej czynności: czytania. Oto co mi wyszło: (proszę o komentarz) SIMPLE PRESENT: Zawsze czytam książki. (I always read books.) SIMPLE PAST: wczoraj czytałam książkę. (I read a book yesterday.) SIMPLE FUTURE: Jutro przeczytam książkę. (I will read a book tomorrow.) CONTINUOUS PRESENT: Czytam książkę teraz. (I’m reading a book now.) CONTINUOUS PAST: Czytałam książkę. (I was reading a book.) CONTINUOUS FUTURE: jutro będę w trakcie czytania książki. (I will be reading the book tomorrow.) PERFECT PRESENT: Przeczytałam książkę i ją znam. (I have read the book and I know it.) PERFECT PAST: Przeczytałam książkę… Czytaj więcej »

Robert
Robert
4 lat temu

Super podoba mi się wchodzę w to

Małgosia
Małgosia
4 lat temu

Wygląda ciekawie, zaczynam?

mag
mag
4 lat temu

:>

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Po przeczytaniu ”Dzień 1 – Wszystkie Czasy” jestem pod wrażeniem, już jest to dla mnie o wiele jaśniejsze oraz wstąpiła we mnie nadzieja, że po ukończeniu wszystkich wyzwań, już bez problemu będę mógł stosować angielskie czasy w praktyce. Dziękuję bardzo! Doceniam pomysłowość, z jaką to zostało stworzone.

Magda
Magda
4 lat temu

Zaczynam – tym razem się uda 🙂

MARGHERITA
MARGHERITA
4 lat temu

Ja tez sie przylaczam!! Mowie biegle po wlosku, ale z angielskim nigdy nie moglam sie przemoc. Zaczynam wyzwanie i tez mam nadzieje, ze w koncu rozjasni mi sie w glowie….i tak podchodze do tego wyzwania powaznie:D Dzieki piekne…super wpis…serio:)

Kinga
Kinga
4 lat temu

Super pomysł z takim podziałem ? w szkole zawsze robiliśmy czasy terazniejsze, przeszłe i przyszłe ? mam nadzieję, że dzięki temu opanuje czasy i nie będę miała problemu z rozróżnianiem o co chodziło, który to czas ?

Megan
Megan
4 lat temu

Z wielką przyjemnością przyłączam się do wyzwania. Ciekawie przygotowany materiał, dziękuję ?

Gabi
Gabi
4 lat temu

Ok, ja też podejmuje to wyzwanie od DZIŚ. Bardzo mylę czasy….?Mam nadzieję, że teraz ułoży mi się to w głowie lepiej.Twoje wpisy na blogu są bardzo motywujące i zmieniają podejście do angielskiego. Fajnie że jesteś!??

Margaret
Margaret
4 lat temu

Chcę spróbować. Trzymam kciuki za motywację swoją i innych
Dziękuję
Pozdrawiam

Jul
Jul
4 lat temu

Feeeeeeenks za to wspaniale wyzwanie! Zaczynam je dziś, i widze przed soba swirtlana przyszlosc zwiazaną z tym, ze w koncu naucze sie czasow!!! Mam tylko pytanie: da sie jakos mieć przupominajke o tym? Bo boje sie ze zapomne w ktorys dzien cie odwiedzic tutaj ???

ADRIANA
ADRIANA
4 lat temu

Zaczynam. Mam nadzieję że tym razem zrozumiem.

Sylwia
Sylwia
4 lat temu

Super wyjaśnienie!!! Zaczęłam od dzisiaj!

Agata
Agata
4 lat temu

Zaczynam i ja?

Ana
Ana
4 lat temu

Aggie, jestes niesamowita 🙂

Vanessa
Vanessa
4 lat temu

Mam nadzieje ze w końcu się tego nauczę 🙂

Justin
Justin
4 lat temu

?

Justyna
Justyna
4 lat temu

Super!

Iza
Iza
4 lat temu

Super

Magdalena
Magdalena
4 lat temu

Zaczynam od dzisiaj:)

Oktawia
Oktawia
4 lat temu

Zaczynam dziś i mam przeczucie ze to jest właśnie to ?

Ania
Ania
4 lat temu

Zrobione ?

Joanna,
Joanna,
4 lat temu

no to start

Dorota
Dorota
4 lat temu

Zaczynam, może w końcu pokonam tego smoka 🙂

Gosia
Gosia
4 lat temu

Dołączam. Teraz wytrwam?

Aneta
Aneta
4 lat temu

Dołączam, właśnie czegoś takiego szukałam! Dziękuję i mam nadzieję że uda mi się je ukończyć ?

Beata
Beata
4 lat temu

?

Karina
Karina
4 lat temu

Wow ! Zaczyna się bardzo obiecująco ! Jestem ciekawa jutrzejszego dnia 🙂 bardzo zależy mi na opanowaniu tych czasów ! Wish me luck 🙂

Aneta
Aneta
4 lat temu

Nie rozumiem przy tych zdaniach różnicy
-Simple Future (We will visit you – Odwiedzimy Cię – przyszłość, czynność prosta, jednorazowa
-Continuous Future (I will be sleeping – Jutro o 4 nad ranem będę spać)

Dla mnie zarówno pierwsza jak i druga czynność jest jednorazowa o mająca się zadziac w przyszłości.

I zdecydowanie aspekt perfect continuous jest dla mnie najtrudniejszy?

Benia
Benia
4 lat temu

Bardzo logicznie przedstawiony temat, to pozwoliło mi ułożyć sobie wreszcie w głowie co i z czego się bierze, zrozumieć lepiej „kwestie działania czasów „. ??

Artur
Artur
4 lat temu

Biorę udział. Trzymam kciuki sam za siebie i życzę powodzenia innym. ?

Bogusia
Bogusia
4 lat temu
Reply to  Artur

Mi się zawsze mieszają, też podejmuję wyzwanie

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!