Jakim typem uczącego się jesteś?

Zawsze byłeś dobry z matematyki, a przedmioty humanistyczne sprawiały Ci  trudności? Pomimo kilku lat nauki, nie opanowałeś języka obcego w stopniu satysfakcjonującym, bo zawsze wmawiałeś sobie, że nie masz głowy do języków?

A może jesteś duszą artystyczną, kreatywnym duchem, dla którego ułożony świat liczb wydaje się kosmiczną abstrakcją?

Potrafisz uczyć się wzrokowo, szybko zapamiętujesz wygląd strony w książce, na której było zdjęcie, a pod nim wykres… pamiętasz wszystkie kolory, kształty, kierunki, wyrazy twarzy, a nawet masz przed oczami numer strony z książki… A gdy usłyszysz newsa w telewizji, nie jesteś w stanie go powtórzyć?

Każdy z nas jest inny i w inny sposób zapamiętuje, uczy się, rozwija, pracuje, żyje. Nie oznacza to, że jedni są lepsi (bo pięknie śpiewają), a inni gorsi (bo nie nauczyli się angielskiego mimo 10 lat nauki). Każdy z nas jest inny, właśnie dlatego każdy z nas powinien odkrywać to, co jest najlepsze w sobie. Dr Howard Gardner, autor teorii o inteligencjach wielorakich, pokazał nam, że jest kilka odmian inteligencji, a nie tylko jedna, właściwa. W praktyce oznacza to, że każdy z nas może osiągnąć sukces, jeśli pozna swój indywidualny typ inteligencji i w oparciu o założenia tego typu, będzie dążyć do celu.

Innymi słowy, jeśli nie działa jedna metoda, to nie dlatego, że z nami jest coś nie tak. Trzeba zmienić metodę, czyli dostosować ją do siebie i swojego typu inteligencji. Dopiero wówczas z prawdziwą radością odkryjemy naprawdę skuteczne sposoby nauki dostosowane wyłącznie do nas.

8 inteligencji według Gardnera:

  • logiczno-matematyczna
  • językowa
  • przyrodnicza
  • muzyczna
  • przestrzenna
  • cielesno-kinestetyczna
  • interpersonalna
  • intrapersonalna

Wszyscy posiadamy wszystkie wyżej wymienione inteligencje. Jedna lub kilka z nich jest inteligencją dominującą, dzięki czemu wiemy, że na przykład osoby posiadające inteligencję muzyczną, czyli wrażliwość na rytm, wysokość dźwięków, zdolność do ich tworzenia, często zostają muzykami.

Znajomość swoich dominujących inteligencji to krok milowy w nauce języka obcego.

Jeśli chcesz poznać swoje dominujące inteligencje, zrób test, który znajdziesz poniżej.

Ważne! Nanieś właściwe odpowiedzi w formularzu, który znajdziesz poniżej i od razu otrzymasz wynik! Jeden najwyższy lub kilka najwyższych, odbiegających od pozostałych będą Twoimi inteligencjami.

Test pochodzi ze strony: http://www.literacynet.org/

Gdy wykonasz test, podziel się wynikiem w komentarzach!

Jaki był mój wynik? 🙂 Interpersonalna, cielesno-kinestetyczna i językowa.

W kolejnym artykule znajdziesz opisy wszystkich inteligencji, a później dowiesz się jakie ćwiczenia i zadania językowe są najbardziej dopasowane do konkretnych inteligencji.

Aggie

Test predyspozycji

Wyniki testu predyspozycji

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda
Jagoda
4 lat temu

Interpersonalny i przyrodniczy 🙂

Pamela
Pamela
2 lat temu

Intrapersonalny, przyrodniczy, interpersonalny

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!