Blog

Jak tworzyć mapy myśli?

Dlaczego mapy myśli?

Notatki, w których zapisujesz ciurkiem słowo po słowie są kompletnie nieczytelne. Patrzysz na nie i nie potrafisz przywołać z pamięci, co one znaczą. To zupełnie NORMALNE. Dla naszego mózgu to nie jest ciekawe. Jest nudne.

Mapy myśli są wspaniałym narzędziem ZNACZĄCO ułatwiającym skuteczną naukę i zapamiętywanie. Tony Buzan, twórca map myśli, zadał w jednej ze swoich książek bardzo proste pytanie.

Wyobraź sobie jabłko. Co widzisz? Obraz? Kolor? Czujesz smak? Słyszysz dźwięk wgryzania się w jabłko? A może czujesz zapach?

To, co na pewno nie pojawiło się w Twojej głowie, to zlepek czarnych liter tworzących słowo jabłko. Dlaczego? Otóż nasze myśli są wielokierunkowe, biegną jak promienie słońca od  jednego skojarzenia do kolejnego. 

Myślimy więc obrazowo, a nie linearnie. Kiedy widzisz kogoś, nie przypominasz sobie w kolejności każdego faktu, jaki wiesz o tej osobie, natomiast przywołujesz setki różnych skojarzeń o tym jak wygląda, czujesz jej zapach, kojarzysz sytuację z udziałem tej osoby. Dlatego jeśli uczymy się z notatek zapisanych w sposób linearny, trudno jest nam się skoncentrować i zapamietać tekst. Tekst zapisany ciurkiem jest dla naszego mózgu nudny i nieciekawy.

Nasz mózg uczy się nie tylko wzrokowo, ale również poprzez działanie, kiedy przetwarza nowe informacje. Pisanie różnymi wielkościami liter, myślenie nad słowami kluczami, rysowanie, kolorowanie są działaniami uławiającymi przyswajanie nowych treści w mózgu. 

Możesz pomyśleć, że to strata czasu, bo łatwiej jest zapisać słowa w sposób linearny (tak jak uczono w szkole), ale to tylko pozorne “łatwiej”. Tak jest szybciej, jednak informacje zapisane w ten sposób są ulotne i szybko znikną z pamięci. Mózg potrzebuje czasu i odpowiednich działań, żeby przetworzyć i przyswoić nowe informacje. Kiedy się zastanawiasz jak oddać sens słowa w mapie myśli, Twój mózg aktywnie pracuje i przetwarza. 

Mózg uczy się poprzez skojarzenia i łączenie nowych faktów z tymi, które dobrze zna. Kiedy zapisujesz nowe słowa, umieszczasz je wśród innych słów w zdaniu, które znasz. Rozbudowujesz w ten sposób zakres słownictwa, którym się posługujesz.

Zapisywanie informacji w sposób linearny aktywuje tylko lewą półkulę mózgu. Żeby zapamiętywać trwale i lepiej koncentrować się podczas nauki, musisz aktywować obie półkule. Poprzez obrazy, rozmiary, kolory, przestrzeń i wyobraźnię aktywujesz prawą półkulę mózgu, a co za tym idzie Twoja nauka wzniesie się na zupełnie nowy, być może nieznany Ci wcześniej poziom. 

Nasz mózg pamięta także obraz całości zagadnienia lepiej niż detale. Często jest tak, że nie rozumiemy czegoś dopóki nie zobaczymy jak poszczególne elementy łączą się w całość.

Jak stworzyć własną mapę myśli? Jest kilka uniwersalnych zasad, jednak warto wypracować swoj własny sposób. Nie jest do tego potrzebny talent, mapy myśli nie są pracami plastycznymi, które ktoś będzie oceniał, a nieocenioną pomocą w nauce języka. 

Zaczynamy na środku, najlepiej zapisujemy główny temat wielkimi literami, dodajemy obraz, kolorujemy. Jeśli nie masz możliwości kolorowania, nie musisz tego robić. Kolory pomagają przyporządkowywać zagadnienia kategoriom, dzięki czemu mózg jeszcze łatwiej zapamiętuje nowe informacje. Od głównego zagadnienia dodawaj kolejne skojarzenia, używaj wyobraźni.

Pamiętaj, mniej znaczy lepiej. Używaj słów kluczy i grafiki: symboli, przestrzeni, humoru i kolorów. I pamiętaj, jedyne ograniczenia istnieją tylko w naszych głowach! 

 

Filmik, który dla Was przygotowałam możesz obejrzeć tutaj:

 

 

O autorce:

Aggie

Nigdy nie przyjmuję do wiadomości „nie da się”. Wszystko się da, jeśli się naprawdę chce. Dotyczy to absolutnie wszystkich aspektów życia. Bez „ale”. Mamy jedno życie, dlatego rękami i nogami jestem za tym, żeby dobrze bawić się każdym dniem. Bez oczekiwania na piątek, na wakacje, lepszą pracę. Chcę pokazać Ci, że to Ty kształtujesz swoje życie i tylko Ty masz na nie wpływ, i to większy niż Ci się wydaje. Każdy ma prawo wyboru, chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawy. Fajne życie jest moją największą pasją, a języki i podróże to dla mnie sposoby doświadczania życia wzdłuż i wszerz, po kilka razy :)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!