Przemiana Językowa | Mateusz

Czy ćwiczenia gramatyczne i nauka poprzez uzupełnianie zadań pozwolą Ci komunikować się po angielsku?

Mateusz, Vagarowicz, który zdecydował się wziąć udział w Przemianie Językowej chętnie Ci o tym opowie!

Mateusz jest licealistą, który interesuje się psychologią, biznesem i rozwojem osobistym. Dołączył do programu, by pracować nad umiejętnością płynnego mówienia po angielsku oraz wymową. Jak podkreśla, było to dla niego ważne ponieważ na co dzień nie ma możliwości do rozmowy z innymi osobami w tym języku, a w szkole stawia się bardziej na przygotowanie do matury niż rozmowę z uczniami.

Zobacz jak zmienił swój angielski 🙂 Zapraszamy do pooglądania Przemiany Mateusza! Pierwsza część filmiku została nagrana przed przystąpieniem do programu Przemiany Językowej, a druga po 3 miesiącach nauki

Jeśli Ty też chcesz wznieść swój angielski na lepszy poziom, zacząć mówić i komunikować się w tym języku, przełamać bariery, dołącz do Vagaru i przejdź własną Przemianę Językową razem z nami ?

Możesz skorzystać także z wersji podcast:

Transkrypt:

Aggie: Cześć! Z wielką radością i wielką dumą przedstawiam Ci dzisiaj kolejnego uczestnika Przemiany Językowej z Vagaru, Mateusza. Mateusz uczył się z wielkim entuzjazmem, codziennie realizował 10 minutowy program nauki samodzielnej na Vagaru. Korzystał też i brał aktywny udział w webinarach z Native Speakerami. Obejrzyj jego pierwsze nagranie, a potem kolejne, które zostało nagrane po 3 miesiącach systematycznej nauki. Mateusz sam dokładnie mówi, jak wygląda nauka na Vagaru, z czego on korzystał, jak to wyglądało dokładnie, co też robił dodatkowo poza tymi konkretnymi zadaniami. No i zobacz, jak zmienił się jego angielski i czy tylko angielski! Przemiana Językowa na Vagaru to jest program, do którego może dołączyć każdy Wagarowicz. Jest to program w czasie którego będziesz pod szczególną opieką, będziesz mieć specjalne konsultacje dotyczące Twoich wypowiedzi ustnych. To są 3 miesiące regularnej, systematycznej nauki, które są udokumentowane tym, co było przed i tym jak to się zmieniło!

(transkrypt obrazuje słowa Mateusza, nie zwracaj proszę uwagi na błędy, ale na progres, jaki zrobił 🙂 ) 

Przed rozpoczęciem Przemiany Językowej:

 Hello guys, I’m Mateusz and I’m so, so happy that I can share with you my new challenge. Challenge which is about learning English constantly for 3 months with Vagaru. why am I taking part in this program? The answer is: I want to improve my speaking skills and pronounciation. As you can imagine, I don’t have opportunity to practice English every day, to talk to people. And Vagaru is a great place, where I can do it. So that’s the reason. I want to tell you something about myself of course. I’m a high school student. I’m in the second class. I’m interested in psychology, business, self-development, stuff like that. And by the way, nowadays in almost every work English is needed, necessary. So that’s the next reason which keeps me motivated and I hope this time on Vagaru will change my English, makes my English better. And keep fingers crossed. I will record the next video in 3 months before the end of my challenge and we will see the progress! So bye and see you soon!

Po ukończeniu programu:

Hello guys! I’m Mateusz, I’m so, so happy to record this video for you because today I’m ending the language change on Vagaru which I joined in 3 months ago, on June this year. There was time full of work, full of work on my English, on improving my speaking skills especially. Because my goal was to improve my speaking skills, I wanted to talk in a better way. You know, I don’t have opportunities to talk with people. It’s like a normal way, we do not live in England so we speak a lot polish. Even if I spoke in school it wasn’t the same. In order to have a good speaking skills you have to talk every day. And this time on Vagaru, because it were 3 months, gave a chance. The chance to try something different. Try something that can change my skills. Not only of speaking but reading skills and writing skills. Now I want to tell you how it looked like for me. So I realised 10 minutes program especially, it was holiday time so I wanted to have time for different things like hanging out, being with my friends, my family and other stuff. Despite the fact it wasn’t a huge time daily for English, it gave me a lot. Because even 10 minutes but regularly – like every day – can change your English, your abilities. It’s all thank to different exercises on Vagaru because every day you have a given video. I can tell you how it looks like… Every day you have a given video. You watch it and later through 5 days – from Monday to Friday – you have different exercises which help you to improve different abilities. It is like your writing, your reading skills and your speaking skills. I don’t want to particularly tell about it because it is hard, I do not remember all of it, all of this exercises. But you have one topic which is expanded every day and which gives you a chance to really remember new words, new vocabulary. It’s not like at school when you have 40/50 new vocabulary weekly and after two weeks you do not remember any of these things. So it isn’t like that and that’s a great thing because you really remember this vocabulary and it’s all about it. You have webinars, so it’s chance to speak. I worked a lot behind the Vagaru. I imagined that I have audience, I’m a speaker and I talked at people about given topic. I chose it by myself and I wanted to tell about it and it gave me a lot because I not only improved my speaking skills but also I had to work with given text. I watched movies on Netflix, so there were a lot of different things which let me to achieve my goal. Because I achieved my goals. I achieved my goal about improving my speaking skills and I’m so happy.  And I want to thank Aggie, Kamil and all people who are part of Vagaru Gang. I want to invite all of you to try Vagaru if you aren’t confident your skills, about your English. So let’s do it and bye guys! Keep fingers crossed for you all!

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!