Czy zimno uzdrawia?


Podcast dostępny również tutaj: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcast

Dlaczego rozmawiamy o zimnie? 🙂 Czy zainspirował nas do tego sam Wim Hof?
Nie i tak 🙂 W dzisiejszym odcinku mówimy o konkretnych badaniach naukowych, z których wynikają konkretne protokoły o tym, jak korzystać z terapii zimnem, żeby czerpać z tego najlepsze korzyści dla naszego ciała, emocji i życia.

Opowiadamy też nasze historie z pierwszego kontaktu z zimną wodą.

W dzisiejszym odcinku podcastu mrożącego krew w żyłach:

  • dlaczego taki podcast o zimnie?
  • jakie korzyści płyną z zimna?
  • protokół dr Susanny Soberg
  • jak zacząć morsowanie?
  • jaka forma ekspozycji na zimno przychodzi najlepsze efekty i dlaczego?
  • jak często wystawiać się na zimno?
  • jak sobie poradzić z bólem?

Źródła:

  1. https://www.soeberginstitute.com
  2. Castellani, J.W. and A.J. Young, Human physiological responses to cold exposure: Acute responses and acclimatization to prolonged exposure. Autonomic Neuroscience, 2016. 196: p. 63-74.
  3. Srámek P, Simecková M, Janský L, Savlíková J, Vybíral S. Human physiological responses to immersion into water of different temperatures. Eur J Appl Physiol. 2000 Mar;81(5):436-42. doi: 10.1007/s004210050065. PMID: 10751106.
  4. Laurence, E. Here’s Why Taking a Cold Shower Might Boost Your Metabolism. 2019; Available from: https://www.wellandgood.com/cold-shower-benefits-metabolism/.
  5. Ouellet, V., et al., Brown adipose tissue oxidative metabolism contributes to energy expenditure during acute cold exposure in humans. J Clin Invest, 2012. 122(2): p. 545-52.
  6. Søberg, S., et al., Altered brown fat thermoregulation and enhanced cold-induced thermogenesis in young, healthy, winter-swimming men. Cell Reports Medicine, 2021. 2(10): p. 100408.
  7. Gibas-Dorna, M., et al., Variations in leptin and insulin levels within one swimming season in non-obese female cold water swimmers. Scandinavian Journal of Clinical and Laboratory Investigation, 2016. 76(6): p. 486-491.
  8.  Komulainen, S., et al., Blood pressure responses to whole-body cold exposure: effect of carvedilol.Eur J Clin Pharmacol, 2000. 56(9-10): p. 637-42.
  9. Chen, Z., et al., The underlying mechanisms of cold exposure-induced ischemic stroke. Science of The Total Environment, 2022. 834: p. 155514.
  10. Czech, M.P., Mechanisms of insulin resistance related to white, beige, and brown adipocytes.Molecular Metabolism, 2020. 34: p. 27-42.
  11. How brown fat improves metabolism. 2019; Available from: https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-brown-fat-improves-metabolism#:~:text=Brown%20fat%20breaks%20down%20blood,fat%20builds%20up%20in%20obesity
  12. Meyer, P., et al., Exposure to extreme cold lowers the ischemic threshold in coronary artery disease patients. Can J Cardiol, 2010. 26(2): p. e50-3
  13. Wang, Y., et al., Effect of cold and heat therapies on pain relief in patients with delayed onset muscle soreness: A network meta-analysis. J Rehabil Med, 2022. 54: p. jrm00258
  14. Huberman, A. Shivering and The Søeberg Principle. 2023; Available from: https://hubermanlab.com/the-science-and-use-of-cold-exposure-for-health-and-performance/#:~:text=Shivering%20and%20The%20S%C3%B8eberg%20Principle,enhance%20metabolic%20increases%20from%20cold

Społeczność #ProjektFajneŻycie

Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności #PFŻ, w której znajdziesz osoby, z którymi wspólnie możesz się rozwijać i które tak jak Ty, chcą tworzyć fajne życie w pełni zdrowia, energii i dobrych wajbów.

Tutaj możesz dołączyć do społeczności Projektu Fajnego Życie.

To grupa, w której inspirujemy się i dzielimy się wiedzą, której zastosowanie pozwala na zdrowe, długie i fajne życie, na wykorzystanie własnego potencjału, wolność osobistą, szczęście, radość z życia, znalezienie swojej pasji, wiedzą, która powinna być podstawą w szkole. Wierzymy, że każdy człowiek zasługuje na fajne życie. 

Poprzez #ProjektFajneZycie budujemy bazę wiedzy, która naszym zdaniem powinna być podstawą w naszej edukacji.

Możesz podzielić się z nami Twoimi przemyśleniami na ten temat oraz możesz ten odcinek udostępnić swoim znajomym. Dzięki Tobie ten Projekt będzie żywy i będzie mógł dotrzeć do ludzi, którzy takich informacji poszukują i którym może pomóc. 

Podcast powstał w celach edukacyjnych i zawiera subiektywne opinie autora, nie może zastąpić porady lekarskiej ani finansowej, autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za stosowanie omawianych rozwiązań.

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!