Przemiana Językowa | Kasia

Chcielibyśmy dzisiaj przedstawić Ci Kasię! Osobę, która postanowiła zrobić krok w kierunku pokonania swoich trudności związanych z mówieniem po angielsku. Mianowicie: strachu i lęku przed odezwaniem się w obcym języku oraz popełnianiem błędów.

Kasia ma 30 lat i studiuje zarządzanie w Krakowie. Uwielbia zwierzęta, a w słoneczne dni chętnie jeździ rowerem i relaksuje się w cieniu drzew, chodząc po lesie. Pomimo 15 lat nauki angielskiego nie czuła się w jego otoczeniu swobodnie. Stąd też postanowiła dołączyć do Vagaru, a jednocześnie wziąć udział w Przemianie Językowej!

Zobacz, jak ten okres zmienił język Kasi!

Możesz skorzystać także z wersji podcast:

Transkrypt:

(poniższy transkrypt odzwierciedla słowa Kasi, stąd też nie zwracaj uwagi na błędy, ale na progres, jaki w tym czasie zrobiła)

Przed rozpoczęciem programu:

Hi Aggie, hi everyone. I’m 30 years old. I live in Las Winiarski. It’s a small village about 60 km from Kielce. I live with my parents and 2 brothers. I study management at the academy in Cracow because this city is beautiful. I like animals, I have dog and cat. I like coffee. My free time I spend with my family and friends. On sunny days I like walking in the woods or cycling. When it’s rainy I watching movies or reading books. I learn English for 15 years old but without much effort. My problem is that Im afraid to speak English. I decided on language transformation because I want to break and start speaking English. I want to know more words and how to use them. I think that I will be able to better understand what other people speak English. I hope see u in 3 moths.

Po ukończeniu programu:

Hello Aggie, hello everyone. I’m Kate. I’m 30 years and I want to tell you about my 3 months of transformation. I tried to be on Vagaru every day. One day it was only 10 minutes and another even 3 hours. It depended on my free time and the topic of lesson. Some were very interesting, other less. This means that everyone can find on Vagaru something for themselves. For me for example very interesting were lessons about types of music, weather forecast or planning free time. I know what to bring with me to the camping and how to refuse someone for an invitation. Vagaru puts on speaking first and it’s great. I have never spoken in English so much before. For me the Memrise application is very helpful, because I can practice pronunciation and spelling words and phrases. I often use Memrise to repeat lesson. Entering the webinar helps break fear of speaking. Bekah is such positive and wonderful person that all fear disappears. On the Vagaru hasn’t ratings and criticism. Contrary, Bekah and all the people here giving support and motivation that everyone can learn English and speak English. Just want to. I can say many words and phrases after these 3 months. Now I’m not afraid that I will say something wrong. I’m just saying. I just see a very progress after these 3 months, so I want to continue this transformation. I’d like to recommend Vagaru and 3 months of transformation. You’ll be surprised that it works. That it’s great. I greet everyone! Bye!

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!