4/10 z serii: Swoboda w mówieniu – Odpowiedzialność

To czwarty już wpis z serii artykułów dotyczących swobody w mówieniu, płynności i pewności siebie. Kolejność wszystkich wskazówek jest przypadkowa, one wszystkie są RÓWNIE ważne.

Do tej pory dowiedziałeś się, że aby osiągnąć swobodę, język, którego się uczysz, powinien stać się częścią Twojego życia.

Wiesz także, że musisz wiedzieć DLACZEGO chcesz się uczyć tego języka. Jaki jest Twój osobisty cel, co Tobą kieruje, czy droga do realizacji tego celu również sprawi Ci radość?

Wiesz również, że potrzebujesz solidnego planu, którego będziesz się trzymać. Wiesz, jak go ułożyć i zdajesz sobie sprawę z tego, jak bardzo ułatwi Ci naukę.

Co jeszcze powinieneś zrobić?

Weź odpowiedzialność za swoją naukę. Po prostu. Bądź odpowiedzialny. Przede wszystkim wobec siebie.
Skoro masz cel, motywację i naprawdę chcesz płynnie mówić, nie odpuszczaj, zanim nie osiągniesz tego celu! Jeśli czujesz, że nie jesteś w pełni przekonany do sposobu nauki, odpowiedzialnie zastanów się, co jest nie tak i co możesz zmienić. Jeśli obiecujesz sobie ciągle, że zaczniesz uczyć się regularnie codziennie, ale wciąż tego nie robisz, rozlicz się przed samym sobą. Zastanów się, dlaczego.

Pamiętaj też, że nikt za Ciebie się nie nauczy. Nie zrzucaj odpowiedzialności za swoje postępy na nauczyciela, jego zadaniem jest pokierować Cię w takim kierunku, w którym będziesz osiągać efekty, motywować Cię, wspierać i inspirować.

Nie zrzucaj odpowiedzialności na czas. „Nie mam czasu na naukę, ciągle tyle spraw…”.Każdy ma tyle samo czasu, ja i Ty mamy 24h w ciągu doby. I to Twoje priorytety determinują Twoje działania w ciągu dnia. Jeśli nauka języka należy do nich, jestem pewna, że wygospodarujesz 10 minut na naukę w ciągu dnia (zobacz tutaj, co konkretnie możesz zrobić w ciągu 10 minut).
Nauka języka to długotrwały proces, którego cel jest niezwykle wartościowy i satysfakcjonujący 🙂 Jeśli droga do tego celu, czyli nauka, nie będzie dla Ciebie żmudną pracą, a ciekawą rozrywką, cel osiągniesz szybciej, niż Ci się wydaje.

Odpowiedzialność może wymagać od Ciebie zmiany tego, co robiłeś dotychczas, a nie przyniosło to efektów, jakie sobie wymarzyłeś.

Jeśli jesteś typem kontaktowym i lubisz pracować z innymi ludźmi, dobrym pomysłem dla Ciebie będzie odpowiedzialność wobec siebie oraz INNYCH.

Powiedz swoim bliskim, znajomym albo osobom, które tak samo jak Ty się uczą, jaki jest Twój cel i co robisz codziennie w tym kierunku.

Poproś ich o wsparcie, na pewno chętnie Ci go udzielą 🙂 otaczaj się ludźmi, którzy również się uczą i motywują nawzajem (np. grupa na facebooku: Just Talk).

Ale!

Możesz zrobić coś całkiem odwrotnego. NIE MÓW NIKOMU o tym, co robisz. Ale rób z myślą, że za pół roku nie powiesz znajomym, że uczysz się i potrzebujesz wsparcia. Ale pokażesz im czego się już nauczyłeś! Pomyśl jaki będziesz dumny!

Wiesz, odpowiedzialność dotyczy wielu aspektów naszego życia, nie tylko języków.

Na co dzień jesteś odpowiedzialny za swoją pracę, naukę w szkole, za swoje dzieci, rodzinę, zwierzątko, powierzone zadanie… Ktoś coś Ci zlecił lub sam czujesz tę odpowiedzialność.

Nie szukaj wymówek w nauce języka. Jeśli naprawdę chcesz mówić swobodnie i osiągnąć wysoki poziom, bądź odpowiedzialny za swoją naukę i swoje postanowienia.

Trzymam kciuki za Ciebie!

Aggie

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!