Wpływ rytmu dobowego na zdrowie.


Podcast dostępny również tutaj: Spotify | Apple podcasts | Google podcast

Za darmo. Szybko. Bez tabletek.

Jest jedna rzecz, która ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest tak prosta i oczywista, że nie dostrzegamy jej. Nie uznajemy jej wartości.

I jest trudna do zrealizowania z drugiej strony, bo wymaga zmiany nawyków, a jak wiemy, zmiana nawyku łatwą nie jest.

Wszyscy chcemy być doskonale produktywni, chcemy mieć mnóstwo energii do działania, chcemy być kreatywni, zadowoleni i zdrowi 🙂 I prawda jest taka, że człowiek ma niesamowite zdolności do tego, by pracować dużo, intensywnie, kreatywnie i produktywnie, ale musi być spełniony jeden warunek – musi mieć do tego energię.

I tutaj przechodzimy do sedna: życie w zgodzie z rytmem dobowym tę energię nam zapewnia, a każde zaburzenie rytmu dobowego zakłóca prawidłowe działanie naszych komórek, tkanek, narządów.

Z dzisiejszego odcinka podcastu dowiesz się:

  • że podział na ranne praszki i nocne marki jest sztuczny
  • w jaki sposób zaburzamy rytm dobowy
  • skąd możemy wiedzieć czy nasz rytm dobowy jest zaburzony, czy nie
  • dlaczego po nieprzespanej nocy mamy większą ochotę na słodycze
  • dlaczego uregulowanie rytmu dnia jest podstawowym zaleceniem w terapii ajurwedyjskiej
  • że ekspozycja na światło uruchamia w naszym organizmie najważniejsze procesy, a brak ekspozycji na słońce w odpowiedniej porze zaburza pracę całego naszego organizmu
  • czy lepiej ćwiczyć rano czy wieczorem i jaki ma to wpływ na kortyzol i zdrowie
  • jakie znaczenie dla Twojego zdrowia ma kortyzol
  • jak często doświadczamy jet lagu nie podróżując samolotem
  • co ma do tego wszystkiego temperatura
  • jak istotne jest to o której godzinie i jak regularnie jesz posiłki z punktu widzenia nauki (dowiesz się czym jest chrononauka)
  • I co od ponad 5000 lat mówi na ten temat Ajurweda
  • jak ograniczające jest podejście redukcjonistyczne, wciąż obecne we współczesnej nauce
  • że rytm dobowy u nastolatków jest INNY
  • jak sobie poradzić z rytmem dobowym w pracy zmianowej

A na koniec w podsumowaniu czeka na Ciebie gotowy zestaw narzędzi, tzw. TOOLKIT, który pomoże Ci wrócić do życia w zgodzie z rytmem dobowym. Bo już wiesz, dlaczego to ma fundamentalne znaczenie. A dobra wiadomość jest taka, że wystarczy zaledwie kilka dni.

Podcast:
Dr Andrew Huberman + dr Samer Hattar: Timing, Light, Food & Exercise for Better Sleep, Energy & Mood.

Dr Andrew Huberman: Using Cortisol and Adrenaline To Boost Our Energy and Immune System

Podcast:
Czy Zdrowie To Loteria? Część 1.
Czy Zdrowie To Loteria? Część 2.

YouTube: Yoga Nidra. (10 minutes)

Dziękujemy Ci za przesłuchanie podcastu! Naszą misją i celem jest dzielić się z Tobą wiedzą, której zastosowanie pozwala na zdrowe, długie i fajne życie, na wykorzystanie własnego potencjału, wolność osobistą, szczęście, radość z życia, znalezienie swojej pasji, wiedzą, która powinna być podstawą w szkole. Wierzymy, że każdy człowiek zasługuje na fajne życie.

Zapraszamy Ciebie do udziału w naszym Projekcie #FajneZycie. Możesz podzielić się z nami Twoimi przemyśleniami na ten temat oraz możesz ten odcinek udostępnić swoim znajomym. Dzięki Tobie ten Projekt będzie żywy i będzie mógł dotrzeć do ludzi, którzy takich informacji poszukują.

Poprzez Projekt #FajneZycie budujemy bazę wiedzy, która powinna być podstawą w naszej edukacji.

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Maciej
Maciej
1 rok temu

Dziękuję za wspaniały podcast. Mam pytanie: co z różnicą długości dnia w lecie i zimie (skrajny przypadek). Jaki jest rytm dobowy w zimie, jak rozplanować posiłki, czy powinno się wstawać później i czy pora snu powinna zaczynać się wcześniej, bo wczesniej robi się ciemno?
Pozdrawiam, Maciej

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!