Najlepsze lekarstwo na wszystko: SEN

Podcast dostępny również tutaj: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcast

Większość ludzi nie wie jak dobrze się wyspać. Wiemy, że sen jest ważny, ale zazwyczaj niewiele więcej wiemy, co z tym snem mamy zrobić. Po prostu śpimy, lepiej lub gorzej, i to powinno wystarczyć, prawda?

A sen jest codzienną praktyką.

Dzisiaj rozmawiamy o tym, co robić, żeby dobrze się wysypiać i jak poprawić swój sen. Jak praktykować zdrowy sen, jak dbać o swoje ciało na poziomie fizjologicznym tak jak dbamy o sen małych dzieci.

Mało mówi się o tym, że o sen i inne potrzeby fizjologiczne warto jest dbać przez całe nasze życie. Brak snu bywa uznawany w niektórych środowiskach za akt heroizmu, za osiągnięcie… im mniej śpimy, im więcej pracujemy, tym bardziej jesteśmy twardzi. W ten sposób jednak zaburzamy równowagę naszego układu nerwowego i żyjemy w stresie non stop. Brak snu jest stresem dla naszego ciała. 

Będąc na jakimkolwiek etapie, w jakimkolwiek procesie uzdrawiania, terapii, kiedy zmagamy się z lękami, depresją, problemami z koncentracją, pamięcią, z problemami fizjologicznymi, jak problemy żołądkowe, skórne, i inne, zadbanie o fundamenty, o równowagę naszego układu nerwowego, powinno być przepisywane jako punkt numer jeden w naszym planie zdrowienia.

Bo ani tabletka na pamięć nie rozwiąże przyczyny problemu, ani terapia nie będzie skuteczna kiedy nasz sen będzie zaburzony. A sen jest jedna z licznych praktyk przywracających równowagę naszego układu nerwowego.

W dzisiejszym odcinku:

 • dlaczego sen jest tak ważny
 • rytm dobowy
 • światło słoneczne i hormony
 • jedzenie a sen
 • ćwiczenia fizyczne
 • oddech
 • jak zasypiać szybko?
 • protokół na zdrowy sen
 • Joga Nidra/NSDR
 • co o śnie mówi Ajurweda
 • praca zmianowa
 • jet lag i social jet lag

Linki

PODCAST: Ajurweda: system uzdrawiania ciała, psychiki i duszy.
PODCAST: Wpływ rytmu dobowego na zdrowie.
PODCAST: Ta 1 rzecz usunie stres, depresję, stany zapalne, wzmocni odporność i wydłuży Twoje życie.

Społeczność #ProjektFajneŻycie

Zapraszamy Cię do dołączenia do społeczności #PFŻ, w której znajdziesz osoby, z którymi wspólnie możesz się rozwijać i które tak jak Ty, chcą tworzyć fajne życie w pełni zdrowia, energii i dobrych wajbów.

Tutaj możesz dołączyć do społeczności Projektu Fajnego Życie.

To grupa, w której inspirujemy się i dzielimy się wiedzą, której zastosowanie pozwala na zdrowe, długie i fajne życie, na wykorzystanie własnego potencjału, wolność osobistą, szczęście, radość z życia, znalezienie swojej pasji, wiedzą, która powinna być podstawą w szkole. Wierzymy, że każdy człowiek zasługuje na fajne życie. 

Poprzez #ProjektFajneZycie budujemy bazę wiedzy, która naszym zdaniem powinna być podstawą w naszej edukacji.

Możesz podzielić się z nami Twoimi przemyśleniami na ten temat oraz możesz ten odcinek udostępnić swoim znajomym. Dzięki Tobie ten Projekt będzie żywy i będzie mógł dotrzeć do ludzi, którzy takich informacji poszukują i którym może pomóc. 

Podcast powstał w celach edukacyjnych i zawiera subiektywne opinie autora, nie może zastąpić porady lekarskiej ani finansowej, autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za stosowanie omawianych rozwiązań.

Blog Wagarowicze.pl to nie tylko strona o tym, jak najlepiej nauczyć się słówek i gramatyki, i jak mówić swobodnie po angielsku, uwzględniająca najnowsze doniesienia ze świata neurobiologii, to także i przede wszystkim społeczność otwarta na poszerzanie horyzontów myślowych.

Zabieramy Cię na wagary i pokazujemy inną stronę tego, co zostało utarte. Zabieramy w podróż szlakami mniej uczęszczanymi, a jednak wartymi zachodu. Mówimy o tym, o czym nigdy nie powiedzą Ci w szkole, o tym, jak pokonać strach przed mówieniem, na czym w ogóle nauka polega, a także czym jest fajnie życie, wolne od stresu i lęku, o podróżach, wolności (także) finansowej i o tym, że nie trzeba w ogóle do szkoły chodzić, żeby coś w życiu osiągnąć.

Szalenie prawdopodobnym jest, że po tym, czego się tu dowiesz, Twoje życie nigdy nie będzie takie jak wcześniej, więc wchodzisz na własne ryzyko ;-)

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Maria
Maria
1 miesiąc temu

Przesłuchałam po jakimś czasie po raz kolejny (cierpię na bezsenność). Dziękuję za Waszą rzetelność w doborze treści, zaangażowanie, mnogość sprawdzonych metod. ps. w którymś z podcastów Agi wspomniała o ciekawym filmie przyrodniczym z pewnej platformy;) czy mogę prosić o tytuł?

Mów swobodnie, myśl po angielsku i odkrywaj z nami świat!